Dovolím si odhadnout, že skutečně "pravá" čokoláda by byla dnes dost špatně prodejná, protože by mnoha zákazníkům prostě nechutnala. Ono stačí koupit v relativně běžném řetězci čokoládu označenou třeba "85%" atd - já si na tyto druhy docela potrpím, ale mým dětem zas tak extra nechutná, mají raději ty "mléčné".
V tomto případě je proto asi na místě hledat nějaké "meze" kdy už se tomu čokoláda nesmí říkat, pak si vybere každý.
Ona třeba klasická Milka má v podstatě do "pravé čokolády" taky dost daleko, nicméně chutná docela slušně, narozdíl od některých vyložených náhražek...
To je tím, že čokoláda 85-90% to je v podstatě kakao (to kvalitnější, úplně kvalitní se v Česku už nedá v běžném obchodě koupit) - jen jiných tvarů, minimum cukru,...
Ale v čokoládách 70-75% už docela dost záleží na výrobci. Třeba německé firmy dělají tuhle čokoládů asi stokrát kvalitnější a chutnější než kdokoli jiný v Evropě, a přitom jsou mnohdy i levnější. Budete se divit jaké chutě dokáží k té čokoládě přidat.
Nikdy jsem neměl odvahu a sílu to proměřit a spočítat, ale už párkrát mne napadlo že jsou zde i rozdílné výpočty kolem té čokolády.
U těch německých čokolád jsem si jistý že informace o čokoládě se týkají čokolády (suroviny) použité na přípravu výsledné směsi (pokud je to takový druh čokolády) čokolády a ovoce, oříšků,... Pak si stačí uvědomit za co člověk vlastně platí a kolik.
Ale u těch kvalitnějších českých čokolád (30%-50% kakaa) mám mnohdy pocit, že kakao uvažují k celku (tedy včetně oříšků, ovoce).
Nevím zda jsem to napsal srozumitelně. Tak to zkusím jinak...
- 100gr kakaa
- 50gr ostatních surovin
- 50gr oříšků
Výpočet A: Výsledkem je 150gr 66,6% čokolády (hodnota uvedená na obalu) + 50gr oříšků.
Výpočet B: Výsledkem je výrobek obsahující 50% kakaa (hodnota uvedená na obalu).