Před čtvrtstoletím musel pacient po operaci šedého zákalu strávit mnoho dní v nemocnici a po zbytek života nosit velmi silné brýle. Díky vývoji operačního postupu, technologií a materiálů je dnes zákrok šetrnější a následná léčba výrazně kratší. Operace šedého zákalu je prováděna ambulantně, trvá asi 20 minut a pacient může ihned po operaci odejít domů.
„Šedý zákal je velmi častým onemocněním očí především ve vyšším věku. Může se ale vyskytnout i u mladých lidí, nebo dokonce u dětí. V mladším věku vzniká například po úrazech nebo při poruchách látkové výměny. Může být i vrozený. Zákal čočky brání tvorbě kvalitního obrazu na sítnici. Jedinou možnou léčbou je výměna zkalené čočky za umělou nitrooční čočku,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini, která ambulantní operace šedého zákalu provádí, nově od října i na své klinice v Českých Budějovicích.
„Díky moderní technice je operace šedého zákalu zcela bezbolestný zákrok trvající pár minut. Pacienti mohou během operace cítit mírný tlak, nikoli však bolest. V průběhu celé operace může lékař s pacientem hovořit. Lékař nejprve odstraní zkalenou oční čočku, následně implantuje novou, umělou,“ popisuje primář.
Co je co: Šedý zákal / Zelený zákal
Velkou výhodou je, že tento zákrok provádějí zdravotnická zařízení pro pojištěnce smluvních zdravotních pojišťoven zdarma, v rámci zdravotního pojištění. „Je ale možné připlatit za nadstandardní nitrooční čočku. Cena se pohybuje od tří tisíc do 25 tisíc korun,“ upřesňuje Pavel Stodůlka.
Celková anestezie je nutná jen výjimečně
Znecitlivění oka se provádí pouze očními kapkami. Jen ve výjimečných případech – například u malých dětí nebo mentálně postižených pacientů – se používá celková anestezie. Velmi důležitá je velikost řezu, kterým se operace provádí. Nejlepší chirurgové dnes operují takzvaným mikrořezem, tedy řezem velikosti asi dva milimetry.
„Hlavní výhodou operace mikrořezem je rychlost hojení a vysoká výsledná kvalita vidění, protože malý řez a jeho následné hojení nemění přirozené zakřivení oka. Mikrořezem je nejen odstraněn šedý zákal, ale do oka je implantována nová umělá čočka. Pokud si vybere pacient čočku multifokální, může vidět bez brýlí do dálky i na čtení,“ dodal Pavel Stodůlka.
Čtěte dále: Brýle na čtení z drogerie? Pouze z nouze