K nicemu je naopak vas "nazor". Clanek a kniha prece neuvadi idealni pocet hodin spanku pro kazdeho, jen se snazi shrnout duvody pro to, aby kazdy spal dostatecne (a to je individualni). Krome kontextu dnesni doby, narokujici si pozornost cloveka nonstop je potreba vzit do uvahy i hlavni cilovy trh (USA), kde je tato situace daleko vyhrocenejsi nez (zatim) u nas.
Je to k ničemu. V článku se neustále opakuje slovo spánková deprivace, nedostatek spánku. Bohužel nikdo se nedozví co to vlastně znamená v praxi. Právě, že se dozví jen informaci, že "je to individuální", což je k ničemu. Kdyby výsledkem studie bylo jasné doporučení, pak to beru.
Ale takto je ta informativní hodnota na úrovni zjištění, že z těch a těch důvodů je ve vesmíru život. Pro praxi však zjištění k ničemu.
tsd
Chlapce nestastna... Nemuze byt jasne doporuceni kdyz je to individualni. Je to jako snazit se udelat univerzalni botu. Kazdy mame jinou genetickou vybavu(velky rozdil je severani vs jizani. u nas v CR jsme mix) a jinak narocne treba zamestnani. Ruzny rozvrh cinnosti behem roku, pece o rodinu atd. Mne se doba spanku lisi behem roku 6-11 hodin denne stejne jako vaha mi osciluje +-10kg. Nehlede na to ze delka spanku se meni s vekem. V 7me tride jsem prospal klidne 15-16 hodin. Dnes jsem rad ze mam stred kolem 8-9.
To jsou vsechno promenne. Je to stejna kravina jako porovnavat hodnoty krve jednoho cloveka s jinym. Ano vlezes/nevlezes se do nejakeho prumerneho cloveka. Ale prumernych lidi je jen 20%. A to je docela malo.
Plyne z toho akorat to, ze bys mel usinat kdyz ses unaven a vzbudit se kdyz uz se ti nechce spat.
Opravdu mimořádně zajímavé - nedávno jsem četl článek, který vysloveně dával naopak Alzheimera do souvislosti s přebytkem spánku. Nebudu to hledat, to nemá význam. Něco málo třeba tady: https://www.novinky.cz/veda-skoly/395435-spat-vice-nez-osm-hodin-vyrazne-zvysuje-riziko-mrtvice-tvrdi-vedci.html