Ale no tak, nedělejte z toho tady rádio Jerevan.
> zahrnoval velmi reprezentativní vzorek 35 000 mužů.
To nebyl reprezentativní vzorek, reprezentativní vzorky máte např. u výzkumů volebních preferencí. V lékařských studiích téměř nikdy. Ten vzorek je prostě velký, snad dostatečně.
> Výsledek? Kombinace vitamínu E a selenu v potravinových doplňcích zvýšila u sledovaných mužů riziko rakoviny prostaty o sedmnáct procent.
Ne. Tohle číslo se týká jen mužů, kteří brali pouze vitamin E, nikoli selen. Je to taky jediný statisticky významný výsledek té studie (rozdíly u ostatních skupin vč. těch selenových nebyly statisticky významné).
> To ale stále ještě není vše. Při pokračování výzkumu již bez podávání potravinových doplňků, ale na základě rozboru lidských nehtů, které selen obsahují, vyšlo najevo, že muži konzumující selen v potravinových doplňcích si takovou konzumací riziko vysoce agresivní formy rakoviny prostaty zdvojnásobili. Tento měsíc pak byly publikovány výsledky, podle nichž se riziko rakoviny při pravidelné konzumaci multivitaminu se selenem zvýšilo o 91 procent.
Nevím, proč opakujete stejný výsledek pro jistotu dvakrát jinými slovy, nicméně k němu samotnému:
- nejde o výsledek studie SELECT
- ten článek není zatím volně k dispozici, nicméně i z abstraktu je vidět, že k těm výsledkům došli přinejmenším podivně
- i kdyby měl tento výsledek velkou váhu, nejde o zvýšené "riziko rakoviny při pravidelné konzumaci multivitaminu se selenem"
> To již není ani náhodou, a ještě při tak rozsáhlém výzkumu, nějaká statistická chyba.
To klidně může (zvlášť těch 91% má velkou šanci být hausnumerem).
Ne že bych někomu doporučoval cpát se selenem nebo čímkoli, ta studie celkem jasně prokázala jeho neprospěšnost (v čemž se ostatně neliší od jiných studií antioxidanty/vitamíny vs. rakovina). Ale psát byste o tom měli pravdivě.