Selén je nielen esenciálny nutrient a antioxidant, ale pri vyšších dávkach toxický prvok. Chronická expozícia človeka zvýšenými dávkami selénu (nad 1000 µg denne) sa prejavuje zápalom dýchacích ciest, edémom (opuchom) pľúc, krvácavosťou, kožnými zmenami a depresiami. Charakteristický je cesnakový dych, ktorého nositeľom je dimetyldiselenid (CH3SeSeCH3) a kovová chuť v ústach. Vo vážnych prípadoch sa objavuje cirhóza pečene a žlté sfarbenie kože a slizníc, vypadávanie vlasov až zlyhanie obličiek.
Prípady spojené s nadbytkom selénu sa vyskytujú predovšetkým u pracovníkov vystavených vdychovaniu selénových dymov. Niektoré práce poukazujú na to, že selén vo vysokých dávkach spôsobuje nielen akútnu toxicitu organizmu, ale vykazuje aj mutagénne a teratogénne účinky. Zvýšený príjem selénu u zvierat podporuje rakovinu pankreasu a kože.
http://www.vup.sk/index.php?start&mainID=1&navID=42
Já konzumuji asi deset let denně 100-300 mikrogramů selenu, převážně jde o kvasnice obohacené selenem a řekl bych že selen naopak umožňuje určité metablocké procesy, které jinak neprobíhají, nebo neprobíhají efektivně. Rozhodně mi neubližuje, v dávné minulosti mi zřejmě i pomohl při nespecifické bolesti kolene. pravda je, že mám vysokou spotřebu i vzájemně se doplňujících stopových prvků, zejména jódu.
Co by mne opravdu zajímalo, narozdíl od tohoto článku, a nemohu se toho dopátrat... tak:
1. Jaký je rozdíl selenu v para ořeších z Brazílie a Bolívie. Obecně se hovoří o bohatosti na selen pouze o těch z brazílie, ale k dostání v obchodech jsou běžně jen ty z Bolívie.
2. Mnohonásobně a každodenně se předávkovat para ořechy by mělo být více než snadné. proto by mne zajímalo zda mají brazilci (případně bolivijci) nějaké problémy či jak je případně (možná i nevědomky, například další stravou) řeší.