Vlákno názorů k článku Selen v potravinových doplňcích výrazně zvyšuje riziko rakoviny od Wisp - Podle zdroje článku na Oslu by měl nadpis...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 3. 2014 21:57

    Wisp (neregistrovaný)

    Podle zdroje článku na Oslu by měl nadpis znít spíš "Vysoké a dlouhodobě přijímané dávky vitaminu E představují dlouhodobě zvýšené riziko rakoviny prostaty u mužů nad 50/55 let o 17%". Selen nesnižuje riziko rakoviny prostaty. Nicméně zjevně v některých případech omezuje negativní působení vitaminu E. V případě dostatku v organismu pak braní selenu společně s vitaminem E riziko zvyšuje/ popřípadě prostě takto ochranně nepůsobí.
    Braní selenu tedy ve většině případů neubližuje ani nepomáhá, zato pozor na vitamin E v dávkách užitých v diskutované studii.

  • 15. 3. 2014 1:32

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    Což ani nemusel být výsledek nadměrných dávek vitamínu E.

    Jak je vědě známo, vitamíny A a E omezují, a tedy při vysokých dávkách nepřímo způsobují nedostatek vitamínu K.

    Kromě toho vitamín E není jediná látka, ale skupina látek zvaných tokoferoly.

    Co ta věděcká studie vlastně zjistila?

    Vždycky, když si přečtu vitalii, říkám si, proč sem vlastně lezu? Asi si jí zablokuji přímo v /etc/host, protože to je škoda času.

  • 15. 3. 2014 9:13

    Wisp (neregistrovaný)

    V té studii je samozřejmě uvedeno, jaký typ vitamínu E a selenu účastníci brali, dávkování i použité metody. Zde je na Oslu odkazovaný zdroj: http://www.cancer.gov/newscenter/qa/2008/selectqa

    Podle mně z tohoto textu jasně vyplývá, že selen pomáhá jen tam, kde je ho nedostatek a vitamin E v aplikovaných dávkách může škodit. Ale to, že donedávna doporučené dávky vitaminu E jsou příliš velké, vyplývá i z dalších studií.

  • 16. 3. 2014 0:56

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    Jenom jsem začal číst a ta studie je úchylná.

    Denní podávaná dávka ve studii je 400 IU vitamínu E, tedy 268 mg. Doporučená denní dávka pro dospělého muže je 15 mg. Oni tedy skoro 20 × přepálili denní dávku vitamínu E, a diví se, že jim z toho vyšla větší rizika.

    Navíc se používal tocopheryl-acetate, tedy rozhodně ne přírodní forma vitamínu E, ale forma, která volně prochází i kůží.

    Stejně tak byla přepálena dávka selenu. Tentokrát ve formě selenonethione, což je organicky vázaný selen, který tělo ochotně a odbře přijímá a využívá z něj maximum selenu. Selenu bylo 200 mikrogramů denně, což je něco, by soudný člověk dlouhodobě nebral.


    Doporučuji navízat studií, že jezení ovoce škodí. Začal bych podobně tím, že dobrovolníci by denně snědli 5 kg ovoce po dobu 5,5 let. Nějaké problémy se při tak přepáleném množství ovoce jistě objeví a vědecky udělaný závěr, že konzumace ovoce zvyšuje nějakou tu rakovinku jistě bude moci potvrdit.


    Dále mě ta studie nezajímá.

    Howgh.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).