Před pár dny skončila regionální kola soutěže, ve které se děti mohly naučit nachystat zdravou svačinu a dostat se s ní do celorepublikového finále. Povědomí o zdravém jídle je hlavním, ale nikoli jediným posláním kuchařské show Coolinaření se Zdravou 5. V letošním ročníku měly děti navíc vymyslet, s kým se o vlastnoručně připravenou svačinu podělí – a proč.
Téma soutěže totiž letos bylo Udělej (si) radost jídlem. Koho chtěly děti potěšit?
Děti zajímalo, proč jsme nesli svačinu někomu cizímu
Malí kuchaři často mysleli na seniory a byli v hledání adresátů své svačiny značně vynalézaví. „Děti se po zmínce o tom, že někomu uděláme radost zdravou svačinou, ihned nadchly a chtěly se zúčastnit. Ani přemýšlení nad tím, komu udělat radost, netrvalo dlouho. Eliška si vzpomněla na sousedku, která žije osaměle, nemá v Přibicích žádnou rodinu. Paní Strouhalové je sedmdesát dva roků, je bezdětná, bez manžela – nejbližší rodinu má v Teplicích – což je od nás hodně daleko. Paní Strouhalová je nemocná (diabetes, Parkinsonova nemoc, lupénka) – je již několik roků na vozíku a z domu vůbec nevychází. Souhlasila s návštěvou a zdálo se, že jí naše nabídka zdravé svačiny a návštěvy udělala radost,“ popisují učitelky z mateřské školky. Děti připravily svačinu a vydaly se na návštěvu. „Paní Strouhalová dětem ukázala zvířátka, která jí dělají společnost. Poptala se dětí na jejich jména, kde bydlí a se zájmem poslouchala jejich vyprávění. Naše setkání však odmítla dokumentovat fotografiemi.“ Po počátečním zklamání, že se soutěž nepodaří, děti napadlo vytvořit svačinu ještě jednou.
„Tentokrát si vzpomněla Hanička na paní Stankovičovou, která ve škole pracovala téměř celý život jako školnice. Nyní je již v důchodu a občas se za námi staví. Paní Stankovičová byla velice oblíbená mezi kolegy i mezi dětmi. Některé děti na ni vzpomínají jako na paní učitelku. Vydali jsme se za ní vybaveni svačinou. Paní Stankovičová nás přivítala s úsměvem a byla velice potěšena. Dětí se vyptala na školku, zajímala se o blížící se zápis do základní školy. Ukázala nám fotografie vnoučátek, zavzpomínala na školku, kterou znala dřív. I ona nám ukázala své zvířecí miláčky a vůbec se nám nechtělo odejít…“ vzpomínají ve školce na návštěvu, která měla i žádoucí vedlejší efekt: „Děti si z návštěv odnesly příjemné zážitky a do hlaviček se jim vkradla myšlenka, proč je paní Strouhalová na vozíku a proč už paní Stankovičová u nás nepracuje. Zajímaly se i ostatní děti, kam jsme šli, proč jsme nesli svačinu někomu cizímu.“
Jídlo s láskou – i jako omluva
Koordinárka Zdravé 5 Eva Nepokojová k tomu říká: „Chceme děti přivést k pochopení, že jídlo bychom měli připravovat s láskou a pak si s radostí užít společné chvíle při stolování. Propojení sociálního a výživového tématu je logickým propojením klíčových aktivit Nadačního fondu Albert, který se dlouhodobě věnuje podpoře zdravého životního stylu dětí i jejich rodičů a podpoře vzdělávání, integrace a rozvoje dětí ze sociálně znevýhodněných skupin.“
Skupinka dětí z přerovského zařízení pro děti a mládež svačinou zase potěšila seniory z nedalekého pečovatelského domu: „Darování svačinky zároveň dáváme jako omluvu za hluk, který někdy děláme na blízkém hřišti.“
Do speciální třídy základní školy v Telči chodí žáci se středně těžkým mentálním postižením nebo autismem. Spolu s dalšími týmy školy se zapojili do soutěže a na společné pohoštění pozvali klienty z místního Domova pro seniory: „Děti připravily párty, odprezentovaly své recepty a pohoštění a své starší přátele obsluhovaly. Bylo to velmi povedené dopoledne.“
TIP: Normální autistický film: fascinující svět „jiných“
Děti ze základní školy v Plané nad Lužnicí se díky projektu skamarádily s paní Agátou. „Požádali jsme vedoucí pečovatelského domu, aby nám pomohla vybrat osamělého seniora nebo seniorku, který nemá žádné příbuzné. Vybrali paní Agátu Dolejšovou z pečovatelského domu Planá nad Lužnicí. Děti nabídly, že k nim může docházet i na různé akce. Paní Agáta souhlasila a prvně k nám do školy zavítala na Velikonoce.“
Soutěžní týmy myslely i na své vrstevníky. „Bezlepkáči“ z Dětského domova Nepomuk potěšili ty děti ve své rodinné skupině, které musí ze zdravotních důvodů dodržovat bezlepkovou dietu. Spolu s nimi si bezlepkové muffiny plné čerstvého ovoce k svačině daly i další děti. A všichni – včetně tety vychovatelky – si prý pochutnali.
Bratrovi příkladem
„Trmické slečny“ ze školy v Ústí nad Labem nachystaly zdravou ranní svačinku pro obézního bratra jedné z nich. „Za pomoci rodiny se teď učí změně způsobu života, a to sportovat, a hlavně zdravě jíst. Podpořit ho chce i jeho o tři roky starší sestra, která dříve také dávala více přednost chipsům a pizze… Ale nyní se ve škole učí, a hlavně sama poznává, že zdravé jídlo není jenom zdravé, ale také moc chutné. A tak chce jít svému bratrovi příkladem a spolu se spolužačkami připravila místo chipsů a Coca-Coly, které má bratr rád, mrkvovo-jablečný salát se semínky a čaj z máty ze zahrádky.“
Zdravé pohoštění se naučili připravovat i „Křeníci“ z dětského domova v Sedloňově. Roládou s bylinkami přivítali nové děti, které k nim přišly z nefunkční rodiny, ale nebylo to naposledy, kdy ji přichystají. Příště se bude podávat hostům a návštěvníkům na dni otevřených dveří, který se uskuteční při příležitosti dvacátého výročí založení DD Sedloňov.
Zhubla a trápí se
Žralok vegetarián od slečen ze základní školy v Lipníku nad Bečvou měl zase potěšit kamarádku: „Vyráběli jsme dárek pro naši bývalou spolužačku, ale stále naši skvělou kamarádku Ali, která má v poslední době velké trápení s jídlem. Nechce jíst svačiny ani obědy, dost zhubla a trápí se i jinak.“
A na stejné škole děti myslely i na nemocnou spolužačku: „Ovocný koktejl jsme namíchaly pro naši dlouhodobě nemocnou spolužačku Theinku. Je to sice prvňačka, ale kvůli onkologické léčbě není dlouhodobě ve škole. Do první třídy půjde příští rok asi znovu. Jsme malá školička a pořádáme spoustu akcí společně – jako školy v přírodě a jiné výlety, tak známe i Theinku. Kvůli zdravotnímu stavu jsme dárek nemohly předat přímo jí, ale poslali jsme jej po mamince,“ říkají malé kuchařky ze ZŠ Sluníčko.
Přečtěte si: Na dítě plešaté po rakovině koukali sousedi dalekohledem
Děti svými svačinami potěšily například i tety z dětského domova („Za to, jak se o nás starají.“) nebo myslivce z Vysočiny („Doma chová živou divokou bachyni Betynku a chodíme s ním i do lesa ke krmelci.“).
A co je důležité – radost udělaly i sobě, třeba jako dívky z libereckého střediska Kontakt, když připravily mangovo-papájový salát: „Radost touto svačinou udělala děvčata svým spolužákům, a vlastně i sobě, protože ještě nikdy v životě nejedla mango.“
Galerie: Jak to chodí ve školce, kde se děti učí jíst zdravě