Státní zdravotní ústav (SZÚ) informuje o aktualizaci doporučení k prevenci sexuálního přenosu Zika viru, kterou vydalo WHO. MUDr. Zdenka Manďáková z oddělení epidemiologie infekčních nemocí uvádí následující doporučení pro osoby, které pobývaly v rizikových oblastech:
Partner těhotné: Sex s kondomem nebo žádný
Ke snížení rizika sexuálního přenosu a možných komplikací těhotenství Zika virem by měl sexuální partner těhotné ženy, který žije nebo se navrací z oblasti výskytu Zika viru, praktikovat bezpečný sex (s použitím kondomu) nebo se zdržet sexuální aktivity během celého těhotenství partnerky.
Po návratu bez příznaků: Kondom nebo osm týdnů celibát
Lidé vracející se z oblastí výskytu Zika viru, kteří neměli a nemají žádné příznaky onemocnění, by měli praktikovat bezpečný sex nebo se zdržet sexuálních aktivit minimálně osm týdnů po návratu.
Po návratu s příznaky: Kondom nebo půl roku bez sexu
Pokud se u muže projeví příznaky onemocnění, měl by praktikovat bezpečný sex s použitím kondomu nebo se zdržet sexu minimálně po dobu šesti měsíců od onemocnění.
Plánované těhotenství: raději počkejte
Páry plánující těhotenství by měly počkat minimálně osm týdnů, než se pokusí o početí v případě, že se u žádného z partnerů neprojevily příznaky onemocnění. V případě, že se příznaky onemocnění objeví u jednoho nebo u obou partnerů, je doporučeno početí za minimálně šest měsíců po odeznění příznaků.
Zdroje:
szu.cz: Aktualizace k prevenci sexuálního přenosu Zika viru