Přišel čas lišek. Bez ohledu na to, zda tyto speciální houby hledáte (a nacházíte) sami v lese, nebo je koupíte na trhu nebo v supermarketu, můžete si z nich připravit lahodné pokrmy.
Kde najít lišky
Liška obecná je pro svoji chuť ceněná po celém světě a také po celém světě roste. Rozšířená je v Evropě, ale najdeme ji i v Asii, Severní a Jižní Americe a Austrálii. Dříve se těmto houbám pro jejich hojnost říkalo „potrava chudých“, v poslední době však dochází k jejich výraznému úbytku. Také v českých lesích je tento druh hub stále méně rozšířený. Na vině je vliv prostředí, zejména suchá a teplá léta. Teď ale máme po dešti a zdá se, že houby rostou a na některých místech můžete mít štěstí i na jedlé lišky.
Pro houbaře je skvělou zprávou, že často rostou ve skupinách, takže když už lišku najdete, pravděpodobně si odnesete plný košík. Lišky mají rády plochy v listnatých i jehličnatých lesích, ale jen lehce pokryté zelení. Nejvíce se jim daří mezi buky a smrky, ale často rostou i u dubů a dalších jehličnatých stromů. Někdy jsou k nalezení mezi borůvčím nebo kolem potůčků.
Milují na živiny chudé a kyselé půdy v nížinách a v horských oblastech a k růstu potřebují od června do října teplé a vlhké klima.
Kam chodíte na lišky?
Výjimečná chuť a mnoho vitaminů
Lišky jsou oproti jiným houbám pevnější a křupavější na skus. Mají pepřovou a kořeněnou aromatickou chuť, jejich vůně lehce připomíná meruňky.
Nemají téměř žádné kalorie, jsou bohaté na vitamin D, bílkoviny a železo. V kuchyni bývají mimořádně oblíbené a často se používají při přípravě smetanových omáček, rýžových pokrmů, krájeného masa, míchaných vajec a omelet. Hodí se k nakládání, blanšírování, mražení i k sušení, čímž ztratí část své aromatické chuti.
Houbu je nutné nejprve pořádně očistit a krájet na větší kusy. K liškám se hodí kopr, bobkový list a nové koření. S kořením to ale není dobré přehánět, aby se nepřebila její chuť.
Liščí špagety
Co bude potřeba:
- 500 g čerstvých lišek
- 500 g špaget
- 150 g prorostlé slaniny
- 2 malé cibule
- stroužky česneku podle chuti
- olej na smažení
- asi 150 g smetany na vaření
- čerstvá petrželka
- sůl
- pepř
- strouhaný parmazán
Postup:
Špagety připravte podle návodu na obalu, raději al dente než příliš měkké. Na pánvi rozehřejte olej. Osmahněte na kostičky nakrájenou cibuli a případně na kostičky nakrájenou slaninu spolu s liškami. Podle potřeby přidejte nasekaný česnek (v tuto chvíli méně znamená více, aby to nezakrylo pikantní chuť lišek). Přidejte vodu z těstovin a smetanu. Vařte doměkka tři až čtyři minuty. Nyní přidejte kousek másla a nechte jej rozpustit. Dochuťte pepřem a solí.
Lišková kulajda
Co bude potřeba:
- 250 g čerstvých, očištěných a pokrájených lišek
- 2 l hovězího vývaru nebo vody
- 1 cibule
- 4 až 5 oloupaných a pokrájeních brambor
- ½ l kysané smetany (33%)
- ¼ l octa
- čerstvý kopr
- nové koření
- do každé porce vejce uvařené „nahniličko“ (případně „natvrdo“)
- čerstvý celý pepř (cca 5 kuliček)
- 3 bobkové listy
- kmín
- 4 lžíce hladké mouky
Postup:
Na másle necháme zpěnit pokrájenou cibuli, stáhneme plamen a přidáme dvě až tři lžíce mouky. Pořádně promícháme, aby se mouka nepřipálila. Až se vytvoří jíška, zalijeme ji vývarem nebo vodou. Přidáme lišky, brambory, koření a přivedeme k varu. Polévka se vaří do změknutí brambor 15 až 20 minut. Následně přidáme smetanu s dohladka rozšlehaným zbytkem mouky. Promícháme a opět krátce, cca 5 minut, povaříme. Na závěr podle chuti dosolíme, okyselíme octem a přidáme nasekaný kopr.
Vařené vejce, respektive vejce nahniličko, servírujeme rozpůlené na talíři.