jenže ono to většinou není na kuchaři.Zpravidla majitelé podniků jsou přesvědčeni,že když se naplácá k jídlu halda zeleniny,tak je to vše vylepšené.Můj šéf mne může nejvíce naštvat,když na všechno ještě cpe pomeranč.Na některá jídla bych to ještě snesl,ale na smaženém sýru či na ostré topince pomeranč!To je vrchol.A nikdo mu nedokáže vysvětlit,že je to pitomost.A není sám,takových je více.Šéfová v penzionu u Prahy přitáhla kdysi z tohoto města onu novinku – sypání i svíčkové petrželkou. Klasický český knedlík posypaný zelenou petrželkou. Taková blbost. Ale bylo to světový,pokud je Praha svět.
Osobně tvrdím svůj osobní poznatek,že množství zeleniny v tzv.obloze na talíři je nepřímo úměrné kvalitě jídla.Čím více zeleniny na talíři tím méně kvality na jídle.Je to jednoduché vysvětlení.Příprava jídla vyžaduje svůj čas.A pokud ho část promrhám na zdobení talíře,nemohu ho věnovat tomu jídlu. Zelenina vždy něco zakrývá.
Naprosto souhlasím. V cizině dají zeleninu na zvláštní talířek, jen u nás ji klidně napatlají do omáčky. Prohřešků českých kuchařů je celá řada, napadá mě sladká sprejová šlehačka místo kysané smetany do české parodie na boršč, nechutná nezralá rajčata jako součást oblohy, smetanová omáčka do spaghetti carbonara atd. atd.
není to pravda např. v asijské kuchyni se zbobí oblohou velmi a kvalita jídla tím rozhodně netrpí, naopak a česká jídla již sami o sobě jsou dost málo zeleninové – mě osobně naopak nechutná brambor a kuře bez kousku zeleniny..
to že autor má špatné zkušenosti, to asi bude chtít si trochu připlatit a jít tam, kde necpou to co tam nepatří a kde nemají oschlou zeleninu… je fakt, že pro pár kaček jsou lidi schopní sežrat cokoliv (ať už jde o restaurace české, „číny“ v ČR nebo obchody (lidl, albert, tesco..)… ne, opravdu to, že v tescu mají nedozrálou nekvalitní zeleninu a ovoce to opravdu NEZNAMENÁ, že obchody s potravinami by měli přestat ovoce a zeleninu prodávat :) znamená to, že český zákazník si nechá kadit na hlavu, to ano :)
Já mám spíše problém, že ke svíčkové někde dávají málo brusinek.
Brusinky by se měli dávat nejlépe zvlášť, samostatně do mističky. Také za možnost kapučínka, obecně možnost přilití si smetany, podávané podobně jako brusinky, samostatně, bych se nezlobil…
Se způsobem servírování samostatné přílohy brusinek a smetany ovšem souvisí i to, že obsluha nesmí takovou svíčkovou přinést již studenou. Musí být dostatek času aby se chutě mohli částečne promísit a pokrm byl stále ještě teplý.
Jidlo pro me predstavuje zivotni nutnost a dulezitejsi nez pozitek je pro me zachovani zdravi a zivotnich funkci. Nejsem odbornik na vyzivu, ale podle me je nutne nejakou tu zeleninu konzumovat. Samu o sobe si moc zeleninu nedavam, ale kdyz uz mam tu oblohu na taliri, tak ji snim(krome rajcat).
Jestli je pro vas primarni vyzivova funkce a nikoliv chut, tak nechapu, proc si zeleninu proste nedate sam, kdyz vite, ze je zdrava?
Druha vec je, ze pristoupenim na to, ze za rozhodovani o vhodnosti nutricni skladby vasi potravy rozhoduje anonymni vyuceny kuchar v hospode (ktery odbornik na vyzivu nebude o nic vic nez vy), bude asi vase zdravi trpet mnohem vic, nez kdybyste se mel rozhodovat sam :)
„Jestli je pro vas primarni vyzivova funkce a nikoliv chut, tak nechapu, proc si zeleninu proste nedate sam, kdyz vite, ze je zdrava?“
No protoze je to starost(a prace) navic. Ja mam spoustu zajmu, ktere jsou pro me dulezitejsi nez jidlo a myslim si, ze je pro me lepsi, kdyz spolu s obedem(treba nejake kure s bramborem) snim i nejakou zeleninu. Pokud bych byl toho nazoru, ze mi zeleninova priloha neprospiva, tak by se mi take nelibilo, ze za ni zbytecne platim.
Souhlasím. Pár kolečky papriky a pokrájenou půlkou rajčete není co zkazit, pěkný čerstvý list zimního salátu pod maso také není úplně zlá ošklivá věc.
Na druhou stranu, ty tuhé barevné kadeřavé kominické štětky, co jsou teď v oblohách v módě, by se měly kuchařům za trest aplikovat análně. Vždyť to se přece nedá sníst… tam se evidentně počítá s tím, že se to vrátí do kuchyně a po omytí to půjde znovu ven.
No, když chci zeleninu, tak si objednám k jídlu salát. Ta zelenina je tam většinou čerstvější a určitě ochucená. Když jsem si v USA objednal steak, tak zeleninový salát byl v ceně jídla a mohl jsem si vybrat ze tří možností salátu a k tomu pěti variant dressingu. Ale že by mi někdo zasypal talíř pokaždé stejnou oschlou strouhanou mrkví, zelím ve sladkém nálevu a přihodil narůžovělé asirajče, to se mi fakt stane jen v Česku.
Osobně s autorem souhlasím. Ono by se totiž z hlediska trávení nemělo míchat tepelně upravované a syrové jídlo. Důvodem je způsob trávení různých druhů potravin. To, že tělo tráví například zeleninu trochu jinak, než maso jsem zjistil až nedávno. Zkuste si schválně vyhledat hesla „kyselinotvorné a zásadotvorné potraviny“, nebo „acidobazická rovnováha“. Pro líné to zjednoduším.. tepelně upravené jídlo by se nemělo míchat se syrovým, přičemž syrová zelenina a ovoce by měly pochopitelně převažovat…
Máte pravdu jen částečně. Maso se totiž velmi špatně tráví a neobsahuje žádnou vlákninu. Zelenina naopak ano. Proto je VELMI VHODNÉ vždy něco „zeleného“ k masitému jídlu přikusovat.
Jinak ale není pravda, že nejlepší zelenina je vždy ta čerstvá, stejně tak ovoce. To je bohužel velmi rozšířený mýtus a omyl. Mnohem lépe se tráví a v těle využije zelenina vařená, kvašená, blanšírovaná, smažená atd. Stačí jen krátce. Příliš vitamínů tepelnou úpravou neztratí, jen by se měla zkonzumovat co nejdříve po ní, jinak pak dochází k oxidaci.
Jinak se mi každopádně článek nelíbí, abych to tak shrnula. A nejen proto, že autor nic netuší o „stravitelnosti“ samotného masa nebo že míchá dohromady zeleninu s obilovinou (konkrétně s kukuřicí)… :))
Já osobně tedy zeleninovou přílohu (pokud není vyloženě nekombinovatelná s daným jídlem) velmi oceňuji. Velmi nerad jím věci samotné, nechutnají mi, ani zelenina mi samotná nechutná, avšak v kombinaci s hlavním jídlem je vytváří velmi příjemné variace.
Samozřejmě je předpokladem že je aspoň relativně čerstvá a chutná. Už jsem taky dostal doslova plesnivou…
Možná budu se svým názorem v menšině, ale nejsem ani snob, ani samozvaný gastronomický purista a mě osobně zeleninová obloha v drtivé většině případů prostě chutná. Další argumenty v pár bodech:
1) Běžná česká denní strava moc vlákniny neobsahuje. Takže jakákoli příležitost to napravit je plus.
2) Dát si ke každému obědu salát zvlášť je jistě lákavá možnost. Ovšem: nevím jak vy, ale já ke každému polednímu menu dalších 30–50 Kč prostě platit nechci.
3) Červená řepa a sterilovaný hrášek už dávnou nejsou pravidlem – možná někde (ale proč tam chodit?), většinou dnes na talíři najdete čerstvou zeleninu.
4) Taky unavená zelenina není všude – a jestli někde ano, proč tam chodíte? Hospod je dnes jako máku.
5) Nevadí mi ani pomeranč na talíři – proč si neužít více chutí? Kdybyste viděli, co si někteří dokážou zkombinovat na talířek při rautu, nedivili byste se už vůbec ničemu :-)
přesně tak, o vaření by měl v bedně vyprávět někdo kdo umí vařit, umí vyslovit správně jména pokrmů, má praktické zkušenosti a je především kuchař ne prodavač lyží, který je schopen do salátu prsknout osmažený tučný jelito
imho jsem také proti obloze, připadfá mi to jako když si koupíte auto a dostanete vaňavý stromeček „zdarma“
XXX YYY se narodil 1. května 1961 v Praze. Na kuchaře se vyučil v pražských hotelech Palace a Ambassador. Po vojně nastoupil do hotelu Alcron v Praze a vařil tu devět let. V roce 1989 se oženil do Německa, kde začal pracovat ve vyhlášené restauraci Zlatá Praha v Kolíně nad Rýnem. Hádej o kom je řeč?
No ona ta obloha zas tak od veci neni. Zvlast kdyz clovek sezere velkej kus masa, mel by to jaksi vyrovnat zeleninou. Navic spravne stravovani znamena, ze si ke kazdemu jidlu date kus zeleniny. Zelenina k jidlu mi pripada tak automaticka jako treba voda ke kave. Pan kuchar by mel nazor prehodnotit..pokud mu jde o zdravi a ne jen o ten KUS MASA.
Tento článek mi vyrazil dech. Nikdy jsem o tom neuvažovala, ale pokud bych se měla vyjádřit k tomu, zda souhlasím či ne, pak bych volila ne… Už jen z toho důvodu, že pro naši společnost je to samozřejmostí a jde jednoduše o zvyk. Pokud bych tedy přišla do nějaké nóbl nebo prostě obyčejné restaurace a přinesli by mi pouze porci hranolků se sebelepším křupavým masíčkem bez zeleninky okolo, která dodává jídlu chutnější vzhled, pak bych se tam už vícekrát nevrátila.
ale je lepší když zelenina je součástí jídla a v pojmenování jídla v jídelníčku je to i uvedeno (namísto nějakých kreativních pojmenování, kdy zákazník neví, zda se jedná o kuřecí maso nebo hovězí steak) než když dostanu k nudnému jídlu přes půlku talíře nakrouhané zelí dvou barev, syrovou cibuli, a spol
nevadí mi když je jídlo ozdobeno snítkou nějaké bylinky, lístkem salátu, či nějak podobně ale UVDBZO (univerzální velká dvě barvy zelí obloha) pro mně znamená "bacha – líný kuchař nebo oldskool provozní)
Obloha se zdaleka nedava jen u nas, ale casto i v zahranici. Nekde to je jen dekorace a nekde se to opravdu ji.
Cizinci, predevsim asiate, jsou prijemne prekvapeni tou zeleninou, protoze jinak jim prijde nase kuchyne extremne fadni. To bude dano tim, ze u nich nikdy neni na stoje jen jedna vec.
Zkuste nekdy nekam vycestovat nez zacnete psat o nesvarech nasi kuchyne.
Spis bych se trefoval do neschopnosti vetsiny nasich restauraci udelat maso tak, aby to nebyla jen sucha podrazka. To je podle mne nejvetsim problemem nasi kuchyne.
Když píše článek o jídle chlap – masožrout, takhle to dopadá. Když vám zelenina tolik vadí, proč obsluze jednoduše neřeknete, že chcete jenom kus masa a hodně brambor?! Zelenina na talíři vytváří krásný svěží dojem, bez ní je to taková nuda, vypadá to mdle a chudě. A jestli se zase všichni chcete pod vlivem médií dělat zajímavý, že co a jak se dělá v zahraničí, a opičit se podle cizinců, že tak se to u nich přeci nedělá, říkám jedno – jsme Češi a je u nás zvykem zdobit talíř oblohou. Proč se sakra pořád po někom opičit, opičí se snad někdo ve světě po nás?! Jsme originál, ne kopie.
Nuz, ak autor spomina osobne preferencie, tak ja uz dlhsi cas zijuci v zahranici, odmietam jest typicke slovensko/ceske prilohy typu „knedliky/zemiaky/ryzu“ a podobne blaboly. Ak mam jest maso, tak jedine s cerstvym a kvalitnym zeleninovym salatom. Jednak mi to chuti ovela viac ako nejake presolene olejom nasiaknute hnusy, chapane ako vrchol blaha vacsinou populacie a druhak inou cestou do seba clovek dostatok vlakniny nedostane.
Takze moj tanier typicky obsahuje kus masa a potom zeleninovy salat, v pripade nudze staci aj par paradajok s ladovym salatom.
Ale inak suhlasim, chut jedla ma byt dosiahnuta surovinami, nie tupymi skratkami typu „korenie na ryby“, neviem ako je to v Cechach, ale na Slovensku si na taketo veci casto potrpia, takze clovek si musi davat pozor. Hnusy typu „pomaranc na steaku“ by som casnikovi rovno vratil a zdvihol sa od stola, ale odhadnut styl restauracie sa da aj zvonka, a na moje potesenie sa uz aj na Slovensku objavuju slusne restauracie.
jasně rýže je typicky česká / slovenská příloha, si dobře pamatuji jak jsem brigádničil u babaičky na venkově na jejím rýžovém políčku nebo jak jsme jezdili do Tater kvůli místní vyhlášené rýži basmati xD
nevím ale já mám dojem, že čechy a slovensko není jediní země na světě, kde se k jídlu podává příloha
a je fajn, že jste zde rozryl, velkou lež o původu brambor, kdy židozednáři přesvědčili spoustu lidím o tom, že brambory pocházejí z Ameriky, vždyť je to blbost, protože brambory přeci jíme jen my a slováci, američan nebo angličan by nepoznal bramboru od cibule tulipánu
Miluji zeleninu a každé jídlo mi vylepší. Že je čerstvá je přece samozřejmost. Jiné jídlo v restauraci, než čerstvé, nečekám. Není-li tomu tak ozývám se a to důrazně. Naučme se už, že spotřebitel je ten, kdo bude říkat, jak to bude. Protože si to buď koupím, nebo ne.
Nejen jídlo.
Zeleninovou oblohu vítám, ke skutečně chutnému obědu potřebuji maso a zeleninu. Kalorické přílohy skrovněji.
Samozřejmě, zelenina by měla být kvalitní a v dostatečném množství. Bez zeleniny si to prostě neužiju. Možná by se ale obsluhující personál mohl hostů ptát, zda tam zel. přílohu chtějí, nebo ne; ti, kdo chtějí do hrobu dříve, by si mohli svobodně zvolit variantu bez zeleniny.
dělám v restauraci jako servírka, jako všude máme oblohy, rozhodně je neděláme ze špatné zeleniny. Chtěli jsem tyto oblohy zrušit. Vydrželo to 2dny, místo nějaké chváli nebo souhlasu jsme se setkali pouze s negativem, všichni oblohu chtěli a nedokázali pochopit proč tam tak důležitej prvek v podobě oblohy není jako vždy. Takže po vzoru Zdenka Polreicha jsem opravdu neuspěli a dáváme oblohy i nadále a když se to někomu nelíbí, tak ať tu zeleninu nejí!!!!!!!! Nikdo ho do toho nenutí.
Přečetl jsem si článek a zběžně i diskusi. Je evidentní, že za mnoho problémů si můžem sami. Nějakou dobu pracuji Anglii a pokud jdete do restaurace, tak v menu narazíte na standardní názvy jídel a navíc máte obvykle rozepsáno, co na talíři najdete. Pokud něco nechcete, není problém oznámit to obsluze. Lidé to běžně dělají. Ve výsledku dostanou jídlo, které očekávají.
U nás jdeme do restaurace, vybereme si jídlo podle vzorce čím exotičtější název tím lépe. Pokud patříme k menšině a nenávidíme oblohy, nenapadne nás se zmínit servírce. Dostaneme jídlo. S překvapením zjištujeme, že se jedná o obyčejný oběd s obligátní zeleninou okolo. Tiše nadáváme. Jdeme domů a napíšeme článek o úrovni české gastronomie..
Když není problém napsat článek, proč by měl být problém prohodit pár vět s obsluhou a doladit jídlo?
vy chytrolini co si myslite, ze mate oblohu zadarmo v cene jste hodne naivni. tohle je typicka ceska specialita: objednam si A+B ale dostanu a+C a jeste si to pochvalim.
- kdyz chci stejk tak chci stejk a ne stejk+zeli. zeli at si narve(vcelku!) spodem do zazivani! ja si objednal maso a ne zeleninu. za penize ktery usetri na zelenine tak chci poctivou porci masa. kdybych chtel zeleninu tak si dam šopák a ne steak.
- restaurace u Kevina, postrelmov – vrchol ceske ignorance v jidle: „cesnecka se sunkou a syrem“ – kdyby tam napsali na ferovku ze tam je junior tak si ji v zivote nedam. proste klamani zakaznika, podvod. chapu ze uz od pohledu je to slušna čtyrka, tak ale aspon at mi takhle nelzou.
- kdyz chci ondras tak chci bramborak a maso. nechci konzervovanou kukurici, nechci mrkev a nechci ani zeli. chci maso a bramborak. kdybych byl zajic tak si nedam ondras ale zeleninovy salat.
- pokud vidim napsano gordon bleu tak bych rad dostal tento pokrm a nikoliv kureci kapsu plnenou „sunkou“ a tricitkou.
Bydlim v uherskym brode ktery ma nejakych necelych 20 000 lidi a neni tady jedina restaurace kde by se clovek dokazal najist – ne pouze naplnit cimsi pochybne kvality. Ja chapu ze lopaťáci chteji meníčko za 60,– ale proc dostanu za 200,– jidlo stejne nebo jeste horsi kvality(ty sunkofleky byvaji teda kvalitnejsi nez instantni minutky ala Babice – naser tam vsechno a hlavne hodne sojovky).
Stejne je to s tolik oblibenou „italskou“ pizzou vsude. Italska pizza v „pizerii“ a vsude tam serou tricitku a sunkovou cihlu alias pizza narez(dobre pulka mouky). proc v celem sirokem okoli je jedina pizzerie rimini v luhackach? jinde italskou sunku, italsky salam ani mozarelu proste na pizzu nedostanu(stejna situace je v cely CR, čest vyjimkam).
U nás se říká „líná huba, holé neštěstí“. Já osobně jsem docela vybíravá, některé věci nechci, jiné mám zas ráda. Oblohu chci, ale nechci, aby tam byl pórek nebo kukuřice, místo toho mi tam můžou dát víc papriky…Atd. Řeknu si podle chuti a divili byste se, ale téměř vždy dostanu to, co si objednám. Kde mi nechtějí vyhovět, odtamtud odcházím, ale takových míst je velmi málo. Když je salát oschlý, bez pardonu jídlo vracím a dostávám čerstvý :-)…
Článek je ubohým výkřikem, autora je mi líto. Těžko si na netu vydupe to, co si není schopen obhájit v restauraci…
Potom vám asi nevadí, že je na vás pohlíženo personálem jako na „drzou bábu, která si vymejšlí“, a vracené jídlo je podpořeno plivanci. V ČR opravdu není radno si vysnívat, a vylepšovat jídlo podle vlastních představ. Jediné řešení je chodit do restaurací, kde ví, jak vařit, a ne to učit nějaká ucha. Takže, líto by vám mělo být spíše sama sebe. Snad jste jen dvacítka, která ještě nechápe svět, ve kterém žije. To by váš povýšený výlev vysvětlilo.
Zasadne ke kazde objednavce pripojuji ono kouzelne „bez oblohy prosim“. Nekde prinesou opravdu bez oblohy, jinde na to cisnik zapomene – nez dojde do kuchyne. Stalo se i, ze se cisnik dusoval, ze rekl bez oblohy, ale kucharka mela asi chvilku casu a zvyk je zelezna kosile.
V takovych pripadech je posilam nekompromisne s talirem zpet, ze jsem si zeleninu nepral, vyslovne jsem rekl ze ji tam nechci, jist ji nebudu a akorat na taliri prekazi…
No vidím, že je to beznadějné – typický čechismus – ať mi na ten talíř nacpou cokoliv, hlavně že je toho hodně a já to všechno poslušně sežeru – alespoň je to zdravější a chuťově rozmanitější! Jako ta prasátka u žlabu. Tudíž já plně souhlasím s autorem. Snad on a profíci jako pan Pohlreich vštípí tomuto národu gastronomické základy, které jim umožní prohlédnout, jak má jídlo správně vypadat – co na talíř patří, a co ne. Ale jak to tu tak pročítám, je to práce pro několik generací. Zdar a sílu těmto průkopníkům!
Je to jako se vším pokud ji chci tak jo pokud ne tak ne svobodnej svět mohu si vybrat. Říct obsluze je ji nechci tak vam ji nedaj znam příklady kdy host chce dvojitou a i přílohu nebo bez přílohy. Je to někdo řekne v telce že je to hrůza a někdo se toho chytne ale já přece nebudu a nebo budu jíst něco co mám a nebo nemám rád.
Příloha ano. Jenže já mám třeba rád jídlo sladěné z hlediska chuti i vzhledu. To znamená třeba dobře udělané maso decentně polité šťávou s trochou gratinovaných brambor a ne maso napůl utopené v rajském protlaku, zasypané půlkilem amerických brambor nebo v horším případě hranolků a obložené všemožnou zeleninou ve stylu „zahradníkův rok“, až to všechno přepadává z talíře. Chápu, že ta zelenina má svoji funkci, protože tu horu smažených hranolků žaludek v takovém množství v „nerozředěném stavu“ nezvládne.
V některých restauracích jsou na tyhle kombinace mistři a od jisté doby vím, že pokud mi někdo řekne, že se někde vaří levně a dobře, je třeba se mít obzvlášť na pozoru. Čest výjimkám, ale většinou jde o styl „nasypte mi tam všechno, já mám hlad, že bych polykal hřebíky“. Zbývá jenom dodat, že ti „hladovci“ nejsou většinou žádní dřevorubci, ale kancelářské krysy jako já.
tak souhlasím jen napůl. Tzn. skutečností je, že by v restauracích měli nabízet jídlo bez zeleninové oblohy, tedy tak, jak to dělají většinou s přílohami. Vy si tedy vyberete jídlo, k tomu přílohu a pokud chcete, tak také oblohu. Doma, na rozdíl od autora, si oblohu dělám též a nikomu z rodiny to nevadí, resp. každý do oblohy dostane to, co má rád. A o tom to je. Pokud by byla dobrá restaurace, tak by mi oblohu připravili podle mého přání. Bohužel, spousta současných kuchařů se vyučila ještě před převratem a jsou nereformovatelní jako komunizmus. Totéž však platí i o jejich nadřízených, tedy restauratérech.