Stáva sa bežné zamieňať si pojmy diétny - zdravý. Nízkotučné výrobky sú vhodné pre ľudí s nízkotučnou diétou. Dnes sme však "in" ak sa staráme o svoje zdravie a jeme všetko nízkotučné. Ale myslím si, že to nie je tá správna cesta. V snahe žiť zdravo siahneme na jogurt zbavený tuku. Avšak, ako autor napísal, tuk je nositeľom chuti a jogurt bez chuti by sa nepredával, preto ho treba výraznejšie ochutiť - pridaním cukru vo forme presladenej ovocnej zložky, pridaním škrobu prípadne želatíny aby bol hustý. Môj názor je taký, že človek by mal dať prednosť potravinám v prirodzenom stave a nejaký škrobový prášok nasypaný do odtučneného jogrtu prirodzený nie je. Bojíme sa prirodzeného tuku v jogurte a nevieme ako na trávenie pôsobí priemyselne vyrobený škrob ktorý jogurt zahustí namiesto tuku alebo taký glukózovo-fruktózový sirup, ktorý ho intenzívnejšie ochutí. Ak potrebjeme ubrať , uberme radšej na množstve, nie na kvalite.
Podle standardů staré normy, které zde platily před 20 roky, měly jogurty 22 % sušiny. Tyto jogurty si zachovávaly pevnou konzistenci, aniž se do nich přidávalo jakékoliv zahušťovadlo. Tenkrát se z jogurtu nechalo odpařit víc vody, aby na tuhle hranici dosáhl. Dnes v jogurtu tato voda zůstává, podíl sušiny je poloviční. Pro výrobce je výhodnější prodávat víc vody, jejich náklady jsou pak nižší. Normy jsou benevolentnější než na začátku devadesátých let, tak se jim výrobci přizpůsobili. Některé jogurty mají kvůli tomu stejný podíl sušiny jako obyčejné mléko.
Nesouhlasím s tvrzením, že škroby jsou zločinem. Pro téměř 1 milion cukrovkářů v Česku je škrob škodlivý vždy. Jsou výrobky, kde by diabetik před 20 roky nepředpokládal, že je v nich škrob (jogurty, šunka apod). Dnes se škroby dávají jako náhražky do téměř všeho.
Přesně jsi to napsal, Pepo. Pro pana autora: ještě je zde třetí možnost- nejíst jogurty vůbec. Člověk o mnoho nepřijde. Mě se např. usnadnilo trávení a cítím se mnohem líp- protože trávit mléčnou bílkovinu společně se škrobem či gumou guar je pro tělo docela namáhavé. Kromě toho jogurt ochlazuje a pokud nejsou v pořádku klouby, mohou i bolet.
jen malá poznámka na kterou autor zapoměl......člověk má ve slinách enzym ptyalin. Ptyalin při styku s potravou začne štěpit škrob a složené cukry, na jednodušší. Výsledkem jsou pak jednoduché stravitelné cukry.V tomto případě dysacharid maltoza. Takže, namísto malého množství tuku(a tím chuti, vytamínů rozpustných v tucích a pod) do sebe naládujete prázdné kalorie.....parádní dieta
Jde o to, že ten škrob delá ten jogurt pro některé jedince nestravitelný a pro všechny ostatní hůře stravitelným, ale všude jinde, kde není škrob je zase želatina a dost často obojí a to je humus. Já chci prostě jen jogurt a tak mám doma jogurtovač a firmy které lákají děti magnetkem na nejhorší jogurt na trhu bych nakopala do ....
to to by ti mělo k jogurtům všeobecně stačit:
Velcí producenti jogurtů, jako Olma, Müllermilch či Nestlé, se ke složení svých výrobků vůbec nevyjádřili, menší výrobci zas většinou netušili, z čeho se v jejich jogurtech použitá složka vyrábí. Je to k smíchu nebo k pláči, že někteří výrobci do dětských jogurtů dávají složky, o jejichž původu a složení nemají ani potuchy? Minimálně k neuvěření.
zajímavé...a ty hodnoty jste zjistil kde?? umíte počítat???.....zkuste to,ovšem nepočítejte hodnotami spalného energie chybně uváděnými ve všech brožurách o škodlivosti tuku, ale zapátrejte více, a počítejte s využitelnou skutečnou energií...a doporučuji nějaký článek o radosti potevinářského bussinesu z "tukové hysterie"
My kupujeme jogurty povětšinou bílé Hollandia 3,5% tuku a rozhodne neni řídký (nemusi mít 10% tuku to je trochu přehnané) Jogurt shora ukrajuji lžičkou a nikdy ho nemicham. To je prostě jogurt a na chleba si dam raději trochu míň másla. Tuky snad člověk potřebuje a v dobrém jogurtu nevidim duvod je nemít. Raděj trochu tuku než jist něco co je doslova vyplněno něčím co jogurt prostě neni. V mnoha případech taky na kelímku není napsano "jogurt" protože je tam vše možné jen ne jogurtové složky, ale spousta křupinek a bonbónků, které nalákají nejen deti, ale hlavně babičky a dědečky, kteří v dobre víře koupí vnoučatům jogurt a neuvědomí si, že je to prázdná hmota plná škrobu, gumy, barviv a sladidel.
ještě malá poznámka...než něco označíte za demagogické rádobyargumenty, zjistěte si o dané problematice více a nepodléhejte pseudožvástům reklamy.... uznávám, je to v dnešní době, kdy jsme krmeni PR nesmysly na každém kroku těžké, ale jde to. chce to jen trochu chtít ...informace jsou....
0. adekvátně dělaný jogurt je krémový i bez additiv. Jistě že creme fraiche je díky vysokému obsahu tuků hustější, ale to není jogurt. Jogurt je fermentované mléko - tedy s maximálním obsahem tuku do nějakých 3%.
Cokoliv dalšího je jaksi smetanový výrobek, že.
1. jaká je tragédie, jestli si dám přírodní jogurt s obsahem mléčného tuku okolo 2-3%, kde tedy jaksi tento tuk je navíc nostelem vitamíná A,D,E a K, namísto průmyslově odtučněného mléka, které je pak ovšem zahuštěno něčím, co bylo nejprve chemickou cestou extrahováno z brambor či obilí a pak dalším chemickým procesem modifikované tak, aby zahušťovaly bez rozvaření.
2. protože ejhe - v jogurtech nejsou šrkoby coby přírodní produkt, ale modifikované...
3. když už dělám jogurt z podřadného mléka, tak proč ho nezahustit pektinem - tedy jablečnou vlákninou, která navíc slouží jako prebiotikum, tedy zesiluje probiotický efekt kysaných mléčných produktů
4. aha - dražší nízkotučné jogurty pektin používají. Hm, a laciné kejdy tam mají škroby a spoustu dalších mňamek jako třeba aspartam.
To že se zde vyskytuje spousta pochybných článků o odkyselování a detoxifikaci prosím. Ale tvářit se že propagujete zdravou výživu, když chválíte šizení potravin a náhrazování poctivých surovin modifikovanými škroby.
Přiznám se, že vybírám jogurty podle obsahu tuku. Ale obráceně, než fanatici "bez cukru, bez tuku, bez chutí". Jak nemá aspoň 8 % tuku, neberu. Však je nemusím jíst každý den, ale když už si dám, chci si pochutnat.
Ano, lidi si přejí být klamáni. Chtějí zdravou stravu (ať jim pod tímto kouzelným heslem prodají výrobci cokoliv), dobré chuti (i za cenu různých ochucovadel), kterou budou moci jíst v jakémkoliv množství "aniž by se jim začalo zmenšovat oblečení". Dnes už nestačí, když je potravina nízkokalorická, výrobci se snaží vložit do podvědomí, že jejich potravina má dokonce "záporné kalorie" (tedy pokud budete jíst danou potravinu, zhubnete a čím více jí sníte, tím více zhubnete, to že je to nesmysl, je samozřejmě jasné).
No a výsledkem jsou tyhle amarouny :(
Není to možná zločin, ale je to známka toho, že nejde o klasický jogurt, ale o nějakou průmyslovou šizeninu. Proto kupuji jedině Hollandii (i když jsem k ní dlouho neměl důvěru kvůli názvu - jogurty přece pocházejí z východu a ne z Holandska). Ovocné Hollandie mají další výhodu - ovocná složka není promíchána, takže se mohu snadno přesvědčit, že použitý jogurt chutná opravdu jako jogurt. U těch jogurtů, co se prodávají už promíchané, bychom se možná divili, jak by v nich chutnal bílý jogurt samotný.
Existuje asi 12 nebo kolik druhů modifikovaných škrobů- podle druhu použité chemikálie k modifikaci. Jsou to kyselina solná nebo peroxid vodíku, chlornan sodný, acetanhydrid, louh sodný nebo draselný, enzymy, kyselina chloroctová, atd. Podle toho, jaká má být výsledná vlastnost škrobu. Jasně že výsledný škrob už nemůže být ten škrob, jaký známe.
V minulém století jsem pracoval i v mlékárně. Sušinu v jogurtu jsme dosahovali přidáním sušeného nebo zahuštěného mléka, do jednoho druhu se to částečně nahrazovalo pektinem. Jogurty měly jogurtovou chuť, nebyl v nich přídavek cukru. Ale je pravda, že při dnešních cenách surovin, by jogurt stál nejmíň 25 Kč - 30 Kč za 150 g.