Vážený pane profesore,
dopřávejte si aspartam, když vám chutná, předepisujte ho diabetikům, ale nenuťte ho ostatním. V článku opomíjíte různé věci:
1. Není to jen otázka zdraví, ale i kvality potravin. Proč jsou umělá sladidla v těch nejlevnějších limonádách? Pomocí barviv se předstírá, že je to z ovoce, pomocí sladidel se předstírá, že je to limonáda. Pokud máte rád náhražky, já ne.
2. V článku se nic nepíše o dětech. U nich mohou umělá sladidla vést například k hyperaktivitě a jednoznačně se nedoporučují.
3. Vy vědci občas nedovedete hledět za hranice svého oboru.Provedete studie škodlivosti aspartamu, ale nenapadne vás zkoumat, co udělá u populace kombinace umělých sladidel se stresem, znečištěním ovzduší, zářením z mobilů, chemií přestupující do kůže z kosmetiky a stovky dalších věcí. Domnívám se, že nic z toho nemusí být samo o sobě škodlivé, ale v součtu to vede ke spoustě civilizačních chorob těla i duše.
Kéž by byla umělá sladidla jen v těch nejlevnějších limonádách! Plíživě se nám vetřela též do druhdy výborných limonád Lift (nyní Slice) a také do téměř veškerého limonádového sortimentu Schweppes, snad kromě zázvorové. A to rozhodně není žádná žbrnda za čtyři osmdesát z Kauflandu, nýbrž nealko vyšší cenové třídy. A jeden čas některé pivovary takhle "vylepšovaly" i černé pivo.
Máte naprostou pravdu. Mně je úplně jedno, jestli je aspartam škodlivý nebo neškodný, jestli dělá rakovinu nebo padoucnici. Já vím jen tolik, že mi za posledních dvacet let úspěšně rozvinul žaludeční vředy... a to ani ne z požívání aspartamu, nýbrž jen z toho, že když si v krámě chci koupit něco k pití, musím si nejprve u dvaceti výrobků prostudovat složení. :-)
Tohle je docela síla. Vypíchněte mi prosím z textu, kde vám pan profesor nutí aspartam. Nějak jsem to přehlédl.
ad 1. O tom přece článek není.
ad 2. Mohl věnovat prostor dětem, či nemocným. Souhlas. Citelně to tam chybí.
ad 3. Takhle se ale věda dělat nedá. Zohlednit úplně vše a pak dělat závěry? Těžko. Člověk to prostě neobsáhne, výsledky by byly silně zkreslené. Už tak je často těžké dopátrat se aspoň základních zákonitostí. Tenhle článek byl o aspartamu a je správné, že do toho nezačal psát o mobilech, nebo o ovzduší.
On sám nám ho přímo nenutí. On jen tvrdí, že není nic špatného když nám ho nutí výrobci potravin a nápojů. A ti nám ho nutí tak, že ho přidávají naprosto do všeho. Pokud chcete nakoupit potraviny a nápoje bez něj, musíte zdlouhavě studovat složení u každého výrobku. Když budete mít štěstí, najdete možná jeden, který jej neosahuje. U mnoha z nich ale to štěstí mít nebudete vůbec.
A to je to, oč tu jde. Není možnost výběru.
Myslel jsem prostě minerálky slazené aspartamem.
Spousta z nich zcela nenápadně přešla na slazení aspartamem, takže zrovna v tomto segmentu už výběr příliš velký není. Na druhou stranu v kohoutkové vodě (= ta co teče z vodovodního kohoutku) ještě myslím moc aspartamu není a můžete si ji dosladit čím chcete, pokud vám nechutná neslazená :-)
koukam, ze velka cast ctenaru ma jiz oci dosiroka otevrene:) jen pro zajimavost - kdo nedavno ochutnal Top Topic (limonada meho mladi)? Vyrobci si snad mysli, ze jsme prisli o chutove bunky? To co je dnes pod timto nazvem v regalech se neda s puvodnim napojem vubec srovnavat. Takze jen at se na ty PETky vesele prasi dal, a doufam, ze bude jen pribyvat lidi, kteri za tyhle svinstva nebudou utracet tvrde vydelane penize:)
"On jen tvrdí, že není nic špatného když nám ho nutí výrobci potravin a nápojů." To taky netvrdí. V celém článku jsem nenašel ani slovo o tom, že by bylo ok aspartam někomu nutit. Celý článek je jen o povídačkách o jeho nebezpečnosti.
Pokud se objeví povídačka třeba o tom, že jsou jabka jedovatá a někdo řekne že je to blbost, pak mi nutí jabka? No to snad ne.
A co se věcí bez aspartamu týká, je jich dost. A dokud se budou kupovat, tak se budou i vyrábět. V tomhle kapitalismus funguje naprosto spolehlivě.
A kupovat se budou, dokud budete lidem "správně" vymývat mozek reklamou. Ale protože reklamní bloky lidi vytěsňují ze svého vnímání, mnohem efektivnější se stává vymývání mozků skrytou reklamou.
Když pan profesor nechá stranou morbidně obézní, neopomene zmínit, jak pomáhá aspartam "běžným zdravým osobám". Mně to teda trochu moc připomíná běžnou hospodyňku, které pomáhá Jar nebo Ariel.
A zrovna pro tento jeho závěr najednou není žádný odkaz na zdroj. Zdrojem je "celá řada studií" a metodika analýzy je "z výsledků se zdá ..."
Dobrý den, otázku potravin a osvětou v této oblasti se zabývám na regionální úrovni už delší dobu. Jsem přesvědčena o tom, že každý má svou cestu a každý snese něco jiného. Záměrně píši snese, protože o to tady jde. Někdo jí sladké od rána do večera a jeho tělo se s tím vypořádá, někdo sní jeden koláček a má potíže na tři dny. Záleží na prostředí a na stavu našeho těla i duše. Článek o spartamu mě nijak nešokoval, spíš jsem posmutněla nad tím, že právě takoví lidé určují, co je a není pro nás dobré - snesitelné, ačkoli skutečně rozumně. Jenže tam chybí to podstatné, jak se píše i v předešlém názoru. Vše se sčítá a navíc nežijeme v době, kdy by nám sladké určovolo zda přežijeme či nikoli. Podle mě se to otočilo, kdo se nestará o to co jí a o své tělo, ten se vlastně zabíjí. Jistě, máme svobodu, každý má možnost vybrat si. Ale kde je to příkladné vedení? Kde je ten vzor? Na drtivé většině ZŠ si děti mohou libovolně koupit v aoutomatu plechovku se slazenými nápoji, to není správné. Lidé jsou decimovaní reklamou a aspartam je jedna z náhražek, která vůbec neřeší podstatu problému. Je jen dobře, že se o něm mluví a píše v těch nejhorších souvislostech. Díky za to. Díky za všechny lidi, kterým to není jedno, kteří jsou bdělí a ve střehu. Protože snaha nás nakrmit přerostla do naší hlouposti, jsme jak "vykrmené husy".
Já tam to podstatné, o čem píšete vy našel. Článek je o asparatamu a tak je psáno hlavně o něm. Je tam i zmíněn problém obezity, takže o té vaší plechovce z automatu tam taky psal. Stějně tak narážel na to, že aspartam nic moc nevyřeší. Když chcete být tlustí, budete tlustí. Akorát ne podrobně, jenže vy evidentně chcete číst úplně jiný článek, který pojednává o něčem trošku jiném. Tak proč si nepřečtete radši takový článek (a nejen vy, podle diskuzí)? A vůbec mi nedochází, proč je dobře, že se o aspartamu mluví v těch nejhorších souvislostech. Ti tlustí nebudou žrát aspartam, ale dají si něco jiného. A co jako? V čem jsme si pomohli? Svádět věci na nějakou molekulu, která většinou za nic nemůže, mi vždycky připadalo ještě smutnější, než problém ignorovat. Kdo ignoruje (nezajímá se) se možná zajímá o něco jiného a třeba to dělá s rozmyslem. Kdo se ale fixuje na blbost a řve pak blbosti do světa, ten nadělá více škody, než užitku. Poslední větu jsem nemířil na vás, to opravdu ne! Myslel jsem to obecně.
A vůbec nechápu, proč by měl článek s názvem aspartam, být o příkladném vedení, proč by to měl být náš vzor.
Skvely clanek.
Problem dnesnich lidi je v tom ze radsi budou verit clankum ktere napsal Venca co bydli naproti,protoze se v nich doctou neco na co muzou hodit vsechny svoje zdravotni problemy,otevrou si pytlik bramburku a provozuji tak oblibeny gaucink. Prece jen nejaka vedecka prace je jenom snuskou blabolu... a radsi budou verit co povidala sousedka
tenhle problem si zpusobila zapadni medicina sama:) Protoze je az prilis v podruci farmaceutickych firem a jejich zajmu. Tady zkuste hledat duvod. Proc lide prestavaji verit zapadni medicine? Protoze se velmi casto nezameruje na pricinu nemoci, nybrz na jeji symptomy.
Abych uvedl sam sebe jako priklad - od doby co jsem upravil sve stravovani a zivotni navyky (nebudu konkretizovat, z duvodu jistych zkusenosti) jsem byl za poslednich 5 let nemocen asi 3x a pokazde to byla ryma tak 2-3 dny. Za tech 5 let jsem neuzival zadne prasky a samosebou uz temer nevim jak muj doktor vypada:)
Vážený pane profesore.
Srovnávat aspartam např. s paracetamolem je úplně mimo mísu. Paracetamol mi nikdo nenutí na rozdíl od aspartamu, který je prakticky ve všem. A paradoxně i tam, kde vůbec nemá co dělat. Proč např. výrobky chlubící se tím, že jsou slazeny stévií jí ve skutečnosti obsahují naprosté minimum ale vedle ní je tam mohutná dávka aspartamu? Proč se nedají koupit např. žvýkačky buď neslazené vůbec nebo slazené cukrem či stévií? Koupit se dají jen ty s aspartamem a žádné jiné.
Totéž se týká metanolu. Ano je v přezrálém ovoci, ve víně atd. ale tam je spolu s etanolem, který jej neutralizuje (resp. neutralizuje jeho působení v organismu).
Nakonec se dostáváme k bezpečnému množství. Ano v jedné potravině zpravidla nebývá překročeno. Ale vzhledem k tomu, že je tato látka přidána snad do všech potravin, bezpečné množství jde velmi snadno překročit konzumací několika potravin, zapitím nějakým nápojem obsahujícím totéž a nakonec třeba žvýkačkou překvapivě obsahující rovněž aspartam.
Teď babo raď. V reklamách nám stomatolog - odborník radí, že právě ta jeho zubní pasta zabírá na výše jmenované potíže. Lidé s tituly před a za jménem na kandidátkách nám mají zaručit odborníky (na všechno) na svém místě. Tak nějak pro mě odborníci přestávají být odborníky. Jedna studie něco potvrdí a za nějakou dobu zase jiná studie, samozřejmě také od odborníků, stejný fakt vyvrátí.Komu tedy věřit???
Nikomu. Sobě, svému úsudku. Občas je člověk mimo. Někdy to zjistí, jindy ne a bude mimo do konce života. Ale to přece vůbec nevadí. Hlavní je ochota pátrat, zjišťovat si a hlavně všechny informace filtrovat přes tu věc, co má člověk na krku. Snažit se být otevřený jiné myšlence, ale určitě nic nepříjímat automaticky, i kdyby to řekl svatý papež. Vlastní hlava je podle mě nejdůležitější.
A hlavně a především nevěřit stomatologovi v reklamě:).
p. Fido ono je to s těmito vědci podobné jako v případě kukuřičného sirupu. Taky tvrdí jak je bezpečné. Že HFCS obsahuje taky jen glukózu a fruktózu jako cukr. Takže nemůže být pochyb, že to tělo stráví stejně. Už nedopoví, že k štěpení obou prvků dojde mnohem rychleji u HFCS než v případě cukru,s rychlým přenosem do krve. Fruktóza jde do jater způsobuje tzv. jejich z tučnění. rapidně vstřebaná glukóza má vliv rozkolísní inzulínu atd.
Prostě metanol v malých dávkách neškodí. A taky ho najdeme i ovoci. Tak hurá nakupovat.
Není pravda, že nejsou k dostání uměle neslazené žvýkačky. Chce to jen nehledat vše potřebné v supermarketech. V obchodech se zdravou výživou, bioobchodech nebo i dalších lze koupit přírodní žvýkačky slazené xylitolem značky Xylovit, pravda, nevydrží hodinu, jako klasické orbitky, ale chuťově jsou moc dobré, existují v několika chuťových variantách a cena je přijatelná, dají se koupit i v balení po 50 kusech. Na všechno existuje zdravá alternativa, jen je nutné upustit od stereotypních nákupních i stravovacích návyků a hledat v jiných obchodech, než v nejbližší velké sámošce.
Problém také zčásti spočívá v tom, že lidé nadbytečně konzumují průmyslově zpracované potraviny, a pak se strašlivě diví, co jim to do toho výrobci zase nacpali za umělé přísady. V případě, že člověk vaří z čerstvých a základních surovin, nemusí nějaká aditiva řešit.
Jinak poznámka o metanolu ve víně mě napadla také, tam o toxicitě není řeč díky etanolu, to panu vědátorovi zřejmě nějak uniklo, nejsem chemik, ale tahle základní věc mě napadla hned, divím se, že ne onoho odborníka, co napsal tuhle aspartamovou agitku.
Jinak mi celkově připadá absurdní obhajovat požívání jakýchkoliv syntetických dochucovadel, pardon, ale snad každý chápe proč.
Když mi kajakářka Štěpánka nutí čokokrém anebo biatlonistka Gabka marmeládu, nejsem z toho dvakrát odvázaný, ale beru to sportovně. Je to přece jenom součást reklamního bloku a můžu si to přepnout/vypnout.
Pan profesor Kvapil píše, že se aspartamem začal zabývat na základě dotazů a e-mailů. Škoda, že není konkrétnější. Zajímalo by mně, jestli náhodou nějaký z těch e-mailů neobsahoval slušnou odměnu za napsání PR článku, který vůbec nebude vypadat jako PR článek. Výsledek se někomu tak líbil, že ho recykloval tady na Vitalii.
Každopádně jsem se na to zásadní stanovisko úřadu EFSA podíval. Porozuměl jsem tomu takto:
Aspartam se velmi rychle v žaludku rozdělí na fenylalanin, metanol a kyselinu aspartovou. Všechny tři látky jsou pěkně hnusná svinstva, ale zabijí nás jen ve velmi velkých dávkách. Při dodržení maximální denní dávky je bezpečný.
Takže stačí pohlídat si denní limit - kolik aspartamu jste vypili v lajtce a ve svařáčku, snědli v jogurtu, sežvýkali, vycucali ... až na to, že se jeho množství na žádné etiketě nedočtete :-(
Já se přiznám, že aspartam určitě nezařadím do stejné kategorie Éček jako vitamín C.
jo jo ...na tom PR něco bude :-(
Aspartam se tedy používá cca 30 let, masivně řekněme tak 10 let ? No, 2 generace, co mají ještě dobrý potravinový základ z dob totáče to nějak doklepou. Co ale děti, které se tou srajdou cpou od narození ? Se uvidí jak na tom budou za 40 let. Potom teprve může někdo psát o neškodlivosti. Zatím víme prd. A jak fungují výzkumy, to je kapitola sama pro sebe. Ben Goldacre to popisuje celkem jasně. Aspartam generuje miliardy, tak to by v tom byl čert, aby škodil a někdo ho náááhodou chtěl zakázat.
Co ale děti, které se tou srajdou cpou od narození ? - a proč by se tím měly, himmel, cpát? Kdo jim to dává? Já sladidla nejím, vadí mi ta pachuť a opravdu nejsem odkázaná jen na kořínky. Ano, člověk se musí podívat na složení ale zase nad vámi nikdo nestojí a necpe vám sladidla násilím do krku. Možnost výběru zkrátka je! Cukrovinky a limonády NEJSOU základní potravina, dá se bez nich žít. A sladidla v jogurtu? Co to kupujete za jogurty?
Podle mě by si daleko víc kritiky než autor tohoto článku zasloužili různí "propagátoři zdravé výživy"... Ono totiž větší rozšíření aspartamu, ale i dalších problematických věcí, bylo především dáno módou "light" a "fitness" věcí, kdy se odstraňuje cukr, odtučňuje, atd. Dovolím si tvrdit, že právě tento nesmysl vedl k růstu všemožných náhražek v potravinách, přitom z hlediska obezity to udělalo víc škody než užitku.
Beru jako pozitivum, že v poslední době tato "móda" upadá a lidi začínají víc vyžadovat potraviny v přirozenější podobě a třeba v souvislosti s obezitou se už víc řeší životní styl celkově a ne pouze "kalorie", tohle podle mého názoru mimo jiné i postupem času omezí produkci aspartamu tak nějak samo od sebe...
Určitě by si spoustu lidí zasloužilo tvrdší kritiku než autor. Pusťme se do nich, jakmile se tu jejich článek objeví!
Tato diskuse je ale pod článkem prof. Kvapila. Ano, také s ním v několika věcech souhlasím, ale těch pár rozumných myšlenek je podle mého jen matení nepřítele. Cílem autora je podpora prodeje aspartamových produktů, přičemž používá stejných faulů, jaké vyčítá fanatickým nepřátelům aspartamu - například vyvozování závěrů bez uvedení relevantních zdrojů pro svoji úvahu.
Zajímavé by bylo zjistit, kdo dostal nápad oprášit tady starší článek prof. Kvapila původně napsaný pro jiné medium. Můj odhad je, že to nebyl žádný propagátor aspartamu z redakce Vitalie, ani samotný pan profesor, ale někdo s přímou vazbou na výrobce. Přece jenom je od prosince aspartam v EU oficiálně bezpečnou přísadou, což jistě nebyla levná akce. Teď je čas tento úspěch mediálně prodat. Vitalii vidím jako takové oťukávání, než se to objeví v nejčtenějších bulvárech a večerních TV zprávách.
Taky jsem zvědavý, jak dlouho vydrží aspartamu vysoké skóre nebezpečnosti na webech monitorujících éčka. Počítám, že nám EU brzy pozastaví čerpání dotací, dokud nebude aspartam všude zařazen ve stejné škatulce jako Vitamin C ;-)
O škodlivosti aspartamu, sorbitolu,... jakéhokoli jiného umělého sladidla nevím nic. Ale podívejme se na věc jinak, pomocí dvou naprosto jednoduchých tvrzení:
1. Množství cukru (glukózy/sacharózy) obsažené ve dvou kávách a sladkém čemsi, bude minimálně 7 lžiček s kopečkem. I toto, pro mnohého člověka dnes nepatrné množství cukru (z celkového množství které v průběhu dne přijme), je množství které dokáže ovlivnit metabolismus a změnit celou řadu pochodů. Lepší by bylo prostě ten cukr nepřijmout, nebo alespoň dbát na rozložení v průběhu dne.
2. Umělé sladidlo je vždy horší než přirozený cukr.
P.S.
Kdybych si měl vybrat zda umělé sladidlo, nebo chuťový ekvivalent klasického cukru, dal bych vždy přednost cukru, klidně i desetinásobku cukru před umělým sladidlem.
Jednodušší a přirozenější než jíst umělá sladidla mi příjde nesladit vůbec. Vůbec tak nemám potřebu řešit fámy a pokusy o manipulaci.
P.P.S.
Nevím přesně proč, ale fámy a rizika spojená s aspartamem mi vždy příjdou v něčem podobná dojmu jaký se snaží navodit teflon při použití v kuchyni. Vím že je to nesrovnatelné, ale prostě je na tom aspartamu něco špatně už z principu (aniž bych se tím musel vědomně zabývat) a já bych do něj nešel.
Chtěla jsem zhubnout a protože návyk na sladké nedokážu překonat, začala jsem sladit aspartamem. Asi tak po roce mně začaly otékat kotníky, bolet břicho a motala se mi hlava, Hledala jsem na internetu ve vyhledávači, čím to asi je, když jsem objevila článek o aspartamu. Popadla jsem novou krabičku aspartamu a hodila ji do koše a hle, hlava se přestala točit, otoky kotníků splaskly a břicho přestalo bolet. Pro mne je zbytečné bádat nad tím, zde je nebo není škodlivý, zjistila jsem co je zač na vlastní kůži, takže už žádná umělá sladidal, to opravdu raději cukr nebo med.
Konkrétně po aspartamu dostávám hodně nepříjemné křeče do nohou. Nesmím Light Colu a nebo třeba šumáky. Nevím proč, nemám pro to vysvětlení, ale křeč dostávám jen do pravé nohy a prakticky výhradně v noci ve spánku (asi protože je noha natažená a v klidu). Mám to už roky, někdy ve 12-ti letech jsem se s tím setkal poprvé, noc za nocí jsem dostával nepříjemné křeče, ustalo to, když jsem vypotřeboval celou tubu šumáků. Tenkrát jsem si to s tím šumákem nespojil, ale když jsem si začal čaj sladit umělým sladidlem s aspartamem a začal jsem ty křeče dostávat zase, tak jsem na to přišel, spojil jsem si to i s tím zážitkem starým dvacet let. Velmi intenzivní bolest si člověk totiž kupodivu pamatuje. Není to tak, že vypiju jednu Colu Light a v noci dostanu křeč, ale pokud bych toho do sebe dostal hodně, dostanu i tu blbou křeč. Ověřil jsem si to už mnohokrát. Nojo, ale já jsem alergickej třeba i na přípravky proti plešatění, biseptol, atd. To se mi ozve asthma, takže asi nebudu modelový příklad. A určitě nebudu jediný, kdo má s aspartamem problémy, až zas tak velký exot nejsem.
Myslím, že by se sladidlo mohlo dostat do pytlíku úplně stejně, jako se tam dostanou ty čajové lístky :-)
Ale tipnu si, že to nebyla narážka na sáčkové čaje, taky jsem ještě o pytlíku čaje slazeném aspartamem neslyšel.
Moc dobře se ale prodávají hotové čaje v PET lahvích a výrobci i tady přecházejí v poslední době na aspartam.
Ono po hledani, ktera limonada se jeste "da pit" (myslim ted ciste chutove hledisko) jsem nakonec dospel k tomu, ze ono nejlepsi je cista voda. Takze vyrobci limonad me, jako zakaznika, stratili nadobro:) Nakonec nic "nezavlazi" organismus lepe:) Kdysi jsem si jeste obcas louhoval zeleny caj za studena (pres noc v lednici) a ochutil citronem. Taky vyborne. Dale je moznost si doma vyrabet napoj zvany Kombucha, ktery je skutecne zdravy (da se sehnat i v obchode se zdravou vyzivou, i kdyz neni tak dobry jako ten domaci a podstatne drazsi). Proto doporucuji, nez podporovat vyrobce limonad, kteri vam namichaj, s prominutim, kdejake svinstvo, jen aby vydelali halir navic, zvolit pro vas privetivejsi reseni :)
Kdybyste tady misto zachrany aspartamu, GMO apod. radsi davali vic opravdu zdravych a ciste prirodnich receptu a rad byl bych zustal vasim ctenarem. Ale je videt, kdo tady taha za pomyslne nitky, a tak preji dobrou chut s GMO potravinami a aspartamem slazenou limonadou k tomu :)
mimochodem, nehlede na to jestli je aspartam skodlivy nebo ne, ta chut umelych sladidel je PRISERNA. Dobrou chut!