Vážený pane profesore.
Srovnávat aspartam např. s paracetamolem je úplně mimo mísu. Paracetamol mi nikdo nenutí na rozdíl od aspartamu, který je prakticky ve všem. A paradoxně i tam, kde vůbec nemá co dělat. Proč např. výrobky chlubící se tím, že jsou slazeny stévií jí ve skutečnosti obsahují naprosté minimum ale vedle ní je tam mohutná dávka aspartamu? Proč se nedají koupit např. žvýkačky buď neslazené vůbec nebo slazené cukrem či stévií? Koupit se dají jen ty s aspartamem a žádné jiné.
Totéž se týká metanolu. Ano je v přezrálém ovoci, ve víně atd. ale tam je spolu s etanolem, který jej neutralizuje (resp. neutralizuje jeho působení v organismu).
Nakonec se dostáváme k bezpečnému množství. Ano v jedné potravině zpravidla nebývá překročeno. Ale vzhledem k tomu, že je tato látka přidána snad do všech potravin, bezpečné množství jde velmi snadno překročit konzumací několika potravin, zapitím nějakým nápojem obsahujícím totéž a nakonec třeba žvýkačkou překvapivě obsahující rovněž aspartam.
Teď babo raď. V reklamách nám stomatolog - odborník radí, že právě ta jeho zubní pasta zabírá na výše jmenované potíže. Lidé s tituly před a za jménem na kandidátkách nám mají zaručit odborníky (na všechno) na svém místě. Tak nějak pro mě odborníci přestávají být odborníky. Jedna studie něco potvrdí a za nějakou dobu zase jiná studie, samozřejmě také od odborníků, stejný fakt vyvrátí.Komu tedy věřit???
Nikomu. Sobě, svému úsudku. Občas je člověk mimo. Někdy to zjistí, jindy ne a bude mimo do konce života. Ale to přece vůbec nevadí. Hlavní je ochota pátrat, zjišťovat si a hlavně všechny informace filtrovat přes tu věc, co má člověk na krku. Snažit se být otevřený jiné myšlence, ale určitě nic nepříjímat automaticky, i kdyby to řekl svatý papež. Vlastní hlava je podle mě nejdůležitější.
A hlavně a především nevěřit stomatologovi v reklamě:).
p. Fido ono je to s těmito vědci podobné jako v případě kukuřičného sirupu. Taky tvrdí jak je bezpečné. Že HFCS obsahuje taky jen glukózu a fruktózu jako cukr. Takže nemůže být pochyb, že to tělo stráví stejně. Už nedopoví, že k štěpení obou prvků dojde mnohem rychleji u HFCS než v případě cukru,s rychlým přenosem do krve. Fruktóza jde do jater způsobuje tzv. jejich z tučnění. rapidně vstřebaná glukóza má vliv rozkolísní inzulínu atd.
Prostě metanol v malých dávkách neškodí. A taky ho najdeme i ovoci. Tak hurá nakupovat.
Není pravda, že nejsou k dostání uměle neslazené žvýkačky. Chce to jen nehledat vše potřebné v supermarketech. V obchodech se zdravou výživou, bioobchodech nebo i dalších lze koupit přírodní žvýkačky slazené xylitolem značky Xylovit, pravda, nevydrží hodinu, jako klasické orbitky, ale chuťově jsou moc dobré, existují v několika chuťových variantách a cena je přijatelná, dají se koupit i v balení po 50 kusech. Na všechno existuje zdravá alternativa, jen je nutné upustit od stereotypních nákupních i stravovacích návyků a hledat v jiných obchodech, než v nejbližší velké sámošce.
Problém také zčásti spočívá v tom, že lidé nadbytečně konzumují průmyslově zpracované potraviny, a pak se strašlivě diví, co jim to do toho výrobci zase nacpali za umělé přísady. V případě, že člověk vaří z čerstvých a základních surovin, nemusí nějaká aditiva řešit.
Jinak poznámka o metanolu ve víně mě napadla také, tam o toxicitě není řeč díky etanolu, to panu vědátorovi zřejmě nějak uniklo, nejsem chemik, ale tahle základní věc mě napadla hned, divím se, že ne onoho odborníka, co napsal tuhle aspartamovou agitku.
Jinak mi celkově připadá absurdní obhajovat požívání jakýchkoliv syntetických dochucovadel, pardon, ale snad každý chápe proč.