Když mi kajakářka Štěpánka nutí čokokrém anebo biatlonistka Gabka marmeládu, nejsem z toho dvakrát odvázaný, ale beru to sportovně. Je to přece jenom součást reklamního bloku a můžu si to přepnout/vypnout.
Pan profesor Kvapil píše, že se aspartamem začal zabývat na základě dotazů a e-mailů. Škoda, že není konkrétnější. Zajímalo by mně, jestli náhodou nějaký z těch e-mailů neobsahoval slušnou odměnu za napsání PR článku, který vůbec nebude vypadat jako PR článek. Výsledek se někomu tak líbil, že ho recykloval tady na Vitalii.
Každopádně jsem se na to zásadní stanovisko úřadu EFSA podíval. Porozuměl jsem tomu takto:
Aspartam se velmi rychle v žaludku rozdělí na fenylalanin, metanol a kyselinu aspartovou. Všechny tři látky jsou pěkně hnusná svinstva, ale zabijí nás jen ve velmi velkých dávkách. Při dodržení maximální denní dávky je bezpečný.
Takže stačí pohlídat si denní limit - kolik aspartamu jste vypili v lajtce a ve svařáčku, snědli v jogurtu, sežvýkali, vycucali ... až na to, že se jeho množství na žádné etiketě nedočtete :-(
Já se přiznám, že aspartam určitě nezařadím do stejné kategorie Éček jako vitamín C.
jo jo ...na tom PR něco bude :-(
Aspartam se tedy používá cca 30 let, masivně řekněme tak 10 let ? No, 2 generace, co mají ještě dobrý potravinový základ z dob totáče to nějak doklepou. Co ale děti, které se tou srajdou cpou od narození ? Se uvidí jak na tom budou za 40 let. Potom teprve může někdo psát o neškodlivosti. Zatím víme prd. A jak fungují výzkumy, to je kapitola sama pro sebe. Ben Goldacre to popisuje celkem jasně. Aspartam generuje miliardy, tak to by v tom byl čert, aby škodil a někdo ho náááhodou chtěl zakázat.
Co ale děti, které se tou srajdou cpou od narození ? - a proč by se tím měly, himmel, cpát? Kdo jim to dává? Já sladidla nejím, vadí mi ta pachuť a opravdu nejsem odkázaná jen na kořínky. Ano, člověk se musí podívat na složení ale zase nad vámi nikdo nestojí a necpe vám sladidla násilím do krku. Možnost výběru zkrátka je! Cukrovinky a limonády NEJSOU základní potravina, dá se bez nich žít. A sladidla v jogurtu? Co to kupujete za jogurty?
Podle mě by si daleko víc kritiky než autor tohoto článku zasloužili různí "propagátoři zdravé výživy"... Ono totiž větší rozšíření aspartamu, ale i dalších problematických věcí, bylo především dáno módou "light" a "fitness" věcí, kdy se odstraňuje cukr, odtučňuje, atd. Dovolím si tvrdit, že právě tento nesmysl vedl k růstu všemožných náhražek v potravinách, přitom z hlediska obezity to udělalo víc škody než užitku.
Beru jako pozitivum, že v poslední době tato "móda" upadá a lidi začínají víc vyžadovat potraviny v přirozenější podobě a třeba v souvislosti s obezitou se už víc řeší životní styl celkově a ne pouze "kalorie", tohle podle mého názoru mimo jiné i postupem času omezí produkci aspartamu tak nějak samo od sebe...
Určitě by si spoustu lidí zasloužilo tvrdší kritiku než autor. Pusťme se do nich, jakmile se tu jejich článek objeví!
Tato diskuse je ale pod článkem prof. Kvapila. Ano, také s ním v několika věcech souhlasím, ale těch pár rozumných myšlenek je podle mého jen matení nepřítele. Cílem autora je podpora prodeje aspartamových produktů, přičemž používá stejných faulů, jaké vyčítá fanatickým nepřátelům aspartamu - například vyvozování závěrů bez uvedení relevantních zdrojů pro svoji úvahu.
Zajímavé by bylo zjistit, kdo dostal nápad oprášit tady starší článek prof. Kvapila původně napsaný pro jiné medium. Můj odhad je, že to nebyl žádný propagátor aspartamu z redakce Vitalie, ani samotný pan profesor, ale někdo s přímou vazbou na výrobce. Přece jenom je od prosince aspartam v EU oficiálně bezpečnou přísadou, což jistě nebyla levná akce. Teď je čas tento úspěch mediálně prodat. Vitalii vidím jako takové oťukávání, než se to objeví v nejčtenějších bulvárech a večerních TV zprávách.
Taky jsem zvědavý, jak dlouho vydrží aspartamu vysoké skóre nebezpečnosti na webech monitorujících éčka. Počítám, že nám EU brzy pozastaví čerpání dotací, dokud nebude aspartam všude zařazen ve stejné škatulce jako Vitamin C ;-)