5000 kilogramů mrazených sleďů původem z Norska doputovalo přes Polsko do České republiky. Celé ryby měly být původně zpracovány na uzené sledě. Při běžné veterinární kontrole ale Státní veterinární správa ČR (SVS) zjistila ve svalovině přítomnost parazitů Anisakis.
Anisakis žije v tělní dutině a svalovině ryb. Životní cyklus parazita prochází dvěma larválními stádii. Vajíčka pozře první mezihostitel – mořští korýši. Ti jsou sežráni rybami, v nichž vzniká larva, která je infekční pro mořské savce i pro člověka.
Živé larvy můžete pozřít, pokud konzumujete syrové nebo skoro syrové ryby. Larvy pak mohou proniknout skrze žaludeční stěnu do vnitřních orgánů. Poté, co larvy v trávicím traktu dospějí a vyprodukují vajíčka, hynou. Onemocnění člověka způsobené tímto tzv. sleďovým červem se nazývá anisakióza.
Přečtěte si: Víte, kdo žije ve vašem břiše?
Onemocnění u člověka v některých případech může proběhnout buď téměř bezpříznakově, nebo se za 1 hodinu až 14 dní po pozření infikovaného rybího masa dostaví prudké bolesti břicha, nausea, zvracení. Parazit u člověka způsobí poškození zažívacího i trávicího traktu, uvádí Informační centrum bezpečnosti potravin ÚZPI.
I mrtví červi jsou nebezpeční
K nákaze nemůže dojít konzumací dostatečně tepelně opracovaných ryb. Tepelným opracováním je parazit usmrcen. Dostačující je uzení při teplotě 70 °C po dobu 10 minut, informuje veterinární správa, člověku pak onemocnění anisakiózou nehrozí.
Ale i mrtví červi, kteří se nacházejí v tělní dutině či svalovině ryb, mohou člověka ohrozit, protože jsou silným alergenem. Proto v rybách nesmí být přítomni viditelní parazité, takovéto produkty se stahují z trhu a likvidují. To bude také osud napadených sleďů odhalených v ČR.
Celkem 3600 kg bylo zachyceno ještě zamražených ve skladu, 405 kg bylo pozastaveno ve výrobě, a byl vydán zákaz uvádění do oběhu a toto množství bude zlikvidováno. Z již zpracovaných výrobků – uzených sleďů – se podařilo zatím stáhnout zhruba 100 kg, odběratelé byli informováni a je nařízeno stahování.
Ryby prohlížejte
Jako prevence se u mořských ryb, vlastnoručně ulovených nebo kupovaných na trhu, doporučuje pečlivě prohlédnout svalovinu, zda se v ní nenacházejí cizopasní červi, radí potravináři. Mořské ryby, které se zpracovávají takovým způsobem, který nezaručuje tepelné usmrcení larev, například ryby nakládané do kyselých nebo slaných nálevů, výrobky ze syrových ryb suši, sašimi, ÚZPI doporučuje zmrazit na –35 °C po dobu 15 hodin nebo na –20 °C po dobu 7 dnů. Toto ošetření červy usmrtí.