Otázka je, co je to nepřirozená barva. Klasicky vyráběné uzeniny uzením ve studeném kouři po několik týdnů nasáknou ty dusitany a dusičnany z toho kouře. Proto je pro uzeniny červená barva "přirozená". Šedá barva byla známkou špatného proudění, tedy potenciálně zkaženého a nebezpečného masa. (Uvědomte si, že uzení bylo způsobem konzervace).
Při průmyslové výrobě není na dlouhé uzení čas, tak se tam ty dustitany přidávají rovnou. Taky takové "uzené" má podstatně kratší trvanlivost.
Nejzdravější je se oběsit. Japonsko má nejvíce dlouhověkých a zároveň používá naprostobezkonkurenčně nejvíce herbicidů a pesticidů na hektar. Přípobřežní moře mají nejvíce znečištěné hnojivy a rtutí. Výsledek? Dlouhověkost. Musím se smát některým bio požíračům. Např. propagace Pravé mořské soli, Horské a Alpské soli apod. Co to je za sůl, Čím se líší od běžné kamenné soli za 3,50 Kč? Asi tím, že obyčejná sůl pochází z pravěkých moří a pravá mořská se vyrábí na Sicilii ze silně znečištěného moře odpařování. Už někdo zjístil věk dožití bio požíračů a ostatních lidí? proč nejsou nikde uvedené nějaké údaje? Proč výrobci tzv. BIO potravin nezveřejní nějakou vědeckou studii? Ne jejich bláboly, ale vědecky dokázanou studii?
mně. Kdyby napsali - tento výrobek neobsahuje sračky, nemá proto tak pěknou barvu a vydrží vám jen 5 dní, já si jej milerád koupím. Už si takto kupuji "šedou" šunku.
Krom toho existují i jiné postupy a hlavně - jí se očima, ale to neznamená, že jím něco, co vypadá červeně. Jestliže červené maso je po uvaření hnědé, tak jej také nebarvím na červeno, ale dám si k němu třeba nějakou barevnou přílohu.
Hlavně většina těch sraček prodlužuje dobu trvanlivosti. Ale já nechci jíst měsíc staré maso. Já chci jít včerejší. Není můj problém, že to neumějí prodávat. Housky také nejím měsíc staré, mléko také piji relativně čerstvé atd.
Jediné kde akceptuji stáří jsou výrobky, které na tom jsou postaveny - sýry, víno, sušené salámy ...
Přesně, oni to prostě neumí prodávat. Jediné, co prodává je 30% - 70% sleva a podobně, místo, aby zaútočili na peněženku opačně. Nedávno jsem četl článek o tom, že není český česnek a proto ho supermarkety nemůžou prodávat a vzpoměl jsem si asi na dva roky starý článek o českém česneku, že zákazník nebyl ochotný zaplatit vyšší cenu. No kdyby u toho čínského vyvěsili tabuli: "6 měsíců starý chemicky ošetřený česnek bez chuti", tak ho nikdo nekoupí a raději si koupí dražší český, u kterého by ale zase musela být tabule: "bez chemie, 2 dny starý, 5x silnější než čínský".
Taky můžou na ty uzeniny psát velkým 110% masa, bez chemie, záruka do konce týdne.
Jenze to neni chyba obchodaku ty nebudou zkoumat co je jak kvalitni jim staci cisla nakupni ceny a prodeju. jenze cesky zemedelec neni zvykli udelat promo ceskemu cesneku srovnat ho z konkurenci a presvedcit zakaznika ,ze ma chtit nejaky cesky cesnek protoze je lepsi. Vetsina lidi nez si to precetla v novinach ani nevnimala jestli je ten cesnek z ciny nebo odkud max. zaregistrovali, ze je nejaky hnusny a to je vse...
čtu, co je na obalu a proto taky uzeniny skoro nekupuji a musím je shánět. Ale vyplatí se, klobásky mi dělá známý a na spoustu věcí musím jezdit celkem kus do jednoho řeznictví. Ale koupit si výběrovou šunku z Tesco, která má směšných 64% masa, to fakt není pro mě. Ale když se zadaří, tak občas v Lídlu mají šunku s 96% masa a nebo klobásy se 114% masa. Nicméně většina nákupů je spíše shánění kvalitního zboží po známostech.
Ono to bohužel není tak jednoduché, že typicky čím dražší uzenina, tím větší podíl masa a tedy i kvalitnější. Z pohledu mas se na jídle šetří nejsnáze, takže ty drahé uzeniny se moc neprodávají. Co mi z toho, že si ráno koupím poctivou uzeniny, když už večer je v ledničce oslizlá a nevoní nejlíp, protože už má za sebou týden o obchodě.
Copak salam s 20% masa. Ale co parky, kde maso neni zadne a vsechno jsou jen v octe louhovane kureci kuze a jine odpadky? A samozrejme se prodavaji nejvice, protoze jsou nejlevnejsi. Lidem obvykle staci, ze to jako parek vypada. A pokud se najde nekdo, kdo se pokusi vyrabet kvalitu, tezko se mu preziva v prostredi, kde jsou ceny nastaveny prodejem kurecich kuzi v umelem strivku. Pokusi-li se napriklad najit odbyt v nejakem supermarketu, je mu receno, ze mu vyrobek vezmou, pokud stlaci cenu pod X. A toho dosahne jenom tak, ze zacne vyrabet z odpadku.
Jednoduché již delší dobu se podobným výrobkům vyhýbám pár krát do měsíce si koupím např. Herkules nebo královskou šunku a jinak nic nekupuji ,nemusím kupovat podobné věci každou chvilku ,vím co se do toho dává a vím proč nemám děti nebudu je tejrat ,stačí ,že tento náhražkovej systém tejrá nás.
proc bych kupoval uzeninu kvuli masu ???
uzeninu kupuji kvuli chuti
a jsem rad pokud je alespon castecne racionalni
a ted otazka
musi byt levne nahrazky masa iracionalni strava???
jedine co vim ze to naprosto nevim jen tusim ze napr ovesne vlocky mi v uzenine snad neuskodi. Nebo se pletu ???
A co, že si někdo koupí párek (nebo tedy "párek"), ve kterém je málo masa? Koupím si, co mi chutná. Něco jiného je, pokud jsou tam látky, které mi budou škodit.
Ale pokud chci tedy masný výrobek, jak ho mám najít? (Jasně, dnes jsou tu farmářské trhy.) Ale když se podívám na obal, vidím "96 % veprového masa". Říkám si, že to je dobré. Pak se podívám na výrobek vedle a vidím "114 % masa". Domeček z karet se hroutí a já se vracím domů, protože musím nejprve studovat, než znovu půjdu na nákupy.