Na jednu stranu to vítám, na stranu druhou jsem realista. V mnoha restauracích nakupují maso podle toho, kde je v ten okamžik v akci-nejlevnější, nemají stálé dodavatele. Takže se na v chlaďáku ocitne maso od několika dodavatelů. polské, slovenské, české... .
Věcí další je, jestli se nebude stávat, že někteří zákazníci nebudou chtít maso z Polska, tak restauraci nezbyde než nakupovat dražší ...ceny půjdou nahoru a ti, kterým polské maso nevadí, třeba chodit přestanou... . Ty dopady mohou být různé.
Otázkou je, kdo o takový zákon vlastně stojí.
Navíc...zákon bez možnosti kontrolovat, případně vymáhat jeho dodržování, je na nic. Takže nakonec z toho byrokracie nejspíš bude, protože jeho funkčnost bude třeba 10%.
V mnoha restauracích nakupují (nejen) maso tak, že kouknou kolik jim čeho chybí a pak pro to sjedou do Makra. Případně si to z něj nechají dovézt, takových zavážkových služeb je v ČR hned několik.
Neběhají po supermarketech, nemají smlouvu s řezníkem, nekoukají kde je na co jaká sleva. A ani nesledují co odkud je. Museli by to opisovat z obalů a řešit, že každé balení může být odjinud. Obaly se schovávají, takže když přijde hygiena nebo ČOI, tak původ doložit umí. Ale dávat to písemně přímo zákazníkovi? Buď šílené papírování, nebo bezobsažné "původ masa: Makro" případně "původ masa: země EU a země mimo EU". Zdravíme prodejce medu!
Jinak se chová jen zlomek restaurací a hospod. Zejména těch nejmenších, kde se denně protočí jen pár kilo masa, nebo naopak těch "luxusnějších", kde si zakládají na původu surovin. Ty první nakupují v Albertu apod., ti druzí naopak mívají smlouvy přímo se sedláky a chovateli.
Úplně jinak se chovají některé Vietnamské restaurace apod. Ti buď objíždí slevové akce v supermarketech, nebo berou zboží z "jejich" velkoobchodů. Ale to je lepší nevědět a hlavně nevidět.
V obchodech vždy čtu složení – zajímá mě nejen původ, ale i to, jaké éčka obsahuje daná potravina (či zda nepochází z Babišových firem). Velice bych uvítal podobné informace i v restauracích. A pokud jsou čeští zákonodárci ovlivnění (či podplacení) potravinářskými lobisty, tak by snad tyto údaje mohly některé restaurace uvádět dobrovolně. Rád bych pak k nim chodil.
takže se chodíte pást, když nekupujete babišovo... :-D Nejsem sice jeho příznivce, ale tenhle rádoby čecháčkovská bojkotace je naprosto k ničemu. Za mě to jen ukazuje "malost" čechů, ale to je jedno. Třeba jogurty Olma jsou dobré. Kostelcké už jsou za mě odpad.
Za mě je to zbytečná byrokracie, je mi úplně jedno jestli kráva vyrostla v DE nebo ČR. Zkoušel jsem i rádoby "blio" kvalitu a chuťově nic zajímavého, co by stálo za vyšší cenu.
Jestli mne něco zajímá, tak jsou to tak maximálně nutriční hodnoty, ale je mi jedno jestli tam jsou Ečka a jaká. Ve finále, to co se stejně uvádí nebývá vetšinou ani pravda.
Stejně tak alergeny. Alegrik ví co smí jíst a co ne, tak proč to uvádět
Dobrý den, Státní veterinární správa k informacím o původu masa říká toto: ´Nejpodrobnější informace o původu potraviny, tedy nejen údaje o původu jejího výrobce, ale také samotné suroviny získá spotřebitel u masa; konkrétně masa hovězího, vepřového, drůbežího, skopového i kozího. „Na obale takového masa musí být uvedena jasná a srozumitelná informace o zemi, kde bylo zvíře, z něhož maso pochází, chováno a o zemi, kde bylo poraženo. V případě, že je maso prodáváno nebalené, musí být tyto informace v těsné blízkosti nabízeného masa,“ vysvětlil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.´Původu masa jsme se věnovali např. v článku https://www.vitalia.cz/clanky/jak-si-overit-puvod-masa/ Označení má uvádět údaj o zemi, ve které probíhala podstatná část chovu zvířete a jeho porážka. Pokud bylo zvíře narozeno, chováno a poraženo v jedné zemi, pak lze tuto informaci označit na obalu souhrnně jako „původ“ (např. „Původ: Česká republika“). LK, Vitalia.cz