Dobrý den, přikládám odpověď autora: "Mezi vlivem přírodních a syntetických fosfátů na lidské zdraví není rozdíl, je však třeba vědět, že tavících solí v tavených sýrech je velmi malé množství, a kdyby šlo o nějaké riziko pro zdraví, bylo by jejich použití zakázáno. V daném případě jde o to, že výrobce použil jako náhradní surovinu mléčnou bílkovinu, kterou nemusí uvádět na obalu výrobku jako přídatnou láku (Éčko)." LK, Vitalia.cz
Tvrzení, ze mezi vlivem přírodních a syntetických fosfátů na lidské zdraví není rozdíl, nemůže autor myslet vážně. Jednak tělo reaguje rozdílně na přírodní a na syntetickou potravinu, protože rozdíl pozná, a jednak tvrzení jde úplně proti všem vyjmenovaným a oceňovanym snahám eliminovat syntetické složky při mlekarenské výrobě.
Momentálně je trend přidávat modifikovaný škrob do různých mléčných výrobků, zejména ochucených jogurtů. Zdůvodnění jsem našel víc - zvýšení trvanlivosti, větší hustota... Považuji to za výhodu pouze pro líné výrobce. Nemyslím si, že je tohle ideální pro spotřebitele - trávení škrobů má poněkud jiný mechanismus, než trávení bílkovin.
Z toho důvodu kupujeme pouze vybrané značky, které to nedělají, žel je to extrémní pouze menšina značek. Případně nakupujeme bílé jogurty, které si sami ochucujeme.
Skrob do jogurtu (ani napr. do sunky alebo parkov) nepatri, resp. je to podvod a od podvodnikov nenakupujem.
Jogurt ma byt zahusteny prirodzene pracou jogurtovych bakterii, vtedy ma aj prirodzene nizky obsah laktozy. Vyrobcovia B-ckovych jogurtov casto pri zahustovani klamu aj dodanim suseneho (odtucneneho!) mlieka, v tom pripade ale nedojde k spracovaniu laktozy a takyto vyrobok nie je pre ludi citlivych na laktozu vhodny.