Vetsina radobyrestauraci jsou ve skutecnosti zahulene pajzly kde se jen omylem podava jidlo. Misto zakazu koureni bych pro tyto podniky zakazal nazev 'restaurace'.
Majitele kteri opravdu stoji o zakazniky kteri se tam jdou NAJIST jiz smradlava prasata davno vykazali do haje. A ti ostatni, kteri snad chteji prodavat jidlo to budou muset pochopit nebo se stat jen zaprasenou nalevnou.
Když to v restauraci na zahrádce smrdí od každého stolu, jdu raději jinam (bohužel často není kam). 90 % kuřáků jsou totiž bohužel bezohlední lidé, kterým je úplně jedno, že jejich smrad táhne třebas přímo na malé dítě. Na druhou stranu - kdyby hospodští mysleli hlavou, tak by mohli například vyhradit pro kouření půlku zahádky po směru převládajícího větru.
Podívejme se na věc jinak, na jejím úplném začátku. Mnohdy se zdá, že kouření je normální. Kouření je zlozvyk, který má značná část populace. A tento zlozvyk začíná u volby zda kouřit či nekouřit. Pakliže človeěk usoudí, že kouřit začne, jedná se o jeho rozhodnutí. Okolí buďto může nebo nemusí tuto skutečnost akceptovat. Pokud má kuřák nějaké problémy s omezováním kouřením tu i onde, ať se nejprve zamyslí nad skutečností, že ne všem lidem je kuřák v jejich blízkosti příjemnou společností. A je to právě kuřák, který by se měl přizpůsobit. Je to totiž kuřák, který se na začátku rozhodl pro cigaretu, ne jeho okolí.
Hlavným argumentom pre hygienické predpisy je to, že spotrebiteľ ťažko skontroluje kvalitu prípravy a zároveň mnoho situácií jednoducho z laického pohľadu nepovažuje za zlé (príklad za všetky: drevená doska na krájanie).
V prípade fajčenia to však neplatí. To, že niekto fajčí pri susednom stole dokážeš pomerne jednoducho identifikovať, rovnako aj škodlivosť (pasívneho) fajčenia je známejšia, ako znalosť niektorých právnych predpisov.
Např. vejdeš do restaurace a nikdo tam zrovna nekouří, vzduch je od solidně funkční klimačky relativně pročištěn. Tak si sedneš, objednáš si jídlo a jak se do něj zakousneš, tak ta kráva od vedle si zapálí.
Co s tím? Zabít? Ideální řešení. Beztak se na těch krabičkách píše, že kouření zabíjí, tak si ani nemá nač stěžovat, varována byla, svině jedna bezohledná.
Já bych teda osobně protikuřácký zákon formuloval zhruba do těchto dvou vět:
"Kuřák je povinen svým kouřením neobtěžovat jakékoli jiné osoby. Nedodržení tohoto nařízení se staví na úroveň trestného činu ublížení na zdraví s maximální možnou trestní sazbou dle § 146 trestního zákoníku."
Jednoduché a funkční, neboť řeší ten nejpalčivější problém, totiž obtěžování nekuřáků kuřáky, bez ohledu na místo či formu obtěžování. Jakékoli kompromisy, které jsou v platnosti nebo se aktuálně chystají, jsou pokrytecké, neboť nepovedou ke snížení míry kuřáctví v Česku a budou pouze vytvářet nesmyslné regulace.
„Např. vejdeš do restaurace a nikdo tam zrovna nekouří, vzduch je od solidně funkční klimačky relativně pročištěn. Tak si sedneš, objednáš si jídlo a jak se do něj zakousneš, tak ta kráva od vedle si zapálí.“
Restaurace mají mít ze zákona na dveřích napsáno, jestli se tam kouří nebo ne.
Ad. „návrh zákona“ - *vy* jste přišel ke kuřákovi kouřícímu v *soukromém* prostoru a teď si stěžujete?! WTF?
Ne, je to naopak. Kuřák přišel tam, kde se nekouřilo - a začal obtěžovat.
Trochu byste měl používat tu šešuli, co máte na krku. Je jasná pitomost si stěžovat v situaci, kdy se vrhnu do zahuleného prostoru. Problém nastane, až u nás jiný než zahulený prostor nebude. Pak začnu v rámci obrany svého zdraví kuřáky nemilosrdně likvidovat (ano, fyzicky). Štěstí, že mám nehulící sousedy, pouze občas k jednomu přijde nějaká p<|>a a začne na balkóně hulit (uvnitř jí to soused nedovolí). Jak ten smrad jde ke mě, vezmu postřikovač a začnu na ni stříkat vodu. Když mi může ona pouštět zkažený vzduch do mých oken, co bych já nemohl do jejího prostoru pouštět nezkaženou pitnou vodu :).
Restaurace jako takové neřeším, pokud se provozovatel rozhodne, že se tam bude hulit, ať to dá jasně najevo patřičným označením a já vím, že tam nemám chodit (kde je označení, že se tam hulí, je téměř stoprocentní pravděpodobnost, že tam beztak i jídlo bude stát zavyližp**el). Tak, jak to funguje (většinou, ne však vždy) nyní, je to relativně v pořádku. Nejvíc mi vadí, když restaurace patřičným způsobem označena není (a já nevím, na čem jsem, dokud tam nevlezu a nevypadne na mě kostka smradu).
Pokud možno se vyhýbám i restauracím, které mají uvedeno, že pro kuřáky a nekuřáky mají stavebně oddělené prostory, případně si takové restaurace nejdříve projdu a zkontroluju, o jaké stavební oddělení se jedná. Většinou je to jako dělení bazénu na polovinu, kde se smí a kde se nesmí ch*át.
Současný návrh zakázat v restauracích kouření zcela včetně krytých předzahrádek považuju za špatný, dokonce velmi špatný. Pouze vyžene kuřáky ven a ti tak budou smrdět nekuřákům ještě víc (dokud jsou zalezlí v hospodách, kde se to občas i nějak filtruje, tak je to ještě v suchu a v pohodě).
Ještě bych k tomu svému návrhu zákona přidal návrh, že každý kuřák si bude platit problémy způsobené kouřením ze svého, s možností se na to speciálně (a ne zrovna levně) připojistit (vznikly by za tím účelem normální komerční pojistky). Vědomě si ničit zdraví jakýmkoli způsobem a pak chtít od pojišťovny plnění osobně považuju za obyčejný pojišťovací podvod. Nemáš na to? Chcípni, sám ses tak rozhodl.
Děkuji za doporučení, příště pro rýpaly, kteří hrají, že nejsou schopni pochopit, že „zde se kouří“ nemusí znamenat jen „teď zrovna tady někdo kouří“, nýbrž též „zde je povoleno kouřit“ vytvořím zvláštní verzi komentáře.
Vám bych zase doporučil zamyslet se nad rozdílem mezi tématy „kouření v cizích soukromých restauracích“ a „kouření na vedlejším balkóně tak, že mi to smrdí doma“.
U následujících odstavců nejsme ve při, též se bojím, že zákaz vyžene kuřáky z hospod na chodník před nimi.
Co se týče placení - myslíte, že to spotřební daň + nepobírání starobního důchodu nepokryje? A zavedl byste totéž u lidí se sedavým zaměstnáním, lidí s náročným zaměstnáním, horolezců, policistů, hasičů, lidí, co bydlí ve městě, lidí, co bydlí na vesnici atd.?
Ta situace, o které je v úvodní části našeho sporu řeč, je přímo ze života. Já třeba dokážu být do určité míry tolerantní. Taky vlezu do kuřácké hospody na oběd (prostě proto, že je to v danou chvíli výhodnější i s těmi negativy, které to přináší, tedy za jistých okolností, prostě podstupuji riziko, že mě tam nebude nikdo obtěžovat - naivně spoléhám na obyčejnou lidskou ohleduplnost), a to v době, kdy se tam „obvykle“ nekouří, přestože to třeba majitel nevyžaduje. Ale čert by mě vzal, když si ke mě jako člověku, co už do sebe souká oběd, přisedne nějaký idiot (tedy k nejbližšímu stolu) a zapálí si. On si nemůže sednout na jiné také volné místo, kde svým kouřením nebude téměř nikoho obtěžovat, on si jako naschvál sedne tam, kde lidi jí. Skoro to vypadá, že čím víc lidí takový člověk svým jednáním nase*e, tím větší body za to někde dostane. A to není žádná výjimka, to se stává bohužel docela často. Většina kuřáků je prostě takto bezohledných (čest výjimkám, znám dokonce kuřáka, co u oběda nesnáší, když mu do toho někdo kouří a reaguje v takových situacích ještě divočeji než já).
No, a co se posledního odstavce týče, momentálně to opravdu nepokrývá. A v zásadě ano, zavedl bych to (a to říkám jako člověk se špatnou životosprávou, sedavým zaměstnáním a s patřičnými následky). Každý, kdo si vědomě ničí své zdraví, páchá na zdravotním pojištění pojišťovací podvod a z toho by se mělo vycházet. Je to jako jakákoli jiná pojistka (s tím drobným, přesto klíčovým nedostatkem, že je povinná) - poškodím si pojištěnou věc úmyslně, dostanu od pojišťovny prd a ještě budu popotahován za pojišťovací podvod.
S tím souhlasím, omlouvám se za nedorozumění.
K druhé části: Dodejte zdroje. Já mám toto:
„Další peníze stojí léčba pacientů, kteří onemocní kvůli kouření. Tu ministerstvo odhaduje na asi osm miliard ročně.“
tabák 2011 45 mld. Kč (strana 7, tabulka 2)
O důchodech nemluvě.
Co se týče pojištění, jak daleko plánujete jít? Prostředím je způsobená většina chorob kromě geneticky podmíněných, přičemž čím dál tím více těchto genetických lze detekovat ještě v prenatálním období a doporučit potrat (nepotracené dítě s dispozicemi k nějaké nemoci by pojišťovna také neměla léčit?).
Co by pak vlastně pojišťovna mohla hradit? Moc nám toho nezbude.
No, jestli to myslíte takhle, tak ano, pokrývá, ovšem nedělám si iluze, že je to na to skutečně použito ;)
Co se pojištění týče, základním problémem je, že zdravotní pojištění je nařízeno státem. Produkt takový, jak je to teď, je špatný. Lepší varianta by byla, kdyby svobodný trh zavedl normální komerční pojistky a každý se pojistil sám, na co uzná za vhodné (podle toho, co by bylo na trhu), nebo se nepojistil vůbec a sám nesl všechna rizika, která to obnáší (tzn. nemám na zaplacení léčby toho či onoho - tak třeba umřu). Pak se dá jít v těch variantách dost daleko :). Já vím, zní to sobecky, avšak solidarita typicky funguje na bázi dobrovolnictví, ne vynucení.
No, napsal jste, že ač militantní nekuřák, vezmete na sebe riziko, že se jdete najíst do osvěžovny deklarované jako kuřácká. Budiž, je to Vaše rozhodnutí, které jste učinil jako svéprávný jedinec chápající riziko, že kuřácké osvěžovně může nastat situace, že se v ní bude kouřit, neboť jest jako kuřácká deklarována.
Co mne ale udivuje, že když Vám to riziko nevyjde, je Vaše Blahorodí uraženo a prská až na net ... chápete Vy vůbec pojem "riziko". Připomínáte mi člověka, co všdomě vleze na nudapláž a rozčiluje se, že jsou tam všichni nahatí a dovolává se mravnostní policie.
Víte, že mne, vejdu-li z nezbytí do restaurace označované jako nekuřácká, ani nenapadne prskat až sem, že v ní nemohu holdovat své kuřácké vášni?
I v hospodě, kde nevaří pro diabetiky, si diabetik může s potěšením dát kávu nebo pivo. Ale v hospodě, kde sedí poškozovači zdraví nejen svého, ale i ostatních, si ten, komu vadí smrad, nesedne. On je asi problém v tom, že například v Americe platí zásada "svoboda každého končí tam, kde začíná omezovat svobodu druhých", zatímco u nás se to nenosí.
pan bude zrejme nejaky intelektual a expert na vypocetni techniku ciz? presto bych si skromne dovolil maly dotaz, uz jste pane chytry zkusil na te vypocetni technice neco naprogramovat s cz klavesnici a jakoupak jste mel efektivitu prace pane uzasnak?
mozna az jednou budete na pc pouzivat neco jineho nez word a modre ecko tak to pochopite.
Na české klávesnici jsem programoval, a žádný problém jsem s tím (a dalších 50 kolegů) neměl. Na naučení pozic těch různých znaků ([]{}#&@$ atd - psáno na české klávesnici) na české klávesnici stačily dva dny. Stejně tak mě nouze naučila česky psát (včetně nabodeníček) na US klávesnici, taky to je otázka dvou dnů.
A ještě jedna poznámka. Formou svých příspěvků dáváte najevo, co si o jejich čtenářích myslíte, vy jimi zřejmě přímo opovrhujete. Je to podobné, jako kdybyste pozval návštěvu na oběd a dal jim konzervu, otvírák a kus chleba - taky by si o vás asi pomysleli své a pravděpodobně by pod libovolnou záminkou prchli.
No, pán bude taky expert na IT jak čapa z draka - žívím se programováním cca 39 let a v poslední době - asi 18 let (předtím jsem měl k dispozici jen terminály, co česky neuměly) - užívám české klávesnice. Ono jde totiž o zvyk - písmenka a znaky potřebné k psaní v libovolném programovacím jazyce naleznete i na české klávesnici - a dokonce podstatná část je na stejném místě jako na klávesnici anglické, voni inteligente :-)
Prostě napište, že neumíte psát na české klávesnici a bude to; není to ostuda, jen je to v našich krajích trochu nepraktické.
"Smím kouřit, když neobtěžuju jiné?" Kuřák bohužel obtěžuje, i když zrovna nekouří. Například obtěžuje veřejné zdravotnictví, z něhož čerpá naše společné peníze, protože léčba rakoviny jde nezřídka do statisíců a ani léčba chronické obstrukční plicní nemoci a dalších kuřáckých specialit není žádná láce... Proto má podle mě stát (coby správce rozpočtu) plné právo do toho mluvit, stejně jako má co mluvit do dalších věcí souvisejících s životosprávou. Kouření, alkohol, zdravá/nezdravá strava, sport, prevence atd., atd.
Jsou lide kteri piji alkohol a jedi "nezdravou" stravu predevim pro pozitek, protoze jim to zkratka chutna. Zivot neni jen o striktne "spravnych" vecech ... Nevim jestli lze mit z koureni nejaky podobny chutovy pozitek, nedokazi si to predstavit, ale mozna ano.
Cele je to o pristupu a toleranci, jak jsem jiz psal. Pokud jde nekdo na jidlo do RESTAURACE, tak asi neni zvedavy na smrad od kuraku. Dokud toto nepochopi majitel nebo sami kuraci, tak to neni zadna restaurace ale jen zahuleny pajzl. A tak by to melo byt jasne oznaceno, nejlepe tim ze z nazvu zmizi slovo "restaurace".
Typickym prikladem jsou debilove, co huli pod ceduli "Dekujeme, ze zde v dobe podavani obedu nekourite". Je to ovsem i problem majitele, ze takoveho nevychovaneho vola hned nevykopne na ulici. Bavil jsem se o tom nedavno na Slovensku (kde plati zakaz koureni a dodrzuje se), ze i pred tim zakazem byl v podobne situaci takovy clovek nemilosrdne vyhozen. Zkratka jiny kraj ...
Jak kdy a nekdy ne prilis viditelne. Zkratka vidite velky napis Restaurace, prijdete blize a pak najdete logo "zahuleny pajzl".
Ono by stacilo uplatnovat zakaz koureni alespon v dobe podavani obedu. V civilizovane spolecnosti by toto nemusel resit zadny zakon, ale k te ma tahle zeme a jeji obyvatele jeste daleko.
Zpravidla to nefunguje. Tam, kde jsem to vyzkoušel (několik míst), to opravdu nefungovalo. Ne, že by se tam v době oběda kouřilo, když to majitel nepovolil, to ono se tam i nekouřilo, ale jak je to obecně kuřácká hospoda, tak ten smrad odtud žádným mávnutím kouzelného proutku stejně nevyženete. A i když to není cítit hned (já na to mám přehnaně citlivý čuch, až mě to někdy mrzí), tak pak stejně přijdete domů a zjistíte, že vám hadry tím smradem beztak načáchly. Stejně tak auto po kuřákovi si normální nekuřák taky nemůže koupit, to z toho prostě dostat nejde (protože je špína zažraná ;).
Od té doby do restaurací, kde je kouření zakázáno jen v době oběda, nechodím. Nestojí to za to, nemá to smysl.
Smím kouřit, když neobtěžuju jiné? Odpovídám jednoznačně ANO. A zároveň se ptám, kdy to ku*va je??
Kuřák, který jde z kanceláře kouřit ven (pak mi smrad táhne dovnitř oknem, pak přijde a smrad vydechuje dalších 15 minut v kanceláři)?
Kuřák, který poodejde ze zastávky (a pak nastoupí do autobusu a smrdí vevnitř)?
Kuřák, který kouří na zahrádce hospody (zahrádkám se vyhýbám, ten smrad je všude)?
Kuřák, který si kouří ve svém autě (a má otevřené okénko, takže když jedu za ním, všechno mi naleze dovnitř)?
Kuřák, který kouří na balkóně/z okna (kouř nám jde dovnitř, takže musíme zavřít okna)?
A viděli jste někdo kuřáka, který si svého vajgla na ulici sebere a odnese domů?
Ano, ať si klidně kouří tam, kde to nikoho neobtěžuje.
vy mne uplne stejne obtezujete smradem z vyfuku vaseho auta, tahne mi dovnitr oknem kdyz jedet po ulici, nasmradne mi z nej obleceni, nemohu si posedet ani na balkone, obtezujete me na zastavce kdyz stojite hned vedle v kolone a co vic jeste jsem vas nevidel, zebyste po sobe na parkovisti ekologicky zlikvidoval tu olejovou skvrnu z vaseho auta.
toz asi tak.
lol já z vás nemůžu :D vivian si stěžuje že kuřáci čerpají peníze na léčení no děláš jak kdyby byli nemocní jen kuřáci :D a navíc sou lidi co kouří dlouho a jsou v pohodě. a co lidí co fetují?? to je v pohodě co?? hlavně že kuřáci vadí. to chci vedět kde teda smí kouřit když to vadí i na balkoně :D určitě jsou vyhrazená místa kde se kouřit nesmí. chápu restaurace atd. že se chce člověk v klidu najíst ale na zahrádce je to přece jen venku a kouř se rozptýlí a odvane ho vítr pryč tak nevím proč to tak šíleně vadí...
Je to jednoduché. Měli jsme pravidelně problém s tím, abychom předem věděli, jaké to je tam, kam dojdeme nebo dojedeme. Někdy s dětmi (máme tři syny) do nekuřáckého, někdy s přáteli do kuřáckého. Problém najít v místě, kde to neznáme. A tak jsme to vyřešili po svém a bez politiků. Podívejte se na www.kdesekouri.cz a sdílejte, pokud budete chtít. Nic to nestojí ;-)
Jsem pro rozdeleni zarizeni na kuracka a nekuracka. V barech, hernach, at se klidne kouri, kde se vari a ji, at se nekouri. Do baru a herny nechodite s detmi ani na jidlo a s prateli se muzete bavit v restauraci nad jidlem, ne jen pivem.
Jako prilezitostnemu kuraku je mi odporne, kdyz mi do jidla nekdo prikuruje, asi pred 7 lety jsem prestala v zime chodit do kavaren, protoze mi vadilo, ze po jednom piti jedete domu MHD, vsichni delaj xichty, jak pachnete kourem, prestoze jste si ani jednu nezapalil, a pak hned musite vsechno vyprat, pokud nezabere odsmradeni na topeni (proto jsem prestala nosit kabat). Zkusenost ze Zapadni Evropy, ze vsichni kouri pred barem a vevnitr je prazdno, se mi jevi jako peklo, pokud si predstavim, ze vsichni homidi a opilci budou na ulici v davu kourit a rvat pred hernou, misto aby byli zalezli vevnitr a nebyli videt. Nebo mozna by to tady slo, ale v Mediteranu jit na jednu ven znamena skoro hodina a se sklenicemi v ruce.