Nachlazení je nemoc způsobená nákazou rhinovirem. Podobnost v názvu je dána tím, že se mnohem dříve nevědělo, že se jedná o nemoc a příznaky byli velmi podobné příznakům prochlazení. Jenomže prochlazení je způsobeno ochlazením organismu, které jsme si tak nějak sami zavinily, kdežto nachlazení má příznaky způsobené virovým onemocněním.
Nemusí se prohřívat jen párou. Mně osobně se na dutiny velmi osvědčil krb mých rodičů. Posedět v tom sálajícím horku, půlhodinku jednou stranou hlavy k ohni, půlhodinku druhou, to byla úleva.
Mimochodem, není to tak, že smrkání může skutečně komplikace způsobit? Pokud je nos hodně ucpaný, nenatlačí se jím hlen místo ven právě do bočních dutin? Rozhodně jedna z technik vyrovnávání tlaku v dutinách právě v letadle je zacpat si nos a snažit se jím fouknout.
Pokud se nudle polkne, žaludeční šťávy vše špatné okamžitě zničí. Říkala to maminka a ta má vždycky pravdu... :-)
Osobně považuji za zadržování hlenu v hlavě za špatné. Na ucpané dutiny nejlépe funguje křen, nasdtrouhat kus velkého křenu a pak se nadýchnout nosem těch silic, co z křenu vycházíí. Sice si v první moment budete myslet, že nastala vaše poslední hodinka, ale za chvíli začnou dutiny povolovat a poleze to ven. Může se to i několikrát zopakovat, podle stavu dutin.
perfektní! Tohle jsems e ještě nikde nedočetla. Dneska ani doktorři nevědí. Muj syn měl měsíc pořád těžkosti až nakonec když kašlal 2 hodiny vkuse jsem šla k naší MUDr aby mu udělala výtěr a ejha! Streptokok! Udělali výtěr i staršímu a taky! A hnedka oba ATB. Ten malý má navíc hrozný problém dýchat. zkouším ode dneška Quixx a zdá se lepší, tak se to snad už vyléčí a bude líp. Už se trápíme měsíc a půl.
Moc mi pomohla rada doktora z ORL jedné nejmenované nemocnice:
Namočit vatovou tyčinku do Vincentky a strčit ji do nosu tak hluboko, že kouká jen malinký koneček. A vytáhnout.
Začnete děsně kýchat a smrkáte hleny, jaké jste ještě neviděli.
Pak zopakovat ve druhé dírce a obě důkladně propláchnout Vincentkou. Opravdu důkladně, je potřeba, aby tekla až do krku. Ideální je se Vincentky nosem "nadechnout".
A proplachování pravidelně opakovat několikrát denně.
Nosní kapky nepoužívat. Je to jen trik farmaceutických firem :)
Nemám nic proti Vicentce, naopak si ji jako jeden z mála také stále ještě kupuji, ale...
Vicentka je izotonická kapalina a při styku s nosní sliznicí ji hydratuje. Voda obsažená ve Vincentce se přesouvá do nosní sliznice. Lidem s rýmou tento zvýšený tlak může způsobit problémy.
Nosní kapky které bych nedoporučil ani dospělému, natož dítěti (mohou prý i poškodit srdce), obsahují většinou látky které způsobí že se stáhnou drobné žilky v nosní sliznici.
Splasknutí nosní sliznice jde však také velmi jednoduše ovlivnit pomocí tonicity. Pokud bude roztok více nasycený solí, než je Vincentka, a půjde již o hypertonický roztok (o koncentraci 2-3,5% soli) lze ho použít jako přípravek který naopak nosní sliznici odvodní (http://www.samoleceni.cz/setrne-proti-ryme).
Teoreticky byste si mohli namíchat roztok patřičné koncentrace, okoštovat ho a podle chuti dosolit tu Vincentku (pokud na ní trváte), ale nedoporučuji to. Já sám jsem na koncentraci docela citlivý a děti budou ještě více.
Pro jednoduchost. Jedna normovaná lžička, hrubé kuchyňské mořské soli obsahuje asi 5,8-6 g soli. Rozpuštěním ve 200 ml vody získáte roztok s koncentrací soli 2,8-2,9%. Podle potřeby přidejte vodu, nebo sůl.
Na začátku léčby je vhodné udělat brutální proplach (nad umyvadlem), dokud jde ten hnusný hlen co zmiňujete. Pak se jen ulevuje občas nosu. Nejde přímo o léčbu, i když bych řekl že to léčbu také urychluje. Ruku do ohně za to však nedám, rýmu mývám málo a pořádnou již ani nepamatuji.
Rýma se dá i úplně zastavit (a docela snadno a rychle), ale podle mne to dnes není u vás na pořadu dne. Neprospělo by vám to (imunitní systém se také musí vyvíjet), akorát by vás to stálo peníze a čas (při dávkování léku).
Trochu jsem se na tu Vincentku zaměřil, že vám řeknu přesně kolik soli musíte dodat abyste získala například 3% hypertonický roztok.
A s údivem jsem zjistil, že Vincentka se prý vyskytuje od hypotonických až po hypertonické roztoky.
Nejeden lékař ji doporučuje jako téměř isotonickou (u NaCl to odpovídá 0,9%) tekutinu, díky čemuž má být právě tak super.
Já měl zatím (v minulosti) vždy štěstí na docela "dost" hypotonické roztoky (nakonec jsem odpozoroval že bylo na etiketě i napsáno "mírně hypotonický roztok").
Tím dost chci říci, že sliznice vodu z Vincentky přijímala a sliznice se nečistila, žádné extra tlaky ani zduření sliznice jsem nezaznamenal.
Mé experimenty s Vincentkou, zřejmě podobné těm vašim, tedy nedopadly podle mých očekávání. Poté co jsem byl upozorněn že neberu v úvahu osmotický tlak jsem konečně pochopil. Vincentku od té doby jen popíjím a do nosu aplikuji vodu osolenou mořskou solí.
Odvozovat od Japonska, ze smrkat neni dulezite, je logika na ucho postavena. Japonci ziji na ostrovech, maji uplne jinou kvalitu vzduchu k dychani, jinou mikrofloru, zasadne jiny zpusob stravovani s dostatkem potravy z more. Cesi si mohou tak nanejvys vyrabet roztok morske soli ke kloktani nebo koupit Vincentku: oboji pomaha. Vnitrozemske a ostrovni podminky jsou nesrovnatelne, pane doktore.
Vincentka prodává koncentrát Nasalis, kterým se dají dutiny proplachovat konvičkou (sice nechápu přemrštěnou cenu startovací sady, ale budiž), a přijde mi, že smysl to má. Rýma mne za poslední půlrok používání této konvičky trápila mnohem méně. Navíc před spaním to umožní i vynechání nosních kapek. Těsně po propláchnutí se nos téměř ucpe. Ale poté otok opadne a do rána se dá dobře dýchat i pří rýmě. Někdo na ten roztok od Vincentky reaguje špatně, asi záleží na stavu sliznice a přepážky v nosu...