Moc mi pomohla rada doktora z ORL jedné nejmenované nemocnice:
Namočit vatovou tyčinku do Vincentky a strčit ji do nosu tak hluboko, že kouká jen malinký koneček. A vytáhnout.
Začnete děsně kýchat a smrkáte hleny, jaké jste ještě neviděli.
Pak zopakovat ve druhé dírce a obě důkladně propláchnout Vincentkou. Opravdu důkladně, je potřeba, aby tekla až do krku. Ideální je se Vincentky nosem "nadechnout".
A proplachování pravidelně opakovat několikrát denně.
Nosní kapky nepoužívat. Je to jen trik farmaceutických firem :)
Nemám nic proti Vicentce, naopak si ji jako jeden z mála také stále ještě kupuji, ale...
Vicentka je izotonická kapalina a při styku s nosní sliznicí ji hydratuje. Voda obsažená ve Vincentce se přesouvá do nosní sliznice. Lidem s rýmou tento zvýšený tlak může způsobit problémy.
Nosní kapky které bych nedoporučil ani dospělému, natož dítěti (mohou prý i poškodit srdce), obsahují většinou látky které způsobí že se stáhnou drobné žilky v nosní sliznici.
Splasknutí nosní sliznice jde však také velmi jednoduše ovlivnit pomocí tonicity. Pokud bude roztok více nasycený solí, než je Vincentka, a půjde již o hypertonický roztok (o koncentraci 2-3,5% soli) lze ho použít jako přípravek který naopak nosní sliznici odvodní (http://www.samoleceni.cz/setrne-proti-ryme).
Teoreticky byste si mohli namíchat roztok patřičné koncentrace, okoštovat ho a podle chuti dosolit tu Vincentku (pokud na ní trváte), ale nedoporučuji to. Já sám jsem na koncentraci docela citlivý a děti budou ještě více.
Pro jednoduchost. Jedna normovaná lžička, hrubé kuchyňské mořské soli obsahuje asi 5,8-6 g soli. Rozpuštěním ve 200 ml vody získáte roztok s koncentrací soli 2,8-2,9%. Podle potřeby přidejte vodu, nebo sůl.
Na začátku léčby je vhodné udělat brutální proplach (nad umyvadlem), dokud jde ten hnusný hlen co zmiňujete. Pak se jen ulevuje občas nosu. Nejde přímo o léčbu, i když bych řekl že to léčbu také urychluje. Ruku do ohně za to však nedám, rýmu mývám málo a pořádnou již ani nepamatuji.
Rýma se dá i úplně zastavit (a docela snadno a rychle), ale podle mne to dnes není u vás na pořadu dne. Neprospělo by vám to (imunitní systém se také musí vyvíjet), akorát by vás to stálo peníze a čas (při dávkování léku).
Trochu jsem se na tu Vincentku zaměřil, že vám řeknu přesně kolik soli musíte dodat abyste získala například 3% hypertonický roztok.
A s údivem jsem zjistil, že Vincentka se prý vyskytuje od hypotonických až po hypertonické roztoky.
Nejeden lékař ji doporučuje jako téměř isotonickou (u NaCl to odpovídá 0,9%) tekutinu, díky čemuž má být právě tak super.
Já měl zatím (v minulosti) vždy štěstí na docela "dost" hypotonické roztoky (nakonec jsem odpozoroval že bylo na etiketě i napsáno "mírně hypotonický roztok").
Tím dost chci říci, že sliznice vodu z Vincentky přijímala a sliznice se nečistila, žádné extra tlaky ani zduření sliznice jsem nezaznamenal.
Mé experimenty s Vincentkou, zřejmě podobné těm vašim, tedy nedopadly podle mých očekávání. Poté co jsem byl upozorněn že neberu v úvahu osmotický tlak jsem konečně pochopil. Vincentku od té doby jen popíjím a do nosu aplikuji vodu osolenou mořskou solí.