Podle Wikipedie se tam casto pridavaji „zarodecne“ latky pro vetsi ucinnost premeny vody na snih.
Udajne jsou ty latky bud organicke, nebo anorganicke. Nejsou tozicke a jsou biorozlozitelne.
„Many resorts also add a nucleating agent to ensure that as much water as possible freezes and turns into snow. These products are organic or inorganic materials that facilitate the water molecules to form the proper shape to freeze into an ice crystal. The products are non toxic and biodegradable.“
čistotu přírodního sněhu bych přirovnal čistotě dešťové vody – může se různit podle regionů – každopádně pokud jde o pár vloček tak není o čem diskutovat
problém může nastat když dítě nemá k dispozici čistě padlý sníh a ochutnává sníh který již někdo další jakkoliv znečistil (např. na frekventovaném místě kontaminoval hleny, močí (zmiňovaný žlutý sníh ;) apod.)
za určitých okolností to ale lze brát jako přirozené „očkování“ :)
jsem vlekař v horách, tedy sníh úplně čistej, ale když mi dojde voda a dělam z rozpuštěnýho sněhu třeba kafe, tak má chuť jak kdyby bylo ze sodovky nebo minerálky a celkem spolehlivý projímavý účinky. Když jen přidam sníh k normální vodě tak je kafe svěžejší a člověk se potom neposere. Prostě sníh je něco jako vyšumělá sodovka s trochou dusičnanů, ve větším množství je voda z něj projímavá, trocha se ustojí.
Sníh rozhodně nejezte, protože může obsahovat nebezpečný dihydrogen monoxid - http://www.dhmo.org/