Společnost Nestlé už před třemi lety oznámila, že pracuje na vynálezu, který má snížit spotřebu cukru. Pracují na změně struktury krystalů cukru, kdy se krystaly na jazyku rychleji rozpouštějí a chuťové pohárky rychleji vnímají sladkou chuť. (Nejedná se o chemickou modifikaci, ale o změnu struktury krystalků.) To všechno ve snaze snížit naši spotřebu cukrů, potažmo cukrů v jejich výrobcích.
TIP: Změny složení: Vylepšují výrobci potraviny, nebo je šidí?
Mohla by to být revoluční změna a my bychom si mohli dopřávat cukru jako dosud, jistější je ale cesta snižování cukru v potravinách, které si domů kupujeme. A o to se výrobci už poslední dobou snaží, např. společnost Lidl ve svých privátních jogurtech od roku 2017 snížila obsah cukru o dva gramy na sto gramů výrobku. A znát to je dost, a přitom to nikomu nevadí, protože se slazením je to stejné jako se solením. Začnete ubírat a na mírnější sladkost nebo slanost si do několika dnů či týdnů zvyknete. Jenže ubírat nejde do nekonečna, zvláště pak u jogurtů.
Galerie: Jogurtová smoothie, sladká novinka
Cukr na nule?
„Když se podíváme na obsah cukru celkem, tak v jogurtu vidíme tři typy cukrů: přírodní cukr laktóza – v jogurtech ho jsou 4 %. Druhý cukr je fruktóza z ovocné složky – to je přirozeně se vyskytující cukr v ovoci. Jediné, co můžeme regulovat, je množství přidaného cukru,“ říká Jiří Kopáček, šéf Českomoravského svazu mlékárenského, a potvrzuje, že se výrobci snaží, aby právě množství přidaného cukru bylo co nejnižší. Ale zároveň upozorňuje, že cukr v jogurtu není jen tak, kromě toho, že sacharóza má roli sladící, tak má totiž i roli funkční.
„Cukr dělá texturu a funguje jako želírovací komponenta. Vše má své meze, stejně tak i snižování obsahu soli ve výrobcích, zkuste si vyrobit balkánský sýr bez soli, pak už to nebude balkánský sýr,“ doplňuje odborník.