„Prodej je zakázán v prodejnách nad 200 m², velké prodejny potravin tedy musejí být uzavřeny. Výjimkou je prodej na autobusových a vlakových nádražích a letištích, tedy v místech se zvýšenou koncentrací cestujících. Omezení se též nevztahuje na prodejny ve zdravotnických zařízeních či lékárny,“ uvedl František Kotrba, tiskový mluvčí České obchodní inspekce (ČOI).
Typicky tak zákaz platí pro supermarkety prodávající především jídlo nebo drogerii, ale také pro hobbymarkety, obchody s elektronikou nebo nábytkem.
Zákonná opatření ohledně otevírací doby se netýkají online obchodů, které vám nákup přivezou stejně jako v kterýkoliv jiný den. A otevřeno bude mít také Makro, neboť patří mezi velkoobchody a těch se zákaz netýká.
Jak se počítá plocha prodejny?
Do velikosti prodejny se přitom počítá celková plocha, kam mají zákazníci přístup, včetně například zkušebních kabinek, plocha zabraná prodejními pulty a výlohami i plocha za prodejními pulty, kde se pohybují prodavači.
Zákon se podle Kotrby nedá obejít například tím, že by obchod prodejní plochu zmenšil páskami, nebo že by měl otevřené jen výdejní okénko. Pokud zabírá obchod běžně více než 200 metrů čtverečných, musí mít prostě zavřeno.
Za porušení tohoto zákazu hrozí obchodníkům pokuta až milion korun. Pokud by nařízení nedodržoval opakovaně, bude muset zaplatit až pět milionů.
Na které svátky musí být zavřeno?
Mezi svátky, kdy mají obchody zavřeno, patří kromě 28. října ještě 1. leden, Velikonoční pondělí, 8. květen, 28. září a 25. a 26. prosinec. Na Štědrý den si pak lidé nenakoupí od 12 hodin do půlnoci.
Během ostatních svátků zákon zavřít nenařizuje, záleží pak vždy na konkrétním obchodníkovi.