Jen dodatek - klasické sifonové lahve i bombičky se v železářstvích stále prodávají. Sodovka z nich vyjde ještě levněji než ze Sodastreamu. Každopádně ale obě řešení - sifon i sodastream - jsou mnohem lepší než nesmyslné, neekonomické a neekologické kupování sycené vody v pet lahvích.
Kolik stoji nejlevnejsi dvoulitrovka sycene vody? Tri koruny? Pet korun? Vymena bombicky do sodastreamu stoji dve stovky a vydrzi teoreticky na 60 litru. To mame 6.6 koruny za litr. K tomu nezanedbatelne vstupni naklady a dojdu k tomu ze si muzu kupovat i balenou mineralku a usetrim. Ja sodastream mam, ale rozhodne ne kvuli tomu, ze bych chtel usetrit, ale proste je to pohodlnejsi a muzu mit sycenou vodu kdykoliv.
Tak az si naperlis kubik vody, zacnes vydelavat oproti vode v plastu;) Nebo si muzes vyrobit i ten pristroj na perlivou vodu. A kdyz budes chytat destovku, z odpadu z restauraci budes kvasenim vyrabet co2 a to zkapalnis v lisu(potrebujes tak 60 atmosfer) co si vyrobis z materialu nalezenem na skladce, tak budes mit perlivou vodu uplne zdarma.
Kazdopadne pro 99.9% lidi se sodastream !financne! nevyplati.
Tak na to bacha, mezi potravinarskym a technickym CO2 je dost rozdil. U technickeho nikdo negarantuje cistotu a obsah oleje a podobneho bordelu z kompresoru, takze az budes mit rakovinu zaludku, spocitej si jestli to za to stalo. Jinak plneni potravinarskym CO2 se da zvladnou rentabilne kolem 60ti Kc za sodastreamovou kartusi pri zasilce 3 kusu. Staci chvili googlit.
Podebradka je ale jina voda, nez tece lidem z kouhoutku ;-)
Mimochodem voda z LIDLu vysla velice dobre a je velice levna, ale treba na chut vysla dobre TOMA Natura. No ja mam doma z kohoutku dobrou vodu a v praci mam filtr, voda me vyjde vyrazne levneji.
Co se bobicek tyce, tak CO2 do zbrani/vzduchovek koupim za 15kc a mam tam 2-3x vice CO2 nez v syfonove, rozmer je ale stejny, jen nejdou plnit. Jenze CO2 je ve vode kyselina, zakyseluje organizmus a vubec je to humus ;-) Pivo s CO2 vylozene nesnasim.
Resenim je koupit treba vzduchem plnenou lahev, nevim, zda jde sodastream plnit, popravde jejich zakaz plneni me nezajima, dat tam vzduch a mam sice jen jemne perlivou, zato nekyselou vodu ... no radeji zustanu u pramenite vody ;-)
Jo a k te oranzade, ty sirupy jsou megadrahe, v Polsku koupim spickovy sirup za 20-30kc, skutecny koncentrat od 60-100kc ... podle objemu, nevim jak chutnaji ty jejich stavy, ale jsou nepredstavitelne predrazene. Mimochodem SANGVICK nebo jak se to jmenuje se v Polsku prodava o 1/3 levneji a maji vetsi vyber.
Takze nez sodastrem to radeji balenou vodu obcas a na denni piti vodu z kohoutku nebo filtrovanou (20hal litr ;-)) + cena vody)
Tak jestli je neco neekonomickeho, tak je to prave Sodastream. Staci si spocitat, kolik stoji 2 L sodovka v hyper-super a na kolik vyjde ze Sodastreamu. Pri srovnani s ochucenou limonadou je cenovy rozdil i nekolikanasobny.
Take neni pravda, ze pro vyrobeni limonady je mozne pouzit libololnou stavu. "Prava" limonada "voda se stavou s bublinkami" maji zcela odlisnou chut. Sirupy pro vyrobu limonady maji upravenou sladkost (vyssi) i kyselost (nizsi),, nez sirupy urcene do vody, protoze oxid uhlicity jejich chut vyrazne zmeni (je to poznat, kdyz si koupite limonadu a nechate z ni vyprchat bublinky, nebude to vubec k piti).
Lze polemizovat o te ekologicnosti (pokud spotrebitel tridi PET lahve od limonady, tak bude prinos diskutabilni), jedniny nezpochybnitelny prinos vidim v komfortu (prinest si domu tretinku sirupu je samozrejme pohodlnejsi, nez karton limonad). Ovsem za komfort se proste plati a v tomto pripade ne zrovna malo.
Ovsem to nepocitam (jak z ekonomickeho hlediska, tak z ekologickeho a z hlediska pohodlnosti), ze by se sodovka ci limonada delala z balene vody, jak je v nekterych rodinach zvykem. Tak je to kapitalni nesmysl.
Chtel jsem rozchodit starou sifonovou lahev, ktera je designove vazne povedena (takovy to odratovani), nakonec ale vyhral sodastream. Sifon proste do lednicky nestrcim :( S tim sodastreamem je to pouzivani takovy pohodlnejsi. Lahev nachladim a dobublinkuju az kdyz se jdu napit. Ale trosku me to mrzi, ten stary design je proste klasika...
Tak to je přece jednoduché.
Do obyčejné petflašky dáš vodu.
Tu strčíš do lednice.
A pak jí maplníš tu láhev (klasickou odrátovanou (taky jednu na kolejích mám)) a uděláš.
No a pak když už moc chceš, tak ji stejným způsobem můžeš vypustit zpět do plastové flašky a dát do ledničky.
Klasický sifón je prostě klasický sifón, ale moc snobů by ho nepilo, kvůli tomu, že byl vyráběn za minulého režimu (i když to s režimem vůbec nesouvisí), tak vznikl marketingovým tahem Sodastream.
Kvuli: zakyseleni organismu, poskozeni skloviny, dat zahulit jatrum a ledvinam, podrazdit zaludek, vypestovani nechute k vode (jeste lepsi jsou napoje s kyselinou fosforecnou (coly), ty vyvolavaji alergii na vodu a pri denni konzumaci pak clovek pri poziti vetsiho mnozstvi H2O zvraci)
... vubec je to sranda, sycena voda se dela kvuli chuti, nebot kdyz dam hnusnou vodu s CO2 najednou diky kyselosti Co2 chutna lepe ....
Ano, Sodastream není nijak levný, ale stále si myslím, že je to poměrně "ekonomické":
200/80 = 2,5 Kč/l, což je podle mého konkurenceschopná cena. Asi se dá v Lidlu sehnat sodovka levněji, ale roli hrají i další věci.
Ve srovnání s Lidlem:
+ nemusím tahat těžké plastové lahve přes půl města
+ Neprodukuji tolik odpadu navíc plastového, nemusím ani tak často odvážet plast
+ Kupovat vodu v PET lahvích není moc zdraví prospěšné. Ano i Sodastream využívá plastové lahve, ale voda s nimi není tak dlouho v kontaktu
- Vysoké vstupní náklady (ale věřím v jejich návratnost právě tím,že nemusím tahat těžké lahve)
- Drahé sirupy - Pokud chcete limonádu, sladké blivajzy v Lidlu koupíte skutečně levněji.
- Většina sirupů obsahuje aspartam (osobně ze sirupů piju jen Colu, která mi přijde chuťově dobrá a neobsahuje umělá sladidla, zas ale obsahuje kyselinu fosforečou)
Ve srovnání se syfonem:
- ve vstupních nákladech je syfon levnější, ale ne o tolik (za lahev se platí cca 1300, soda stream 1500 (s lahví a plynem)
- ve výrobě je syfon opět levnější žádově o haléře
+ Syfonové bombičky jsou na jedno použití, pak se musí doplnit, čili buď jich doma máte hafo a nebo musíte často doplňovat.
+ U sifonu nemůžete regulovat míru nasycení
Čili záleží na každém, ale já rozhodně doporučuji syfon nebo Sodastream.
Výrazně se dá ušetřit zakoupením přípravku, díky kterému můžete přepouštět CO2 z velkých lahví. Přípravek se sice dá sehnat na webu od padesáti dolarů, ale desetikilová láhev se nechá naplnit za 110 - 200 kč, což stále vychází laciněji než výměna SS. V součtu máte při domácím plnění náklady zpět na pěti až šesti výměnách bombičky SS a pak už vás litr sody ze SSvyjde na cca 60 haléřů.
Plyn ano, záleží na čistotě a příměsích.
Nevím, jak je tomu dnes, před pár lety jsem se na to ptal a říkali plynaři, že CO2 pro svařování je stejný jako pro potravinářské účely, jen je důkladněji vysušený. Jak je to s hasičáky se suchým ledem (sněhovými), nevím přesně, určitě by se to dalo někde najít.
Protože sem odjakživa kutil tak sem zakoupyl jen přístroj za 550kč,koupyl repasovanou 6kg lahev co2 s certifikátem za 1000kč,v práci vyrobyl přechodku,nalisoval jsem to na vysokotlakou hadici na 350bar s opanceřovánim,to mně stálo 350kč strhnutim z platu,přístroj mám na lince bombu pod linkou,naplnění mne stojí přes kámoše dvoje Camelky,zatím to běží asi tak 9 měsícu a pořád bublám,protože ho mám nepřenosný vlétě jsem zakoupyl eště jeden přístroj na zahradu,upravil origo ventil na bombičce a plním si jí doma za pár kč,totˇk drahému provozu.