Jinak si to neumím vysvětlit. V zemích, kde je klimatizace v každé místnosti, to má smysl, ale u nás je to jen trápení. Autorka možná patří k těm šťastlivcům, kterým je stále zima - obléct se tepleji je možné vždy. Ale naprosto jí schází empatie a ohled na lidi, kteří v horku trpí. (Je zajímavé, že v USA, kde klimatizace všude běží naplno, je běžné sundavat saka a nosit jen košile s kravatou.) A dále - společenská pravidla se přece musí vyvíjet! Například požadavek na vestu pod sakem pochází z 19. století, kdy pokojová teplota byla zpravidla 18 stupňů [a červené víno mělo mít pokojovou teplotu].
Článek se snaží navodit atmosféru, že firemní oblečení je špatné a nepohodlné. A že šortky jsou neestetické a jiné výmysly... Už na vojně jsme měli zimní oblečení a letní oblečení. Tedy byl rozdíl od kabátu a saka s košilí a kravatou a od košile s rozhalenkou a krátkým rukávem. A armáda nebo policie není jediná, která na tohle přišla.
I řidič MHD v dnešní době fasuje jak zimní bundu, tak i šortky. Přitom oboje je firemní oblečení a uniforma.
Je to tedy otázka toho, jak se k věci postaví, ta či ona firma. Lze být ve firemním dresu a přitom být v létě oblečený letně a pohodlně a v zimně být zase ve firemním dresu a být oblečen teple a pohodlně. Je to pouze schopností zaměstnavatele, jak se chce skrze své zaměstnance profilovat zákazníkům, veřejnosti atd.
Hm, bačkory na úřednici se dají přečíst, že jí lezu do obýváku, ale nikdy mě to nenapadlo. Spíš to přečtu jako "Jsem tady 8 hodin denně, tak se chci cítit jakž takž pohodlně. Pokud budu celý den myslet na to, že se mi paří nohy v kožených botách a že z toho zase budu mít plíseň, těžko budu ještě moct myslet na Váš problém a jak ho vyřešit."
A pokud se do mě chce někdo pustit s tím, že existují i kvalitní a pohodlné boty, tak prosím s odkazy. Za poslední 3 roky jsem takové nesehnala v žádné cenové relaci. Za pohodlné a hezky vypadající boty, které vydrží, bych dala tisíce, ale kde je sehnat?
Doporučuji koupit/objednat si taneční boty. Jen si místo semišové taneční podrážky nechat dát nějakou normální. A případně snížit podpatek. Cenově to nevyjde o mnoho dráž, ale za ten pocit to stojí.
Jako muž jsem to logicky nezkoušel, ale znám několik žen, které v takových botách běžně chodí.
Hmm, bačkory ... tak to by nenapadlo snad ani mě. Ale v práci se přezouvám - nehodlám se v nich zbytečně potit půlku dne. Kor v zimě, člověk dojde v zimích teplých botách a má v tom celý den sedět v pokojové teplotě? To snad né ... na přezouvání máme snad, přezůvky, pantofle - to snad není nic špatného. Bačkory se ale opravdu nehodí.
Souhlasím s tím, že pravidla by se měla časem vyvíjet.
Osobně jako obchodnbí zástupce mám mnohem lepší zkušenost s nenuceným neformálním oblačením (pozor vše je čisté, módní a správně upravené) než s klasickým sakem a přiškrcenou kravatou ;-)
Zákazníci jsou potom více otevření a lépe se s nimi komunikuje, než když dodám schůzce již od začátku zcela formální kravatový ráz v tom případě si totiž všichni drží (mnohdy neúměrný) odstup :D
Z takových problémů a uměle vytvořených stresů lidi dneska chytaj rakovinu. Co si dneska vezmu na sebe, jenom abych náhodou neporušila dress code. Hlavně ať si nikdo nevšimne že jsem se mrknul kolegyni na výstřih nebo mě hrozí vyhazov za sexuální harašení (hlavně v USA) - z tohodle jde vidět jak jsme (lidstvo) mentálně nevyspělí. Musím stihnout tu schůzku - jinak se nervově zhroutím. Mám si koupit tyhle boty nebo támhlety, co oboje? Ou moje životní utrpení. Co si o mě myslí? Vypadám dneska hezky, jsem tlustá, musím zhubnout. On mě nééchcéé. Jak to řídíš, pusť mě konečně před sebe ty jeden č...
Musím, nesmím, nestíhám.
Samozřejmě, že přeháním, ale lidi!, uvědomte si jak dneska žijeme. Vytváříme kolem sebe umělé, kolikrát zbytečné napětí a stresujeme se (vlastně dobrovolně).
Lidé, kteří zažili skutečný problém (návrat z války, překonání těžké nemoci, ...) vůbec nechápou, že řešíme takové banální problémy a přiděláváme si starosti a zbytečně se trápíme.
Teď na to koukám - názorový kodex: nesmím dávat odkazy na warez, spam, vulgarity... abych si to zapamatoval a příště si dával extra pozor a bál se že nepíšu třeba něco v tu chvíli nevhodného, co bude zrovna v módě.
Možná to zní krutě, ale vám se opravdu chce dívat v kanceláři na kolegova nahá sádelnatá ramena či chlupatá lýtka?
To je prd. Já jsem nucen koukat na nechutně chlupaté hlavy mých kolegů. Akorát postarší šéf je trochu na úrovni a aspoň veprostřed má hlavu bez chlupů. Ale někteří kolegové mají chlupy i nad očima a dokonce na víčkách. A kolegyně si tyto chlupy ještě dokonce zvýrazňují! Hrůza, co je to za svět! Měli by do práce chodit v maskách či skafandru a oni mají hlavy odhalené!
Pekny prispevek. Jen o tom skafandru se uz radeji nezminujte, nebo se toho autorka chytne a bude tema na dalsi clanek :-)) Ja mam na rozdil od ni nazor, ze se od dress-code globalne tak nejak upousti, pribyva spolecnosti, kde je kravata nezadouci. Podle me tyhle korporatni uniformy vytvari mezi lidmi spise barieru, coz neni a ani nemuze byt lhostejne zadnemu zamestnavateli, ktery sve lidi plati kvuli vysledkum a ne kvuli zevnejsku. Samozrejme se lze obleknout lehce a pritom vkusne a elegantne bez extremu v podobe upnute kravaty a zaparenych bot na jedne strane a prilisneho odhalovani na strane druhe. A nakonec brat Provident coby referencni priklad a spojovat duveryhodnost s utazenou kravatou snad nelze myslet vazne :-))
Když přijdete na Krajský úřad v Ostravě a potkáváte holé pupíky, nepříjemné to v žádném případě není. Pouze si kladete otázku,zda je holý pupík hlavní kvalifikací pro obsazení úřednické funkce. Jako národ jsme velmi tolerantní, proto poslanci by měli schválit pro důležitá pracovní místa předpisové služební plavky na tropické dny.
Tak tohle je fasizmus, nesnasenlivost nejvyssiho zrna ;-)
To ze je nekdo estet fanatik, jeste neznamena, za to ze se ji nelibi chlupate zada ze se ji z toho chce zvracet, tak to je vazeni jeji problem. To ze zavidi slecne, co sedi s vystrihem a sexy oblecky, taky ... ta jeji sexualni vzrusivost je detinska hlupota, nebot nekoho vzrusuje prave kostymek, jineho svetr a jineho treba latex ;-)
To je jako bych rikal, ze ta slecna vypada divne, ze se mi nelibi a ma si vzit masku, ze jeji liceni i s makeupem je odporne a ma si to zakryt ;-) Takze trochu snasenlivosti. To ze vohnouti z USA vidi za vsim sexialni harasment, je jejich problem, jsou to nackove jak vysiti a tim ja pohrdam ... proste mi nevadi chlupate nohy, divne obleceni lide ... ale co mi vadi jsou cesi, protoze je to banda zlodeju a zlodeji mi fakt vadi a to i ti v kravatach ... delam totiz ve firme, kde se neuplaci a vedeni je tolerantni, to ze se nekrade a dodrzuji se zakony je samo sebou.
Pracovně jsem se docela dost pohyboval po světě a nikde to takto extrémně nehrotili. A pokud má člověk kvalitní oděv, tak se v něm dá přes den vydržet. Ale nakonec i ministři ta občas sundali.
Nejsympatičtější v tomto směru byli Izraelci: ti vždycky v počátkem května posílali mail ve smyslu "začíná u nás být horko, obleky neberte".
Dcera pracuje u spediční firmy v areálu letiště a mají také dress code. Ale myslím si, že inteligentní. V létě ženy sice musí mít zahalená ramena (žádná špagetová ramínka),ale stačí i 10cm rukávek kryjící rameno. Sukně a kalhoty končící pod koleny, ne riflové. Trička, košile a blůzky bez nápisů (reklam). Jako boty pohodlné balerínky.Myslím si,že určitý řád by, zejména ve státních institucích platit měl. Nedávno jsem potřebovala něco vyřídit na jistém odboru místního úřadu a otrávený úředník s mastnými vlasy,ve vytahaném silně opraném triku a odrbaných kapsáčích, v sandálech, z nichž čouhaly prsty s porůznu dlouhými špinavými nehty mě dost odpuzoval.Takže jak píšu-trochu estetiky ano, ale s rozumem!
Nas open space ma klimatizaci, smeska stovky zen a padesati muzu. Zenske chodi oblecenebud decentne skoro jako v bance, nebo lezerni jeansovy style, nebo taky jako na konzert black sabbath, lezou jim jak speky tak tetovani ze vsech udu a nikdo to neresi. Ja tam skoro jediny chodim v obleku, proste me to bavi a citim se tak pohodlne, nekdo nahodi mikinu, nekdo nenapadnou kosili. Proste kazdy, jak se citi, ale je pravda, ze kdyz maji holky hola ramena a naducany vystrih, tak me to rozptyluje, jinak mi je to egal.
Dress code? Ano! Tam kde je klimatizace, ano. A mysleli jste někdo na dělníky? Na operátory? Pracovní oděv, montérky jsou také dress code, jen s tím rozdílem, že se vás nikdo neptá. Pracuju ve firmě, kde se zpracovává hliník a ve výrobní hale jsou 4 letovací pece. V zimě je to fajn. Koncem jara začíná peklo na zemi. V letních měsících teploty na pracovištích směle atakují 35°C. Vydržte v tom pět až šest hodin a pracujte, nejlépe na 100%. Ve firemním triku a v montérkách,které z bezpečnostních důvodů nesmí být zkráceny. A obsluha pecí musí mít dlouhý rukáv. Vlhkost kolem 75 – 80 %. Když procházím výrobou, je mi těch lidí líto. Jen se vleču, zpocený od hlavy k patě, myslím jen na vodu k pití a kde se opláchnout. A oni v tom opravdu makají!!!! A ani nechtějí stávkovat, což naprosto nechápu....
Chlap v obleku není obvykle důvěryhodnější, ale spíš směšný. Máme u nás ve firmě Korejce, co chodí jako v dresu v laciných tmavých oblecích, a fakt mi důvěryhodní nepřipadají:-))) Ono je taky třeba umět si vybrat pro sebe vhodný oblek a pak ho umět nosit.
Úředníka navlečeného v létě v saku a kravatě je mi hlavně líto. Chápu, že bankovní úředník nebude úřadovat v havajské košili a šortkách, ale světlé kalhoty a přiměřená košile s krátkým rukávem by docela stačily.