Při hypersomnii se neubráníte spánku během dne, i když v noci spíte dobře

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Hypersomnie je mimořádně únavnou záležitostí. Dostavuje se při ní pocit extrémní denní ospalosti, navzdory přiměřené době nočního spánku. Postižené osoby mohou usnout i několikrát během dne, aniž by se poté cítily svěžejší.

Hypersomnie ovlivňuje pracovní, soukromý i společenský život. Jak se projevuje a co ji způsobuje? Dá se definovat jako neschopnost zůstat vzhůru a zachovat patřičnou ostražitost během dne, přestože má člověk dostatek, někdy i nadbytek, nočního spánku

Kromě toho, že tento problém velmi negativně zasahuje do života v mnoha ohledech, zvyšuje také pravděpodobnost úrazu kvůli snížené pozornosti. Bývá častější u žen než u mužů a odhaduje se, že postihuje okolo pěti procent populace, některé zdroje však zmiňují i více než dvojnásobek. Obvykle bývá diagnostikována během dospívání nebo u mladých dospělých, průměrný věk bývá 17 až 24 let.

Jaké jsou příznaky hypersomnie?

Přesná příčina zůstává neznámá. Vědci se zaměřují na možnost, že by v ní mohly sehrát roli neurotransmitery v mozku a mozkomíšním moku. Může jít rovněž o genetické vlivy, protože nadměrná denní spavost v rodinné anamnéze je přítomná až u 39 procent lidí s idiopatickou hypersomnií, tedy takovou nadměrnou spavostí, u které se nepodaří najít žádná příčina. Odborníci také zkoumají působení některých genů, které ovlivňují cirkadiánní rytmus a mohly by se lišit u lidí s hypersomnií.

Potíže s trávením a náladovost mohou ukazovat na potíže s bloudivým nervem Přečtěte si také:

Potíže s trávením a náladovost mohou ukazovat na potíže s bloudivým nervem

Jaké symptomy se objevují u osob, které jí trpí? 

Typické projevy: 

  • Konstantní, opakující se epizody extrémní ospalosti během dne
  • Spánek delší, než je průměr (10 nebo více hodin), ale výskyt velké ospalosti během dne a potíže s udržením bdělosti
  • Obtížné ranní probouzení (objevuje se i po denním zdřímnutí), zmatenost
  • Denní zdřímnutí nevede ke zlepšení bdělosti, neosvěží a nedodá novou sílu
  • Úzkost a podrážděnost, neklid
  • Nízká hladina energie, únava
  • Zpomalené myšlení i řeč, neschopnost se soustředit, problémy s pamětí
  • Bolest hlavy
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Někdy se vyskytují halucinace

Dalo by se říct, že hypersomnie není život ohrožující stav, ale může vést k vážným následkům, včetně nehod způsobených usnutím při řízení.

Primární vs. sekundární hypersomnie 

Hypersomnie může být příznakem mnoha různých zdravotních obtíží, od méně významných po závažná onemocnění, a lékaři ji klasifikují jako primární nebo sekundární v závislosti na základní příčině. Pokud se vyskytuje sama o sobě a nepodílí se na ní další onemocnění, jedná se o primární hypersomnii. 

Jako primární hypersomnie jsou označovány čtyři stavy:

Narkolepsie 1. typu

Jde o chronickou neurologickou poruchu, kterou způsobuje nízká hladina neurotransmiterů zásadních pro regulaci bdělosti, chuti k jídlu a vzrušení. Mezi hlavní příznaky narkolepsie typu 1 patří hypersomnie, kataplexie (náhlá svalová slabost), spánková paralýza a halucinace.

Narkolepsie 2. typu

Má mnoho stejných příznaků s narkolepsií 1. typu, ale není vyvolána nízkým množství neurotransmiterů. Přesné příčiny tohoto stavu nejsou známy.

Kleine-Levinův syndrom

Jde o vzácnou neurologickou poruchu, charakterizovanou opakujícími se epizodami hypersomnie, objevují se také duševní poruchy a poruchy chování. Tento stav postihuje hlavně mladé muže.

Idiopatická hypersomnie

Charakterizuje ji nadměrná ospalost, aniž by došlo k náhlé svalové slabosti. Přesné příčiny tohoto stavu nejsou známy, ale mohou být spojeny s narušením neurotransmiterů a predisponujícími genetickými faktory.

Kolena jsou překvapivě křehká. Jak předejít problémům s těmito klouby Přečtěte si také:

Kolena jsou překvapivě křehká. Jak předejít problémům s těmito klouby

O sekundární hypersomnii jde v případě, že je způsobena jinými zdravotními obtížemi, léky, látkami, psychiatrickými onemocněními nebo nedostatkem spánku. Mezi nemoci a stavy, které mohou způsobit hypersomnii, patří epilepsie, hypotyreóza, obezita, obstrukční spánková apnoe, Parkinsonova choroba, deprese, sezónní afektivní poruchy, roztroušená skleróza a další. Hypersomnie může také vyplývat z traumatu hlavy, onemocnění centrálního nervového systému anebo nádorů.

Diagnostika má svá pravidla

Aby mohla být u pacientů diagnostikována hypersomnie, musí být u nich splněna následující kritéria:

  • pociťují nadměrnou ospalost navzdory nejméně 7 hodinám spánku a mají alespoň jeden z těchto dalších příznaků: a) upadnou do spánku několikrát během jednoho dne; b) spí déle než devět hodin, a přesto se necítí svěží a dostatečně bdělí nebo c) necítí se plně vzhůru po náhlém probuzení
  • zažívají hypersomnii nejméně třikrát týdně po dobu nejméně tří měsíců.
  • hypersomnie způsobuje významné utrpení nebo zhoršení jejich duševního stavu, dále také problémy v sociálním, rodinném i pracovním životě

Diagnostika se obvykle provádí ve specializovaných spánkových centrech za pomoci specifických testů a přístrojů.

Projevila se u vás někdy spánková paralýza?

Léčba hypersomnie: co můžete čekat?

Léčba závisí na tom, co způsobuje u daného jedince hypersomnii. Může dojít k předepsání léků a kontrole toho, zda fungují, jestli není třeba úprava dávky anebo přechod na jiný lék. Doporučovány jsou také změny životního stylu, tedy hlavně udržování dobrých spánkových návyků, jako je pravidelný spánkový režim, chození do postele ve stejný čas, odpovídající prostředí pro spánek (dobře větraná, chladnější tmavá místnost, správná matrace, pohodlné polštáře i pokrývka), dále omezení kofeinu a alkoholu před spaním a vyhýbání se nočním směnám. 

Výsledek léčby rovněž závisí na příčině, která za hypersomnií u konkrétní osoby stojí. Někdy se doporučuje také psychoterapie nebo návštěva podpůrných skupin. Je dobré vzít s sebou na tato sezení své blízké.

Lidé s hypersomií jsou často mylně chápáni jako líní nebo nekompetentní a dostatek informací o jejich problému pomůže vylepšit vztahy s okolím a získat podporu. Léky a změny životního stylu mohou pomoci zlepšit určité příznaky u některých lidí s hypersomnií, avšak jiní pacienti nemusí dosáhnout úplné úlevy.

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).