V článku se píše o "sklech", jenže ona to nejsou žádná skla, ale plasty. Dřive se sluneční brýle dělaly skleněné, ale dnes je snaha vše vyrobit co nejlevněji. A sklo, jak známo, na rozdíl od plastu tlumí UF (anglicky UV) paprsky. Do plastu se tedy musí přidávat filtr. Když mohu mít ze skla dioptrické brýle, proč bych nemohl i sluneční?
I u dioptrických čoček se od skel pomalu upouští. Jejich velkou nevýhodou je vysoká hmotnost (to je problém právě u slunečních brýlí s úzkými obroučkami) a nízký index lomu (více dioptrií pak způsobuje "dno od sodovky").
Také fotosensitivita (automatické tmavnutí na sluníčku) je na horší úrovni - zatímco plastové čočky jsou "probarveny" skrs, skleněné musí spoléhat na nasesenou vrstvu, která reaguje pomaleji a méně instenzivně.
Naopak výhodou skleněných čoček je vyšší odolnost vůči poškrábání.
Takže téměř výhradně se používají plasty, případně různé umělé materiály - např. polykarbonát (materiál, ze kterého se dělají CDčka a DVDčka).
To, že mají levné brýle nekvalitní UV filty už dávno není pravda a spoustu spotřebitelských testů to vyvrátilo. Levným slunečným brýlím lze vytknout mnohé, jejich levné čočky se snadno poškrábou, mohou mít různé optické vady, obroučky krátkou životnost, atd, ale to, že by nestačily jejich filtry už dávno není pravda.
Vděčíme za to masivnímu rozvoji digitálních fotoaparátů, zejména těch nejlevnějších v mobilech. I ty potřebují UV filtry, ovšem jejich požadavky jsou naprosto jinde (přísnější), než požadavky na ochranu zraku nebo kůže. Takže i když výrobci brýlí použijí "zmetky" určené původně pro fototechniku, tak kvalita takových filtrů je lepší, než ještě před pár lety byly fitry nejkvalitnějších značkových brýlí.
Konec konců mě to může být jedno, já potřebuji dioptrické brýle, takže mám tzv. fotosensitivní, ale kdo si kupuje čistě sluneční, může si koupit klidně ty nejlevnější, třeba u Vietnamců. A třeba i každý rok nové.
Snad v čem se ještě mohou lišit je to, jak "padnou" na obličej, pokud chcete opravdu kvalitní ochranu zraku, vybírejte brýle s "bočnicemi". Ideální na tohle jsu tzv. ochrané brýle dostupné v hobby marketech - a některé vypadají opravdu zajímavě, že by člověk vůbec neřekl, že je to pracovní nástroj, kamarád si takhle pravidelně kupuje sluneční brýle v Baumarktu (Globus).