Kazivost clovek cistenim zubu prakticky neovlivni. Znam jak lidi co si peclive cisti zuby trikrat denne a plnou pusu plomb, tak i lidi co si zuby necisti nikdy a zadne problemy nemaji. Geny mi prijdou jako nejlepsi vysvetleni. Nevim odkud autorka cerpala, ale prijde mi to jen jako motivace pro vsechny, aby si cistili zuby.
Vice nez geny bych videl stravu, predevsim vysoky podil jednoduchych sacharidu ve strave. Stoji to stale za opakovani, ze zatimco lovci/sberaci se stravou zalozenou na masu, hlizach, zelenine, oresich a ovoci meli vetsinou slusne zachovane zuby do stari, tak zemedelci se stravou zalozenou predevsim na obilovinach (mimochodem stale jeste doporucovana mainstreamem) meli kazivost vyrazne vyssi.
To ale nevysvětluje, proč jsou velké rozdíly v kazivosti i v rámci jednotlivých rodin. Členové rodiny jedí stejná jídla, mají podobný životní rytmus a hygienické návyky - a přesto se stane, že jeden z partnerů je ve čtyřiceti bezzubý, zatímco druhý jde v sedmdesáti do hrobu s úplným chrupem.
Jasne, spatne geny + spatna strava -> vysoka kazivost, ale jelikoz
spatne geny + dobra strava -> nizka kazivost,
povazuju stravu za dulezitejsi nez geny. Neboli jak zni obecna fraze "geny nabijeji zbran, ale spoust macka prostredi" ("genes load the gun but the environment pulls the trigger"). Navic s geny nic neudelame, takze ani nema cenu se na ne soustredit (a uz vubec ne vymlouvat s vyjimkou extremnich pripadu).
Kecy, jdete do extremu.
Faktem je, ze pokud dva lidi z ruznych rodin budou jist to same budou tak je hodne pravdepodobne, ze do 40 let bude rozdil vic nez velky.
Ano muzu psat, ze pepa od vedle pije denne nejenom sladke piti, ale dokence jenom cocakolu, takze oproti vam veganovi pijicimu pouze a jenom pramenitou vodu, bude mit asi 99 procent kpapacky uz v 50sati a Vy ne...
A pak prijde nekdo se selskym rozumem a rekne si, no jo, kdybyste pil kolu jak on nebo on jedel jak vy, nenio moznost, ze vy budute mit klapacky v 55ti a on nikdy? Takze je to ciste o genetice a extremni pripady potvrzuji jenom tu genetiku a ne naopak jak se snazite demagogicky Vy?
Ale chapu, cil byl urcen, tedy jenom ubyt druhou stranu demagogicky "je to jenom o jidle", skoda, ze cukrovkari podobne zvasty musi cist a nekteri lidem jako vy i veri...
Jestli měli kazivost vyšší nevím, ale rozhodně měly zuby ve špatném stavu kvůli obrušování pískem/prachem z mlýnských kamenů, kterými mleli mouku. To nám ale dneska nehrozí.
Jinak genetika rozhodně vliv má. Už jen v tom, jak mají lidé rostlé zuby - jak se jim tam zachytávají zbytky stravy a jak dobře se jim čistí.
Rust zubu (tvar zubu, tvar a velikost celisti) je ale dan zase i tim, co se ji v obdobi vyvinu: mekka strava -> nedovyvinuta celist -> problem s usporadanim zubu vcetne nedostatku mista pro osmicky.
Ty male castecky zuby neprirozene obrusuji, ale s kazy toho zas az tak spolecneho nemaji (to by se kazy nezachovaly do dneska)
Viz treba "rozhovor" s Danielem Liebarmanem (evolucni biologie, profesura na Harvardu): http://www.marksdailyapple.com/unveiling-the-paleo-manifesto-an-exclusive-excerpt/