Koncept Spiraldynamik vznikl začátkem 80. let dvacátého století ve Švýcarsku, jeho zakladateli jsou fyzioterapeutka Yolande Deswarte a lékař Christian Larsen. Jedná se o alternativní pohybovou terapii, která je založená na vědeckých podkladech a má být návodem ke správnému používání vlastního těla, sérií kroků ke zdravé a vzpřímené postavě. Spiraldynamik vás má naučit, jak si ve svém těle projít důležitými body a centry, které možná nikdy nebyly skutečně „obývány“.
Hana Haisová, lékařka se dvěma atestacemi, se s metodou setkala v roce 2003 a od roku 2005 ji používá v praxi v Centru léčebné rehabilitace v Českých Budějovicích. „Jako rehabilitační lékařka se snažím své pacienty nejen léčit, ale předávat jim dostatek informací o tom, jak zlepšit a odbourat určité škodlivé pohybové návyky,“ říká. Zdůrazňuje preventivní péči: „Když je člověk informován a sám na svém těle procítí rozdíl mezi pohybem koordinovaným a nekoordinovaným a má zájem a vůli na sobě pracovat, pak je na nejlepší cestě k uzdravení, nebo alespoň minimalizaci svých potíží.“
Proč nás tělo bolí? Hýbeme se špatně
Před narozením se lidský život vyvíjí ve svém původním živlu, vodě. Nenarozené dítě má bohatý repertoár pohybů: kope nožkama, mává ručkama, svírá ručičky v pěst, hraje si s pupeční šňůrou, dělá grimasy. Tyto spontánní pohyby nerušeně probíhají v plodové vodě, v prostoru téměř zbaveném gravitace, a určuje je vrozená biomechanická synergie kostí, vazů, svalů a nervového systému. Tuto archaickou koordinaci pohybů lze snadno vypozorovat ještě během prvních týdnů po narození.
Hlubší vrstvy tělesného vědomí si zřetelně pamatují původní snadnost, s níž tělíčko pohyby provádělo. Ale rovněž malé děti instinktivně vědí, jaký ideální pohyb zvolit pro danou situaci. Manuálně pracujícím dělníkům před nástupem do zaměstnání se v rámci tréninku občas pouštějí videa, na kterých zhruba tříleté děti ukázkově správným způsobem zvedají břemena. Zdravým pohybovým návykům se dospělí mohou učit od dětí.
Přečtěte si: Protáhněte se, aby vás „kancelářské“ tělo nebolelo
„Instinktivní vědomí toho, jak se správně pohybovat, se vlastně neztrácí a my umíme určité pohybové vzory vybavit například Vojtovou metodou i u dospělých. Instinktivní (nevědomé) vzory pohybu jen získávají nové místo ruku v ruce s tím, jak sílí vůle člověka a zraje jeho osobnost,“ říká lékařka.
Jenže my své tělo často používáme špatně a potížím ještě nahrává životní styl. Bolesti páteře a kloubů bývají často nazývány civilizačními chorobami. Podílí se na nich především sedavý způsob života. Odnaučili jsme se používat své tělo k dynamickému pohybu. Svaly ztrácejí svou pružnost a sílu a dochází ke svalové nerovnováze. Nesprávné pohybové stereotypy se časem začnou projevovat nerovnoměrným opotřebováním pohybové soustavy a bolestmi.
„Člověk se rodí s určitými předpoklady pro pohyb,“ vysvětluje Hana Haisová. „Definitivní podobu pohybového aparátu však dotváří funkce, tedy pohyb sám. Ke koordinovanému pohybu je zapotřebí nejen zdravý kosterně-svalový systém, ale i správná řídicí činnost centrální nervové soustavy a správná činnost periferní nervové soustavy, která vede informace do celého těla.“
Návod k použití vlastního těla
Metoda Spiraldynamik hledá tajemství lidské pohybové inteligence. Zjednodušeně řečeno jde o návod k použití vlastního těla – pro terapii, běžné denní pohybové aktivity i sportovní trénink.
Čtěte také: Sezení na míči zádům neprospívá!
„Správné stravovací a pohybové návyky jsou prevencí proti obezitě, vadám držení těla a následným problémům. Vybudování správných pohybových návyků je jedním z hlavních cílů metodiky Spiraldynamik,“ říká doktorka Haisová. Metoda vysvětluje běžné i specializované pohyby jako třídimenzionální a dynamický proces v čase a prostoru. Toto pojetí otevírá tréninku a terapii nové perspektivy. Zastánci metody tvrdí, že konstrukční principy pohybového aparátu jsou ukryty v anatomickém tvaru kostí, svalů a vazů. Základem je 3D anatomie. Třídimenzionální spirály údajně představují základní strukturální a funkční princip, který operuje v lidském těle. Spirálovitě formované kostní, kloubní a svalové struktury formují anatomické základy našich pohybových schopností. Třídimenzionální prolínání těchto spirál vede k harmonickým a koordinovaným pohybům.
Spiraldynamik je jedním z možných přístupů k našemu tělu – nástroji pohybu. Má být způsobem, jak se navrátit k prvku přírody, který nám má být nejbližší, kterému se ale spousta civilizovaných lidí vzdálila. Je cestou do světa našich kostí, kloubů a svalů, která má vést k uvědomění si, pochopení a správnému používání našeho těla.
Další informace a adresář najdete na http://www.spiraldynamik.cz