Chleb jsem si zacal doma pect sam. Suroviny + energie vyjde zhruba na stejno jako pri koupi v obchode. Takovy chleb se necha jist i po tydnu (kupovany je casto hnusny uz prvni den, natoz den druhy). Ovsem suroviny se musi pouzivat kvalitni. Kdyz uz ted vim z jakych surovin vznika dobry domaci chleb nechci myslet, z ceho se vyrabi takovy ten "univerzalni" :)
Naprosto souhlasím. Taky odmítám kupoval různé ty chleby se stabilizátory. Dokonce jsem na nějakém baleném chlebu viděl ve složení napsáno "Prostředek na vylepšení mouky". Dobrá mouka přece nepotřebuje vylepšovat! Jedinou cestou je péci si chléb sám - ovšem ze surovin a ne z předpřipravených směsí, v nichž je taky kdovíco.
Používáme "chlebostroj".
Původně jsem se bál, že to bude překážející krám do kuchyně. Koupili jsme to na základě zkušeností kamarádů.
Pekárna u nás ale nakonec opravdu moc nezahálí - víc používáme jen konvici, sporák a ledničku ;)
Časem jsme našli pár receptů, které nám vyhovují - obyč. a slunečnicový chléb a několik druhů sladkých výtvorů: mazanec, perník, kávový moučník ... mňam :)
Nejpoužívanější recept - obyč.chléb:
350ml vody
2 lžíce oleje (dáváme olivový)
1 lžíce octa (dáváme jablečný)
2.5 lžičky soli
400g chlebové pšeničné mouky
200g chlebové žitné mouky
2 lžičky instant.droždí (schovávám do mouky)
1 lžíci kmínu (celého)
nastavení: zákl.program, tmavá kůrka
Vodu jsme hodně nahrazovali kefírem - chleba je pak kyselejší a vláčnější, někdo ale preferuje ten "vodní".
Pro tmavší slunečnicový jsem zkoušel nahradit 100g od jedné nebo obou druhů mouky příslušnou celozrnou a přisypávám od oka hrst loupané slunečnice (pekárna pípá v pravý okamžik).
Doporučuju a přeju dobrou chuť!
Jenže problém je právě v tom droždí - já peču doma chléb už asi dva roky a vyzkoušel jsem mraky receptů. Pokud si ale troufnete na tu první ligu, a sice chleba čistě kváskový, zjistíte, že výsledek z droždí se s chlebem postaveným na kvásku vůbec nedá srovnávat. To, co dělá chléb chlebem je právě kombinace mléčného a octového kvašení v kvásku a vznik mikroorganismů, které pečují o naše střeva a díky nimž právě proto kváskový chléb neplesniví. Droždí udělá jen to, že ten chleba vykyne - mikroorganismů v něm bude ale velmi pomálu a nebude přirozeně kyselý ...
V troubě.
Nejlepší (pro mně) je tento recept:
1kg žitné chlebové mouky
4 kávové lžičky soli
1 kostka kvasnic (42g), rozpuštěných v 700ml vlažné vody
celý kmín (přiměřeně, tak 1/4 běžného balení)
Ingredience smíchat, důkladně zpracovat (používám ruční elektrický hnětač), těsto na pomoučněném válu rozdělit na 2 stejné části, vypracovat dva bochníky nebo válečky a vložit do olivovým olejem vymazané dortové formy nebo "srnčího hřbetu".
Přikrýt čistou utěrkou a nechat na teplém místě vykynout (těstu s čisté žitné mouky to trvá trochu déle).
Péct 30 minut v dobře vyhřáté troubě. Před vložením do trouby potřít po povrchu panenským olivovým olejem, totéž v průběhu pečení (2x) a ještě jednou hned po vytažení z trouby.
Správně upečený chleba musí být na povrchu pěkně hnědý (ne moc, aby nebyl vysušený) a při poklepání zní dutě.
Ve srovnání s chlebem z elektrické domácí pekárny myslím mnohem lepší.
Sice pracnější, ale stojí to za to.
Peču cca. 2x týdně v obyčejné plynové troubě.