Z dětství ještě pamatuji svítek v polévce. Nechápu, proč různé „staročeské restaurace“ u nás nabízejí třebas kuřecí plátky s hranolky, ale o svítku a dalších tradičních jídlech nic nevědí. Stejně tak na různých trzích najdete trdelník (údajně staročeský – ha ha), ale málokdy bramborové placky se škvarky či povidly a podobná opravdu tradiční jídla.
Zdravím, taktéž jsem netušila kolik druhů jich je. Nedalo mi to, tak jsem se podívala do kuchařky z konce 19. stol a našla jsem další:
Svítek - kapustový, krupičný, moukový, mozečkový, ze sekaniny, z brukve, z jater, z kapusty, z okruží
A jiná ještě starší kuchařka uvádí svítek - moučný s vanilkou, ze sušených hub, z telecích jater, z telecího masa, z vajec, žemličkový.
A další kuchařka z roku 1865 má kromě některých výše uvedených:
Svítek mandlový s punčem, s pěnou a zavařeninou, z pozůstalé pečeně, s úhelkami(žampiony), višňový.
Přepis Svítku z višní.
Železnou metlou míchej v hrnku osm žloutků se čtvrt librou roztlučeného cukru, až se to zpění, přidej k tomu čtvrt libry bílých, roztrouhaných žemliček, drobné citronové kůry a zrnko soli. Rozmíchej to dobře a přimísiž potom z bílků udělaný sníh. Vymaž formu máslem, posyp strouhanou žemličkou, dej polovic těsta do ní, oblož to librou višní, z kterých pecky vyloupalas, vlej ostatní těsto na ně a nech to zpovolna upéci. Vyklop to a posyp cukrem.
:))) .. jsem se tedy dobře zasmála ... :)))
Pokud tedy lze vcházet z teorie přispěvatele "svitek (neregistrovaný) 37.130.224.--- " , že vejce je sperma slepice :))) i s krví, lze nabýt dojmu, že příprava volského oka bude čistě mužskou záležitosti :))) recept by zněl asi takto: 10ml ejakulátu + 5ml čerstvé žilní krve smícháme ... :)))