To jsou zase kydy. Dobre si pamatuji na vynikajici susenky z puvodni Opavie. Skoda ze se nedaji archivovat podobne jako vino :-) Ty puvodni totiz mely opravdu chut po kakau a nebyly tak strasne preslazene jako dnes. Nejlepe to bylo poznat u oplatek Florenta, kdy se tehdy v obchode podle data spotreby dalo rozlisit jestli je to "puvodni" nebo "nova" verze. Rozdil v chuti byl naprosto propastny. Ty nove jsou jen hnusna sladka chemicky chuntajici hmota.
Samozrejme se Opavia "musela" prodat, aby jeji vyrobky nebyly nahodou konkurenceschopne. Jako vse v tomhle Bananistanu. Fuj.
Jedine co se da jeste jist jsou nektere ze Sedity.
Já myslím, že kvalitní zmrzlina je třeba mandlové Magnum nebo karamelová zmrzlina ve vaničce Carte d'Or. Nevím, jestli je to ten největší luxus, který je tady k mání, ale čistě podle mého osobního názoru jsou to kvalitní zmrzliny. Magnum na sobě nemá žádnou tmavou tukovou polevu, ale opravdovou čokoládu, chuť je plná, zmrzlina je sladká tak akorát a chutná přesně tak, jak člověk čeká (tj. po mandlích nebo po karamelu) a není tam cítit žádný ocas laciných náhražek...
Čili si myslím, že dobrá zmrzlina se koupit dá, ale člověk musí nejdřív trochu testovat (asi máte pravdu v tom, že většina je laciný fujtajbl) a nesmí si myslet, že když kýbl stojí padesát korun, že to bude bůhvíco...
No, to asi máte pravdu, s tím rostlinným tukem v Carte d'Or, já složení neznám, hodnotím čistě chuťový zážitek, a ten jsem měla velice uspokojivý :)
Haagen Dasz jsem ještě nezkoušela, ale na zmrzlinu Ben & Jerry's jsme párkrát zašli, když ještě měli stánek na Můstku, a to byla opravdu kvalitka!
Bohužel tyto zmrzliny se pokud vím prodávají jen v některých větších supermarketech, takže na ně narazím jen ojediněle... Jsou dražší a většinový spotřebitel ("beru to nejlevnější") by to patrně nekupoval :-/
Na ten rostlinny tuk jsem se nedavno dival prave u carte d'or. Probral jsem ten mrazak v supermarketu a jedina zmrzlina ze smetany byla asi za 150kc takovy maly kbelik(mozna tak pul litru). Myslim, ze to byl ten Haagen Dasz. To je na me teda moc. Poctivou zmrzlinu si asi musim odpustit :/
Ja vim, ze to jinde jde a proto kdyz jsem nekde venku, tak si domu vozim kvalitni potraviny za polovinu ceny bezne u nas. Jenze to je jednou za cas a u nas ten vyber nemam. Rika se, ze trh ridi zakaznik svou penezenkou, ale jak to mam sakra udelat? Kdyz koupim levny smejd, tak je to pro obchodnika signal, ze lidi chteji levny smejd. Kdyz koupim predrazenou kvalitu, tak je to zase signal, ze je cena v poradku. Jak se nekdo dozvi, ze si vozim kvalitni potraviny ze zahranici?
To chce nekoukat jenom na litry. U pevné hmoty není objem zase až tak směrodatná veličina. Laciné "zmrzliny" jsou hodně našlehané, dostanete sice litr jakési hmoty, ale v ní je zašlehaný půllitr vzduchu. Kilo železa a kilo peří, žejo. V přepočtu tak dostáváte stejnou hmotnost za stejné, ne-li větší peníze, než dáte za slušnou nenašlehanou zmrzlinu.
A pravá zmrzlina i déle vydrží, protože narozdíl od šizených "zmrzlin" při jídle skoro netaje. Carte'd Or zbaštíme ve třech dvou do druhého dne (polovinu z toho v kapalném skupenství), ale ten malý kelímek Ben & Jerry's jsme mlsali týden. Ale musí se nandavat rozpálenou lžící, jinak dopadnete jak Neo u Vědmy. :-)
300 Kč za litr zmrzliny? No nevím, školy nemám.
Ale co stojí půl litru smetany? A co stojí půl kila ovoce? Co stojí nějaký ten žloutek? Dohromady suroviny pro ten litr zmrzliny.
Co stojí to smíchat, zmrazit, obal, zmražené distribuovat? Jaká má být přiměřená marže? A co stojí DPH?
Nevím, školy nemám, asi někde dělám chybu, ale mě to ani velmi přibližně nevychází těch 300 Kč/litr.
Také nejsem tendlecten chytrý manažer. Tak mě prosím oprav, jestli se mýlím: to se firmám a prodejcům vyplatí, že dnes už neznám nikoho, kdo by si zmrzlinu kupoval? To se jim vyplatí, že si ji vyrábějí doma, nebo ji nemají vůbec?
Poraď mi, prosím.
Ale ta zmrzlina nestojí tři stovky za litr proto, že by taková cena odpovídala nákladům a přiměřené marži výrobce, nebo snad proto, že by její výroba byla o tolik dražší než výroba té břečky z rostlinných tuků. Ta zmrzlina stojí tři stovky proto, že ji vyrábí stejný výrobce. Vysokou cenu nasadil záměrně, protože s pravou zmrzlinou cílí na jiný segment trhu (tedy na mlsné huby, nikoliv na spořivé Bertíky a Lidlušky, co s vidinou slevy sežerou i z mrtvého oko).
To je totiž největší tragédie současného stavu: když strčíme hlavu do chlaďáku, máme zdánlivě na výběr hromadu různých výrobků od spousty značek. Někdo si dá Míšu, někdo Eskymo, někdo Algidu, někdo Carte D'or, někdo Ben&Jerry's... ale v konečném důsledku všichni, aniž by to tušili, jedí UNILEVER. Kdo má rád Manhattan nebo Haagen Dazs, ten taky nemá vyhráno, protože to je pro změnu zase Nestlé. Záplava značek, iluze výběru, ale za tím vším jen dva hlavní výrobci (a oba svoloč nejtěžšího kalibru). Ale hlavně že nám chutná. :-)
Jinak já neříkám, že ta pravá zmrzlina není nehorázně drahá. Jen říkám, že ve srovnání s obyčejnými "zmrzlinami" není tak drahá, jak se jeví. Nám třeba ten malý kelímek stačí a nekupujeme ho tak často, abychom si to nemohli dovolit - pokud ale někdo jí zmrzlinu ve velkém, nebo má hodně dětí, zajisté se mu vyplatí dělat si ji doma. Není to až tak těžké.
Kdyby snad někdo chtěl bojkotovat chobotnici UNILEVER: http://www.unilever.cz/naseznacky/
Takže je to drahé, aby to bylo drahé. Záměrně.
Znova: otázka zněla, proč není k sehnání nic jiného, než nesmyslně předražené relativně kvalitní zboží s 500% marží, nebo levný šmejd. (Ten tvůj malý šmejd v kelímku si nekoupím ne proto, že bych si ho nemohl dovoli - klidně celý vagon bych si mohl koupit. Ale protože by mi to nechutnalo od výrobce a prodejce, který ze mě dělá vola.)
Proč nikdo neprodává nešizené zboží za přiměřenou cenu?
Neptám se na to, kolik má kdo dětí, jaké množství zrovna tobě stačí, ani na sežrání mrtvému oko (Navíc: říká se "mám žízeň, že bych vypíl mrtvýmu voko")
Neptám se na nějaké přiblblé bojkoty podle seznamu - ptám se na to, proč je normální člověk výrobci a prodejci nucen provádět bojkot jejich zboží.
Na co si to hraješ? Skoro mám pocit, jestli ti výrobci a prodejci nemají pravdu. Zákazník, nějaký Mareš, to tak chce. Šmejd a nehorázně předražený malý kelímek. Opravdu už je vás tolik?
Ale vždyť už jsem odpověděl o příspěvek výš: problém je v tom, že všechny ty výrobky, které by si měly za normálních okolností konkurovat, jsou od stejného výrobce a proto mají cenu nastavenou tak, aby si nekonkurovaly. Ne proto, že by to zákazník tak chtěl, ale proto, že podmínky to umožňují (mimojiné "vysoký práh" pro dodávání zboží řetězcům, který je pro malé výrobce nepřekonatelný, zatímco pro velké výrobce nepodstatný). Jistěže tu umíme udělat dobrou, kvalitní zmrzlinu za slušné peníze, ale řetězec nám ji nevezme do prodeje za rozumných podmínek, protože má smlouvy s ludrami z Nestlé a Unileveru. A jim je zase jedno, co si zákazník koupí, protože oni mají trh pokrytý celý - od vodových nanuků s rostlinným olejem, až po mraženou sobí smetanu s rajčími vejci a medem zabijáckých včel. Takže dostanou peníze jak od toho, kdo ohrne nos nad vodovkou, tak od toho, kdo ohrne nos nad zmrzlinou pro zbohatlíky. Není to nádhera, ten reálný kapitalismus?
(A ve srovnání s tím, co je od stejného výrobce na trhu k mání, ta zmrzlina opravdu není tak drahá, jak se jeví. Pro někoho, kdo jí zmrzlinu málokdy, se i vyplatí, vzhledem k nákladům na stavbu či nákup domácího zmrzlinovače...)
Tak to není. To co popisuješ, asi správně, je způsob jejich uvažování.
Já zase mluvím o něčem jiném: že to tak v praxi není. Výrobci a prodejci nemají "pokrytý trh". Mají tam obrovskou mezeru. Což se projevuje právě tím výpadkem velkého počtu zákazníků, kteří buď nekupují, ač by chtěli, nebo dělají zmrzlinu doma. A není to koníček - naprostá většina z nich by si tu zmrzlinu radši v klidu koupila.
"Pro někoho, kdo jí zmrzlinu málokdy, se i vyplatí, vzhledem k nákladům na stavbu či nákup domácího zmrzlinovače"
Návratnost je pouhých 4-10 litrů zmrzliny, při uvažované prodejní ceně 300 Kč/litr. To je velmi nízké číslo.
Navíc, dnes jsem po dlouhé době zavítal do Teska. Nejdražší zmrzlinu tam měli ne za 300, ale za 460 Kč/litr. A i za ty peníze byla šizená.
Magnum je rostlinny tuk ;-))
Cart e dor mi chutna pistaciova a mozartovy koule, ale taky to neni zmrzlina.
Zmrzlina je treba Hazzen Danzas, ujde misa, i kdyz uz to neni ono a LIDL ... ty nejdrazsi co tam jsou a maji napsano, ze jsou ze smetany a masla. Pak si umim vyrobit zmrzlinu sam ;-))
No a nanuky kupuji drcene maliny, luzusni zalezitost, jsou tam i seminka, takze tam maliny 100% jsou ;-))
Magnum jsem si dal jednou, když to byla na našem trhu novinka, a už nikdy více. Na mě je to prostě příliš hutné a sladké a čokoládu na zmrzlých věcech nesnáším. Zmrzlinu si dávám primárně pro osvěžení, musí být lehká, nejlépe s ovocnou příchutí. A miluju českou "vodovou" vanilkovou, protože ta mi přinese přesně to, co v parném létě potřebuju.
Zmrzlina Magnum Almond, tedy mandlová je podvod na českého spotřebitele. Opět jako se vším, se vyrábí, jiná pro západní Evropu a jiná pro ČR. Zatímco v té pro Evropu je mléko a smetana v té České je voda a cukr. Obsahuje velké množství Eček, celkem 7. Má vysoký podíl nasycených mastných kyselin(83,2 %) Výrobek pro ČR klame spotřebitele, když neuvádí na obalu složení, které tam převážně je, jako kokosový tuk, převažují mastné kyseliny s krátkým řetězcem (laurová a myristová). Rozhodně i výsledná chuť je na úrovni levnějších zmrzlin z Lídlu. Proti je i vysoká cena 35,- Kč Bohužel nemohu souhlasit s Karin, neboť jsem měl možnost ochutnat originál a je to nebe a dudy. Naletěl jsem a zmrzlinu Magnum už nikdy.
Tohle je dostupné na českých a německých stránkách magnum. Nemohu si pomci, ale složení není vůbec stejné, jak tvrdí Unilever CR. Není to sice složení, ale nutriční info, ale když jsou údaje rozdílné, těžko bude stejný výrobek!!! Jedná se o magnum classic. Stačí jen zagoooglovat
Info v němčině je ve stejném pořadí jako v češtině.
NUTRIČNÍ INFORMACE 100ml
Energie 1300 kJ - 300 kcal
Bílkoviny 4g
Sacharidy 29 g
» z toho cukry 27 g
Tuky 19 g
» z toho nasycené mastné kys. 14 g
Vláknina 1.5 g
Sodík 0.06 g
Nährwertangaben
Pro 100ml:
Energie (900 kJ, 220 kcal),
Eiweiß (2,5g),
Kohlenhydrate (21g),
Zucker (19g),
Fett (14g),
gesättigte Fettsäuren (10g),
Ballaststoffe (0,9g),
Natrium (0,04g)
Po precteni tohohle slozeni muzu rici, ze bych suverenne uprednostnil ceske magnum, protoze vazne netusim, cim v tom nemeckem nahradi tech chybejicich 14g :-))
Ale zajimalo by me, kde jste k tomu slozeni prisel, kdyz zavitam na oficialni stranky ceske algidy, tak Magnum Classic po prepoctu na 100 ml vychazi priblizne:
Energie: 917 KJ
Bílkoviny: 2,9g
Sacharidy: 20,8g
Tuk: 13.3g
A podle treba kalorickych tabulek:
Energie: 908 KJ
Bilkoviny: 2 g
Sacharidy: 21 g
Tuky: 14 g
viz:
http://vitalita.algida.cz/kalorie-a-zmrzlina/magnum-classic-
http://www.kaloricketabulky.cz/magnum-classic/
Přidávám svou trošku informací: Magnum Classic Velká Británie:
100 ml obsahuje:
Energie 930 kJ (220 kcal)
Bílkoviny: 2,5 g
Sacharidy: 21 g
z toho cukry 20 g (nikdy nepochopím tenhle rozdíl)
Tuky: 14 g
z toho nasycené MK 10 g
Vláknina 1 g
Sodík 0,04 g
Jinak v tom jsou obvyklé sajrajty jako všude jinde, např.ten anonymní rostlinný tuk, nebo odtučněné mléko a pak mléčný prášek z plnotučného mléka: což podporuje mou teorii o melaminu.
Hlavně Magnum třeba v Německu nebo v Anglii ze smetany JE. Jen u nás ne. Pro západ jsme pořád řazeni do ,,chudého východního bloku''. Proto není žádná nadsázka, že persil dovezený z Německa vypere vše, zatímco ten náš prakticky nic. Smutné, ale 150x odzkoušené.
To samé platí pro Ritter sport, nutellu a další ..