Mě by především zajímalo, jestli jsou nějaké důkazy, že se stevia opravdu chová v lidském těle jinak než běžná umělá sladidla. Bylo prokázáno, že umělá sladidla přispívají k nadváze, jelikož klamou mozek - tělo očekává sladkou chuť, ale přijde O kcal - tím se blbne slinivka a chuť k jídlu je nakonec větší než normálně.
Stevie je na tom přece úplně stejně - je velmi sladká a má 0 kcal. Jak má tedy člověk věřit tomu, že působí v těle jinak? Že nezvyšuje chuť k jídlu a ukládání tuků?
Stévie nezpůsobuje ukládání tuků. Je možné, že lehce zvýší chuť k jídlu, protože upravuje metabolické procesy v těle, ale v žádném případě nezvyšuje chuť na sladké...naopak by měla uspokojovat touhu po sladké chuti, protože je sama o sobě velmi sladká...Takže pokud někdo sladí stévií nemusí se bát, že po její konzumaci dostane nekontrolovatelnou chuť na sladké a pustí se do hory koláčů a čokolády...
Co se týká slinivky, tak tu vůbec nebalamutí, ale naopak jí prospívá a podporuje vylučování inzulínu i reguluje hladinu cukru v krvi...Zmiňme třeba například takovou lékořici, které se říká sladké dřevo...její chuť je také sladká, je to specifická bylina, která má své účinky a chová se prostě a jednoduše v organismu jako léčivá bylina a stejně tak se chová i stévie :-)nikoli jako mystifikátor... navíc při testech nebyly žádné nežádoucí účinky u stévie prokázány, což je opravdu velkým plusem, protože řada léčivých rostlin nežádoucí účinky pochopitelně má...
Upřímě doufám, že to, co jste napsala, není úplně pravda. Jinak totiž stevie není bezpečná ani náhodou.
Umělá sladida podporují chuť na sladké tak, že jsou sladké, ale není v nich cukr. Tím tělo zblbnou, protože to se na ten cukr připraví. Pokud je stevie sladká a neobsauje cukr, tak je to úplně stejný mechanismus.
Byliny, která jen tak podporuje vylučování inzulinu, bych se docela bál. Zdravému člověku do toho není radno zasahovat. Druhá možnost je, že tělo ten inzulin vylučuje kvůli tomu, že je to sladké a chystá se na přísun cukru. V tom případě ale podporuje chuť na sladké, protože pokud ten cur nepřijde, tak následuje "vlčí" hlad.
Pokud je to léčivka a má své specifické účinky, tak rozhodně není vhodná na nějaké běžné slazení. Pokud se o něčem píše, že je to léčivka, ale už tam není na co, tak v zájmu vlastního zdraví předpokládám, že pro mně není vhodná.
Našel jsem tohle :
http://www.nature.com/oby/journal/v16/n8/full/oby2008284a.html
Není to sice můj obor, ale chápu ten článek tak, že našli docela silnou souvislost mezi pitím nápojů s umělými sladidly a nárůstem BMI. Nenašla se jen u těch, co dost cvičili, nebo byli hodně tlustí už předtím.
Samozřejmě to neznamená, že umělá sladidla jsou příčina. Jen je tam nějaká souvislost.
Na druhou stranu "neumělý" cukr tu chuť taky zrovna nezahání! Tím chci říct - pokud sním sladkou mléčnou čokoládu, tak mám přece okamžitě chuť sežrat další, a to i když je slazená cukrem a ne sladidlem nebo stevií. Takže otázka je, co je horší. Nejlepší by bylo samozřejmě sladké nejíst vůbec. Nevíte jak jsou na tom třeba sladidla jako med, melasa a tak? co se týká vlivu na inzulin?
Já jsem zastáncem toho názoru, že bychom měli dát stévii šanci a předem neodsuzovat nepoznané. Ve srovnání s umělými chemickými sladidly je naprosto neškodná, kolik běžně užívaných sladidel má řadu vedlejších nežádoucích účinků? To je na další debatu...
Navíc nikdo tím nepodporuje farmaceutický průmysl a nesnaží se na stévii vydělávat (zatím;-) protože je tady ta možnost pěstovat si stévii doma v květináči, nikdo nikoho nebude popotahovat za přechovávání či distribuci nelegálních látek (jako např. v případě léčivého konopí)...dají se i jiná umělá sladidla pěstovat doma? Nebo to celé zní až příliš neuvěřitelně? :-)
Ještě k tomu cukru, člověk cukr v zásadě nepotřebuje, tělo si samo vytvoří glukózu štěpením polysacharidů, které člověk v potravě přijímá, nepotřebuje přijímat jednoduché cukry (pokud nesportuje nebo netrpí hypoglykemií)...věřím, že účinky stévie a její působením se bude dále zkoumat, prostě a jednoduše: dejme tomu šanci...
kdo nevěří at shlédne toto
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/790-fruktoza-a-jed/
Mám takový názor, že samotná stevie, jelikož má prakticky 0 energetickou hodnotu, nemůže zvyšovat BMI, jelikož neobsahuje žádnou energii. Pro nárust BMI musí platit to, že energetický příjem je větší, než energetický výdej.
Vedlejší efekt je změna míry sladkosti jídla. Pokud se v krátké době sníží sladkost jídel, tak na počátku to je cítit, ale po nějaké době si na to organismus zvykne a nastaví si novou míru sladkosti jídel. To samé platí i v opačném případě. Z toho vyplývá, že pokud se budou hodně sladit nápoje, tak pak neslazené jídlo nebude tolik chutnat, protože hladina sladkosti jídla je zvýšena slazením nápojů.
No a co se týče hladiny inzulínu, tak na wiki v článku o účincích inzulínu stojí: "Vyšší koncentrace glukózy v krvi podráždí regulační systém β-buněk mechanismem negativní zpětné vazby, což má za následek vyloučení inzulinu do krve". Z daného tvrzení lze usoudit, že množství vyloučeného inzulínu závisí na množství cukru v krvi, a ne na chuti jídla. Pokud tomu tak není, a množství vyloučeného inzulínu by opravdu záviselo na chuti, tak si myslím, že lidský organismus by si na nové podmínky za nějakou dobu určitě zvykl a v porovnání s tím, že by si člověk sladil cukrem (samozřejmě záleží na množství) po několik let je to menší zlo.
Já jsem si zpočátku pěstovala stévii doma, doktorka mi řekla, že při cukrovce mi ji doporučuje. Bavilo mě to ale jen chvilku, nejsem moc na květiny, tudíž ani na pěstování jakýchkoliv rostlinek, pak jsem si šla koupit do lékárny sladidlo se stévií - jakékoliv a paní mi doporučila sladidlo SlaDIA a jsem s ním úplně spokojená, hlavně to mám bez práce a chutná mi, žádná pachuť.