Co jsem si přečetl pár studií, kde je ČR uvedena jako "vítěz", tak data mají od IARC (WHO) a dle uvedených zemí je to v celosvětovém měřítku. Pochopil jsem to jako počet lidí diagnostikovaných s rakovinou tlustého střeva.
http://www.who.int/ionizing_radiation/research/iarc/en/
http://cebp.aacrjournals.org/content/18/6/1688.short
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.3322/caac.20038/full
Určitě lze od IARC získat podrobnosti.
Zde jsou data za r. 2008, ČR je třetí za Maďarskem a Slovenskem, ale nevím, zda-li jsou to nejnovější data.
http://globocan.iarc.fr/factsheets/cancers/colorectal.asp
Můžete se zeptat zde:
http://www.iarc.fr/en/contact-us/cancerdb.php
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vlfO3aYdg50
Nehoří. Jednou provždy, nehoří. :P
To je zase mouder. Každá stolice zapáchá. Jedinou výjimkou jsou maximálně několik dnů stará miminka, která ještě nemají rozvinutou střevní mikrofloru a jsou kojena. Ale i ta to brzo doženou. Je ale pravda, že příliš velký a nebo příliš výrazný zápach signalizuje problém. A že plave? Naopak, stolice, která plave, značí už dost velkou dehydrataci, třeba v létě. Tělo šetří vodu a tlusté střevo jí odnímá. To může vést až k zácpě. A vláknina? Ta způsobuje bobtnání a nestavitelné chuchvalce tlačí před sebou. Takže neusnadňuje vyměšování, ale zvětšuje objem. Ale pozor při sníženém objemu pití, takové zácpy jsou děsivé. A ještě se tu neobjevila pravidelnost. Každý den dvakrát i dvakrát týdně nemusí být ještě problém, záleží na stavovacích zvycích. Ještě taková zajímavost, epitelní tkán střevního povrchu se vyměňuje cca každé 4 týdny. Proto je barva stolice do hněda.
Speciální jednotky na tajných misích například v Afghanistánu si nosí s sebou malé kontejnery na stolici, protože ji nemohou nechat na místě. Horalé mají dokonalý čich a podle směru větru a stavu stolice by poznali, kdy a kdo tam šel a kam směřuje. A jinak, stolice samozřejmě hoří. Ovšem vysušená. Na severu afriky a i jinde v pouštních oblastech se hlavně dobytčí výkaly suší a pak slouží jako palivo.
o))))))))))))))Ty seš číslo! o))))))))) Pokud mají Češi takové světové prvenství v karcinomu tlustého střeva, mělo by se o stolici mluvit co nejvíc. Nejenom strašit lidi. Férově říct, že to, co jedí, se dotýká jejich zdraví. Jenže na nemocech a nemocných lidech se přiživuje a parazituje tolik institucí, co si pěkně žijou, že se tahle jednoduchá souvislost nehodí říkat nahlas. Naše medicína je postavená na jiných základech, než je prevence a léčba dietami.
> Zdravá stolice by také měla mít menší váhu než voda (tj. v míse plave)
Myslíte hustotu...
> Je prokázáno, že vegetariáni, kteří přijímají více vlákniny, mají dvakrát tak těžkou stolici než lidé s běžným a lehce nezdravým jídelníčkem.
Aha, takže být vegetariánem je nezdravé, díky za potvrzení.
Na velkou chodím 2-3 do týdne, pokud jdu dvakrát v jednom dni, znamená to, že jsem snědl něco špatného a to mě prohání. Stejné je to s plaváním. Normálně se potápí a když plave, pak je to vždy po něčem, co před vytlačením hodně plynovalo a ze mě šlo velkou rychlostí. Obojí, jak vyšší frekvence, tak plavání, je vždy spojené s bolestí střev a probubláváním v nich, o pálení konečníku, jak kdybych vytlačil omáčku z feferonek, nemluvě. Z tohoto důvodu díky, nechci v článku popsaný zdravý způsob vyprazdňování.
V článku ještě nezazněly běžné poruchy vyprazdňování. Pokud změním prostředí, na velkou nejdu třeba týden. Stejné je to i když zanedbám pitný režim a spokojím se jen se sklenkou vody na celý den. Pak jdu na velkou jednou za týden. Vyprazdňování je pak ale porod... Při správném pitném režimu je vyprazdňování bez problémů.
Ano, máte pravdu. Někdy změna prostředí způsobí prodlevu ve vyprazdňování. Ale když to není moc často, není to ani škodlivé. Nedostatek pití jsem tu už komentoval. A s tím porodem máte pravdu.
Mohu-li do doporučit, jako asi nejlepší prevenci před všemi problémy se stolicí včetně hemoroidů, zácpy, průjmu a krvácení bych viděl tři věci.
Dostatek pohybu, stačí i chůze, ale cca řádově kilometr denně, správná strava, omezit hlavně tuky a pak se mi osobně osvědčila kefírová houba.
Při pravidelném popíjení velmi rychle upraví stolici na velmi přijatelnou konzistenci a frekvenci. Pak to nebolí, hemoroidy se stáhnou a trávení se upraví. Je to sice trochu drahý špás, protože kefírová (tibetská) houba vyžaduje zásadně čerstvé mlého (UHT nesnáší), ale pak se o střeva postará. A je to typické manažerské ršení, není třeba moc času, kefír se pije večer před spaním, ráno je hovínko rychlé a krásné před sprchou a jediný problém je občas hodit do auta balík čersvého mléka. Ale opravdu se to vyplatí.
Jem veľmi veľa vlákniny, mám veľmi veľa pohybu až až a pijem veľmi veľa tekutín a problémy s konečníkom a so stolicou mám. Mávam hnačku a zácpu a to keď som v 12,15,20 či 28 dni v cyklu a mám úplne pomotané trávenie. Inak mi trávi veľmi dobre aj stolica je pravidelná tak ako má byť.