Na velkou chodím 2-3 do týdne, pokud jdu dvakrát v jednom dni, znamená to, že jsem snědl něco špatného a to mě prohání. Stejné je to s plaváním. Normálně se potápí a když plave, pak je to vždy po něčem, co před vytlačením hodně plynovalo a ze mě šlo velkou rychlostí. Obojí, jak vyšší frekvence, tak plavání, je vždy spojené s bolestí střev a probubláváním v nich, o pálení konečníku, jak kdybych vytlačil omáčku z feferonek, nemluvě. Z tohoto důvodu díky, nechci v článku popsaný zdravý způsob vyprazdňování.
V článku ještě nezazněly běžné poruchy vyprazdňování. Pokud změním prostředí, na velkou nejdu třeba týden. Stejné je to i když zanedbám pitný režim a spokojím se jen se sklenkou vody na celý den. Pak jdu na velkou jednou za týden. Vyprazdňování je pak ale porod... Při správném pitném režimu je vyprazdňování bez problémů.
Ano, máte pravdu. Někdy změna prostředí způsobí prodlevu ve vyprazdňování. Ale když to není moc často, není to ani škodlivé. Nedostatek pití jsem tu už komentoval. A s tím porodem máte pravdu.
Mohu-li do doporučit, jako asi nejlepší prevenci před všemi problémy se stolicí včetně hemoroidů, zácpy, průjmu a krvácení bych viděl tři věci.
Dostatek pohybu, stačí i chůze, ale cca řádově kilometr denně, správná strava, omezit hlavně tuky a pak se mi osobně osvědčila kefírová houba.
Při pravidelném popíjení velmi rychle upraví stolici na velmi přijatelnou konzistenci a frekvenci. Pak to nebolí, hemoroidy se stáhnou a trávení se upraví. Je to sice trochu drahý špás, protože kefírová (tibetská) houba vyžaduje zásadně čerstvé mlého (UHT nesnáší), ale pak se o střeva postará. A je to typické manažerské ršení, není třeba moc času, kefír se pije večer před spaním, ráno je hovínko rychlé a krásné před sprchou a jediný problém je občas hodit do auta balík čersvého mléka. Ale opravdu se to vyplatí.