Vlákno názorů k článku Strašák GMO z Evropy pomalu mizí od Polik - Jeden by skoro měl pocit, jako by mělo...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 10. 2013 13:49

    Polik (neregistrovaný)

    Jeden by skoro měl pocit, jako by mělo platit, že každá GMO plodina je dobrá/špatná (vyberte dle svého názoru). Jenže to je naprostý nesmysl - některé genetické modifikace mohou být neškodné, prospěšné, kdežto jiné zase škodlivé. Vyšší odolnost GMO plodin proti škůdcům je typicky provedena "integrováním pesticidu", tedy že si ho produkuje rostlina sama, což sice vede k tomu, že pak pesticidu stačí méně, ale také ho pak automaticky s rostlinou jíme, už ho nelze ani nijak umýt či oloupat slupku.

  • 7. 10. 2013 14:22

    bez přezdívky

    Přesně tak. Nelze oddělit GMO od toho jaké modifikace se provádějí. Jenomže v našich podmínkách genetické modifikace znamenají prakticky jen Monsanto a jejich zrůdičky, jako round-up ready atd., takže to co se tady píše v tom článku je dost nereálné. Rozhodně se nedá hovořit o tom že by se zvedla nutriční hodnota nebo dokonce používalo méně chemických látek.

  • 7. 10. 2013 14:24

    petr (neregistrovaný)

    Nejde jenom o pesticidy a ekologii, ale i o to způsob byznysu (viz. můj první příspěvek) - skrze patenty a nemožnost farmářů ponechat si část úrody na novou výsatbu se tak přesouvá kontrola nad zemědělskou produkcí směrem od farmářů (kteří jinak odvedou veškerou práci) k několika málo biotechnologickým korporacím. Tento argument je přitom v celé debatě naprosto ignorován.
    Nejde jenom o jednotlivé rostliny, ale o to jakým způsobem je celý systém protlačován.

  • 7. 10. 2013 15:13

    Frodo (neregistrovaný)

    To jsou zase argumenty. Bt plodina si netvoří žádný pesticid, ale toxin - podotýkám, že přírodní. Tzn. v podstatě bílkovinnou sloučeninu, což je něco, co běžně trávíte po každém obědě.

  • 7. 10. 2013 15:29

    Pavel (neregistrovaný)

    Když už argumentovat, tak korektně. Hadí jed je taky jen bílkovinný toxin, ale trávit bych ho nechtěl. Podstatné je, že ty toxiny používané v Bt plodinách jsou toxiny produkované běžnými půdními bakteriemi, a ty opravdu pojídáme ve velkém a nijak nám neškodí. A jejich použití jako insekticidu je dokonce povolené i pro BIO farmáře.

  • 7. 10. 2013 16:14

    petr (neregistrovaný)

    Další demagog, že ano ? Nikde jsme nepsal, že by si GMO rostliny tvořily pesticidy.
    Ony jsou vylepšené tak, že jsou vůči pesticidům odolné. To potom umožňuje farmářům používat pesticidy (chemikálie) ve velké míře.
    Další problém je potom mutace a následný výskyt pesticidům odolným škůdcům. Už jsem tu jednou linkoval článek na toto upozorňující, takže pro Froda a PAvla speciálně ještě jednou:
    http://www.naturalnews.com/042192_herbicide-resistant_superweeds_GMOs_glyphosate.html
    V tomto případě jde o chemkáliím odolný plevel.

    No a jak se proti tomuto má farmář bránit ? Samozřejmě - použije více pesticidů.

    A my toto vše potom jíme. Takže ano, pesticidy u GMO jsou problém, ne proto že by je ty rostliny sami obsahovaly (a já to ostatně ani nikdy netvrdil), ale kvůli zemědělství jako takovému, které je čím dál tím víc závislé na chemikáliích, které so dostávají nejenom do nás, ale i do půdy, která se stává čím dál toxičtější.

    Příště prosím méně demagogie.

  • 8. 10. 2013 7:32

    Pavel (neregistrovaný)

    No tak zaprvé, není GMO jako GMO. Některé GMO rostliny mají úpravu, aby byly odolné proti Roundupu, což je totální herbicid. Ten se leje na pole ale z různých důvodů. Například při sklizní luštěnin je nutné aby všechny rostliny najednou uschly. A jak se to docílí? No, pocákáme je Roundupem.

    Jiné GMO mají v sově gen pro Bt toxiny TO jsou toxiny produkované běžně půdními bakteriemi a pokus sníte třeba syrovou mrkev, tak jste si s ní dal i dávku Bt toxinů. Ty jsou jedovaté jen pro hmyz (a donce specifický Bt toxin jen pro jeden nebo několik málo druhů hmyzu). Jsou považované za přírodní a neškodné a jak jsem už psal, jejich použití je povolené i pro BIO zemědělství. A navíc, protože ty Bt rostliny jsou udělané tak, že produkují Bt toxin jen v případě napadení hmyzem a jen v místě toho napadení je jich v GMO rostlinách řádově méně než v produkci BIO farmářů.

    A jen tak mimochodem, ano, už se objevil i hmyz odolný proto Bt toxinům, ale ten si vyšlechtili právě BIO farmáři v Německu jejich nadměrným používáním v rozporu s metodikou pužití.

    Dalši GMO organismy mají jiné úpravy, například GMO Escherichia coli produkuje lidský inzulín pro léčbu diabetiků. To je také dílo ďáblovo a má se to zakázat?

  • 8. 10. 2013 13:01

    alan (neregistrovaný)

    Prosím pány technokraty, ať si uvědomí, že lidský organismus reaguje na příjem potravy obsahujicí přirozené zbytky toxinů z půdních bakterií zcela jinak, než když mu je naservírujete v podobě látky obsažené v rostlině.

  • 8. 10. 2013 13:28

    petr (neregistrovaný)

    A pořád to stejné stále dokola - nevhodnou pravdu jednoduše ignorujeme, že ? Hlavní zdravotní problém GMO je větší závislost farmářů na chemii.

    Hlavní sociologicko-ekonomický problém je kontrola několika korporací nad celosvětovou potravinovou produkcí (viz. jiné vlákno tady).

    Třetí věc je, že než se začnou pěstovat GMO rostliny ve velkém, tak by se hodily nějaké studie o jejich dlouhodobé nezávadnosti (opět něco na co jsem upozorňoval v jiném vláknu). A ty studie prostě nejsou (tedy rozhodně ne od NEzávislých vědců). Tedy na trh jde něco, co má potenciál ovlivnit zdraví lidí, aniž by to bylo řádně otestováno.

    Tím že zde budete opakovat vědecké články sice budete (možná) vypadat chytřeji, ale k věci jste tím neřekl vůbec nic.

  • 8. 10. 2013 15:44

    Pavel (neregistrovaný)

    O jaké závislosti na chemii mluvíte? Pole, na kterém se pěstují rostliny odolné proti Roundupu stačí pocákat tím Roundupem třikrát za sezonu. Ostatní pole musíte cákat speciálními postřiky proti právě se vyskytujícím plevelům a to ve správné vývojové fázi toho plevele, takže potřebujete mnohem více různých herbicidů a cákat musíte častěji. Tedy GMO závislost na chemii sníží.

    Bt rostliny pak nemusíte cákat vůbec žádným insekticidem. Jak se ODSTRANĚNÍM insekticidu z procesu pěstování ZVÝŠÍ závislost na chemii, to mi hlava fakt nebere.

    A k těm dlouhodobým studiím. Jedna běží v obrovském měřítku už přes dvacet let a zatím žádné následky používání GMO pozorovány nebyly. Účastníky studie jsou všichni obyvatelé USA a všechen dobytek tam pěstovaný, protože už přes dvacet let se v USA používá GMO jak do krmných směsí tak do potravin.

  • 8. 10. 2013 21:13

    petr (neregistrovaný)

    Ad chemie:
    Už jsem vám tu dvakrát linkoval článek o pleveli odolném vůči chem. postřiku, přečtěte si ho:
    http://www.naturalnews.com/042192_herbicide-resistant_superweeds_GMOs_glyphosate.html
    Co myslíte, že takový farmář uděla ? Buď může začít plevel vytrhávat ručně tak jako za krále klacka, nebo použije více/toxičtější chemikálie.
    Jakmile se už jednou takovéto geny rozšíří (skrze masivní výsatbu GMO plodin), tak už je zkrátka nezastavíte.

    Ad dlouhodobá studie:
    Myslíte ty USA kde mají ještě větší výskyt rakoviny (a jiných civilizačních chorob) než v Evropě ? Čím to asi bude ? GMO ? Nezdravé stravovací návyky tamních obyvatel (vyšší spotřeba např. cukru) ? Fluorizace vody ? Nebo něco jiného ? Těžko říci, že. Studie totiž VŽDY musí obsahovat konrolní skupinu. Ovšem návyky/podmín­ky/možnosti obyvatel USA jsou odlišné v mnohem více případech než jenom GMO potraviny -> nemáme kontrolní skupinu -> nemáme studii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).