Ještě za sebou nemáme ani první čtvrtletí nového roku a Krajská hygienická stanice už hlásí, že za první dva měsíce roku 2017 navštívila tři sta čtyři provozoven stravovacích služeb. Z výše uvedeného počtu bylo třicet jedna kontrol provedeno na základě podnětů spotřebitelů. Za zjištěné nedostatky pak středočeští hygienici udělili v tomto období sedmdesát finančních sankcí v celkové výši tři sta dvacet osm tisíc korun.
Kontrolovalo se i ve zdravotnických zařízeních
Kontroly byly prováděny v širokém spektru provozoven stravovacích služeb (restaurace vyvařující – sto čtyřicet osm kontrol, z toho dvacet dva kontrol bylo stravování v rámci ubytovacích služeb, závodní stravování zaměstnanců – padesát osm kontrol, zdravotnická zařízení – tři kontroly, zařízení sociálních služeb – devatenáct kontrol, kavárny, stánky s občerstvením apod.). Ve zvláště rizikových případech byla uložena nápravná opatření, nařízena byla i sanitace, deratizace při výskytu hlodavců, pozastavení výkonu činnosti, likvidace potravin jiných než bezpečných a došlo i k nařízení vyřazení potravin ze stravovací služby a okamžitému uzavření provozovny.
Alergeny dělají provozovatelům stále potíže
Mezi nejčastěji zjištěné závady patřily tradičně nedostatky v plnění obecných požadavků na potravinářské prostory (v 35 %), označování polotovarů (34 %) a v provozní hygieně (31 %). Poměrně častým nedostatkem (ve 14 % zkontrolovaných provozoven) je poskytování informací o alergenech, přestože je tato povinnost pro provozovatele v platnosti již od konce roku 2014. Provozovatelé mnohdy nezkoumají pečlivě složení surovin pro přípravu pokrmů (včetně obsahu alergenů) a poté neuvedou u pokrmu všechny alergeny v něm obsažené. Někdy se také stává, že provozovatelé opomenou uvést alergeny u nápojů. Dalším zjišťovaným nedostatkem u poskytování informací o alergenech bývá jejich nedostatečná konkretizace, to znamená u skupiny alergenů skořápkové plody jejich rozdělení na vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle atd. a u skupiny alergenů obiloviny obsahující lepek jejich rozdělení na podskupiny pšenice, žito, ječmen atd.
Nejčastěji zjišťované závady
Z uvedeného počtu kontrol bylo třicet kontrol provedeno na základě podnětů spotřebitelů k provedení státního zdravotního dozoru. Ve dvanácti případech se jednalo o podněty, kdy spotřebitelé uvedli zdravotní obtíže po konzumaci pokrmů a potravin. Na základě těchto podnětů bylo odebráno dvacet jedna vzorků pokrmů a potravin k laboratorním analýzám a senzorickému posouzení, pro ověření zejména mikrobiální, chemické a senzorické nezávadnosti. Všechny odebrané vzorky vyhověly požadavkům platných právních předpisů.
Zdroj: KHSSTC