Každý recept do kuchařky uvařili celkem třikrát a ochutnávat dávali i mamince. Jak probíhá vznik studentské kuchařky, popisuje Barbora Hlubučková, doplňují ji Barbora Kravková a Petr Novák. Suroviny pro vaření podle Jíme zdravě s Fitrecepty jsou běžně dostupné a jednotlivé recepty zvládne opravdu každý, tvrdí trojice autorů, kterým jde hlavně o to, aby jídla byla zdravá a jednoduchá na přípravu.
Všichni jste hodně mladí. Co vás baví na vaření a kdy jste se do něj pustili?
Vařit jsem začala ve svých asi šesti letech. Baví mě hlavně pečení, protože se při něm odreaguji a trochu i kreativně „vyblbnu“.
Co je pro vás nejtěžší uvařit?
Za největší noční můru považuji makronky, jelikož ve většině případů popraskají. Ze zdravých receptů je pro mě noční můra pečení z cukety nebo mrkve – pokaždé těsto vyjde jinak, přestože dodržuji stejné množství surovin.
Jsou recepty z knihy skutečně tak jednoduché, že jsou pro každého?
Ano. Někoho, kdo je ve zdravém stravování úplný laik, mohou na první pohled překvapit neznámé suroviny. My ale vybíráme z těch zdravých ty skutečně nejznámější a snadno dostupné. Stačí se tedy jen zeptat a s nejvyšší pravděpodobností je budou mít i v menším supermarketu v okolí. Většinou se jedná o trvanlivé suroviny – mouky, ořechy ap., takže není problém si je objednat na internetu.
Můžete popsat postup vzniku jednoho receptu? Kdo přijde s prvním nápadem, kolikrát vaříte a ladíte?
S nápadem přicházím já, a pokud je čas, zkusím ho v několika variantách. Vyberu jednu z nich, zvážím ingredience, popřípadě změřím čas pečení atd. Recept předám Báře, která ho zkusí, vyfotí a přidá komentáře nebo nápady na vylepšení. Rovněž nám s testováním pomáhá Petrova máma Jana.
Stalo se, že některé jídlo „neprošlo“, nezařadili jste ho?
Barbora Hlubučková: Stalo se to už víckrát. V živé paměti mám truffles.
Barbora Kravková: Stalo, někdy příprava nevyjde a na talíři vypadá jídlo špatně.
Petr Novák: Několik receptů jsme také vyřadili po opakovaném testování.
Co je pro vás na jídle nejdůležitější?
Barbora Hlubučková: To, jak chutná.
Barbora Kravková: To, jak vypadá.
Petr Novák: Snažím se najít kompromis mezi tím, jak jídlo chutná a co do svého těla dostávám z hlediska výživového hodnoty. Také je pro mne důležité, jak se po jídle cítím. Jídla, na kterých si pochutnám, ale jsem po nich tak unavený, že bych si mohl jít lehnout – např. tradiční českou kuchyni, si moc často nedávám.
Jak se jedlo u vás doma?
U nás všech se jedla právě tradiční česká kuchyně – omáčky, knedlíky, knedlo-vepřo-zelo ap.
V knize najdete i recepty na zdravé vánoční cukroví
Pohádali jste se někdy při přípravě kuchařky, neshodli?
Barbora Hlubučková: Hádku si nepamatuji. Spíš naopak, pracujeme až podivuhodně klidně. Jediný problém, na který si vzpomínám, bylo, když mi Bára nevěřila, že se mi její fotky opravdu líbí – protože fakt jo!
Barbora Kravková: Někdy se snažím Báru naštvat, ale nějak si to nebere. Petr mě štve často – obzvlášť svými připomínkami.
Petr Novák: Nehádáme se v tom smyslu, že bychom se na sebe zlobili a zásadně se neshodovali. Někdy se rozohníme, ale debatu vedeme konstruktivně a vždy to držíme na pragmatické úrovni. Při přípravě kuchařky pro nás bylo nejnáročnější se shodnout na rozložení a obálce – to nám trvalo velmi dlouho a v případě rozložení detailu receptu jsme měli připravených několik desítek variant.
Vždycky mě zajímalo – když a než se jídlo do kuchařky nafotí, je ještě k jídlu? Jaký je postup focení?
Jak se jídlo uvaří, tak se nafotí a také se tak sní. Nepoužíváme žádné speciální preparáty ani náhražky pro focení.
TIP: Food stylista je tak trochu podvodník
Kuchařek je na trhu hodně, jak byste doporučili tu vaši, proč si ji vybrat?
Naše kuchařka vyniká svou praktičností a zpracováním. Celou knihou prostupuje primárně jednoduchost – projevuje se jak v grafickém zpracování, kde nepoužíváme výrazné barevné prvky, ale čistě černobílou grafiku s přehlednou strukturou, tak i v samotných receptech, které jsou jednoduché na přípravu tak, aby je zvládli i kuchaři začátečníci, a zároveň nejsou z ingrediencí, pro které by se běžný člověk musel vypravit na opačnou stranu světa. Podle ohlasů našich fanoušků z knihy často vaří a pečou a není to tedy jedna z kuchařek, kterou by si člověk koupil pouze pro okrasu na polici. Naopak. Jak také napovídá název – recepty jsou ze zdravých ingrediencí. A přestože jeden z mýtů o zdravém stravování je, že recepty nejsou dobré – alespoň o těch našich to určitě neplatí. Testovali jsme i s kategorickými odmítači zdravého životního stylu a i ti si pochutnali.
Vánoční salát s avokádovou majonézou
Nutriční informace na 1 porci: 586 kcal, 13 g bílkovin, 39 g sacharidů, 42 g tuků
Suroviny:
- 800 g brambor (nejlépe těch na salát)
- 1 cibule
- 100 g nakládaných okurek
- 100 g sterilovaného hrášku
- 100 g sterilované krájené mrkve
- 5 vajec
Na avokádovou majonézu:
- 3 zralá avokáda
- 80 ml olivového oleje
- 2 lžíce vinného octu
- 1 stroužek česneku
- špetka soli a špetka pepře
- 1 lžíce dijonské hořčice
Vejce dáme vařit natvrdo (10 minut) a brambory uvaříme ve slupce (20–30 minut, záleží na velikosti brambor). Mezitím, než se uvaří vejce s bramborami, nakrájíme okurky na malé kostičky, cibuli nasekáme najemno a vše dáme do velké salátové mísy společně s hráškem a mrkví. Pak připravíme majonézu – rozmixujeme avokáda, olivový olej, vinný ocet, česnek, sůl, pepř a dijonskou hořčici a dáme zatím do lednice. Uvařené brambory oloupeme a nakrájíme na kostky. To samé uděláme s vejci. Brambory a vejce dáme do mísy k ostatním ingrediencím a promícháme. Přidáme avokádovou majonézu, znovu zamícháme a salát dáme odležet nejlépe do druhého dne na studené místo.
TIP: Pokud jste zvyklí v salátu na salám, zkuste ho nahradit kvalitní kuřecí šunkou.