Nedávno realizovaná studie zaměřená na seniory měla zhodnotit, jak je v organismu starých lidí přítomen vitamin D, a to především v zimních měsících, kdy je jeho hladina obecně nižší. Dále také jak jsou na tom s příjmem vápníku a jak jejich organismus reaguje na příjem vápníku a vitaminu D.
Vitamin D získává organismus ze slunečního záření nebo z potravy. Jeho metabolismus v organismu je úzce spojen s metabolismem vápníku a fosfátů.
Jak seniory zásobit vitaminem D
„Ve spolupráci s Domovem pro seniory z Prahy Chodova jsme pro naši studii získali šedesát osm seniorů. Jedna ze dvou skupin po dobu pěti týdnů denně konzumovala mléčný výrobek obohacený o 5 µg vitaminu D a druhá skupina tvořila kontrolní soubor,“ řekl Petr Tláskal, lékař FN Motol, předseda Společnosti pro výživu, která studii organizačně zajišťovala.
Skupinu A tvořilo třicet tři seniorů a ti denně konzumovali mléčný přípravek Termix obohacený o 5 μg vitaminu D. Skupina B v počtu třicet pět seniorů uvedený přípravek stravy nekonzumovala.
Negativní dopady nedostatku vitaminu D
- Aktivuje rozvoje osteomalacie, později osteoporózy, snadnější vznik zlomenin, snížení svalové síly, zvýšené riziko pádů.
- Souvisí se vzestupem civilizačních onemocnění, zvláště kardiovaskulárních, nemocemi metabolického syndromu.
- Zvyšuje riziko rozvoje nádorů trávicího traktu, rozvoj infekcí.
- Nepříznivě ovlivňuje délku lidského života.
Odběry krve prokázaly zvýšení hladiny vápníku i vitaminu D
Obě skupiny seniorů konzumovaly stravu dle jídelníčku Domova. Po domluvě s ošetřujícím lékařem byly vyřazeny dva až tři měsíce před zahájením studie všechny přípravky s obsahem vitaminu D. U obou skupin byly před studií i po ní provedeny krevní testy ke zhodnocení hladiny 25 – hydroxyvitaminu D, vápníku a alkalické fosfatázy (ALP).
„Odběry krve prokázaly, že podávání a obohacení mléčného výrobku ve srovnání s kontrolní skupinou statisticky významně zvýšilo hladinu vitaminu D v séru. Ze studie bylo také patrné, že obohacení mléčného výrobku vitaminem D významně zvýšilo i hladinu vápníku. Současně to vedlo i k signifikantnímu snížení hodnoty alkalické fosfatázy, což nepřímo nasvědčuje na stabilizaci kostní struktury,“ popisuje výsledky studie Petr Tláskal.
Odborná spolupráce
MUDr. Petr Tláskal, CSc. – vedoucí studie
Je vedoucím lékařem oddělené léčebné výživy a předseda Nutričního týmu ve FN Praha Motol. Současně je předsedou Společnosti pro výživu (SPV). Petr Tláskal dlouhodobě pracoval na I. dětské klinice FN v Praze Motole.
Zkušenosti s klinickou výživou získal při ročním studijním pobytu v Hospital Necker – pařížské dětské nemocnici a později při pracovním pobytu v nemocnici Argenteuil, Francie. Je autorem řady publikací, článků, přednášek, které se vztahují k problematice výživy.