Vlákno názorů k článku Z trhu musí pryč tónovací krém na aknózní pleť. Jde o lék, nikoliv kosmetiku od Patrik Chrz - Kamarád jednu dobu podnikal v doplňcích stravy. Vyprávěl...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 2. 2023 10:10

    Patrik Chrz

    Kamarád jednu dobu podnikal v doplňcích stravy. Vyprávěl mi, jak musel snižovat množství účinné látky, aby nespadl do kategorie léčiva. Výsledkem byla vždy "cukrová voda". Od té doby jakýmkoliv doplňkům stravy nedůvěřuji.

  • 23. 2. 2023 14:46

    Hana Válková, redaktorka Vitalia

    Dobrý den,
    díky, že nás čtete. A jen dodávám, byť nejsem farmakolog, že nutnost hlídání koncentrace či úplný zákaz používání se rozhodně netýká všech vitaminů a jiných látek.
    Vím, že SÚKL přeřazuje do léčiv vitamin D. U něj si ale nejsem jistá, zda je jeho přidávání do potravin generelně špatně nebo má SÚKL stanovenu určitou hladinu, do které jej v doplňcích stravy (tj. potravinách) toleruje. Je také možné, že vadí jen určitý druh "déčka" - setkávám se s přeřazením do léčiv vitaminu D3.
    Nulovou toleranci SÚKL uplatňuje vůči uměle vyrobenému hormonu s názvem melatonin. Jak celý trh s melatoniny funguje (paradoxně navzdory zákazu kvete), jsem detailně popsala již v několika textech. Zarážející je, že výrobci i prodejci o zákazu zcela jistě vědí a opakovaně ho porušují. Asi proto, že SÚKL zatím nerozdal žádné pokuty (alespoň takovou jsem měla informaci loni). Jinak v Evropě jsou státy, které určitou koncentraci melatoninu v potravinách považují za legální.

  • 23. 2. 2023 16:46

    Hana Válková, redaktorka Vitalia

    Tak se ještě musím opravit, neboť z aktuálně uvedených informací ze strany SÚKL vyplývá toto: "V ČR jsou výrobky s obsahem 1% látky klotrimazol považovány za léčivé přípravky, stejně tak jako výrobky s denní dávkou vyšší než 0,5 mg melatoninu."
    Takže v případě melatoninu nejde o nulovou toleranci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).