Já mám pocit, že tady jde o princip, který jste nepochopil.
Malé krámy, ať už potraviny, drogerie nebo lékárny, si prostě přes svátky zavřou, těch pár zaměstnanců to ocení a zaměstnavatel jakbysmet.
Ovšem velká obchodní centra kvůli neustálé konkurenci nezavřou, kdyby zavřel jeden jediný supermarket jen neskutečně prodělá, protože lidé se jen přesunou do dalšího otevřeného v poměrně blízkém okolí. A zaměstnanci těchto korporací do práce prostě jdou, samozřejmě, že spousta z nich si rezervuje dovolenou an svátky několik měsíců dopředu, ale zaměstnavatel, který ví, že musí fungovat celý Štědrý den do sedmi do večera, na Boží hod taktéž od brzkého rána, a kdo by mu v tom podniku pracoval, kdyby měli všichni dovolenou, dovolenou nedá, nabídne příplatek, ale každý, kdo v tom kolosu pracuje ví, že když nepřijde, už se svým místem do budoucna počítat nemusí, anebo se může rozloučit s donedávna asertivním přístupem ze strany zaměstnavatele...To je ten hlavní problém.
A proto je třeba celý tento nekonečný kruh regulovat zákonem, protože v té slavné demokracii, na kterou apelujete, má na svátky a klid právo každý, bohužel realita je daleko od vznešených ideálů v naší Ústavě.
A je skutečně takový problém, nakoupit si na den či dva dopředu?
A srovnávat evropské politické systémy s americkými skutečně nejde, rozdíl mezi nimi diametrálně odlišný - demokracie tam byla zavedena velmi krátce po vzniku země, novodobé dějiny kontinentu ani nic jiného nepoznaly. Politická zřízení jsou naprosto odlišná. A pokud si myslíte, že stát zasahuje do života lidí méně, jste na omylu, zeptejte se jakéhokoli rodilého američana. A pokud se tam lidé více ozývají a perou za svá práva je to dáno dlouhou tradicí toho, že mohou, ale hlavně obrovskou občanskou angažovaností, kterou Česká republika naprosto postrádá.
A navíc, zamyslete se, nezdá se Vám, že tento návrh přišel spíš z řad těch politicky angažovaných občanů, než politiků, kteří jsou na straně věčně nakupujících...