Já jsem ten článek na Oslu četl. Doporučuji ale ještě přečíst článek odkazovaný v diskusi panem Varhaníkem, který je v angličtině.
Nedávno jsem tu pod článkem o obohacování mléka vitamínem D psal o rybím tuku (oleji), který docela hojně užívám. Poznámka: Hojně užívám, protože má pro něj moje tělo využití.
Uváděl jsem, že je třeba hlídat čerstvost. Pravda je, že když je tento olej zoxidovaný tak jde o značně toxickou věc.
Já používám pouze klasicky filtrovaný olej a u toho byste prostě přílišnou oxidaci poznali i chuťově (hořký, odporný). Olej se skladuje chlazený a pod ochranou atmosférou. Těžké kovy a podobné věci (které způsobuje zejména lidská civilizace) se standardně hlídají a je stanovena jakási bezpečná mez.
Kromě toho se ale prodávají i oleje více-čištěné, které mají docílit odstranění rybího zápachu a chuti. Těch je dnes většina, protože je výrobci mohou předražovat. U těch vůbec nemám představu jak vypadají když zoxidují. Podobně nemám představu u tabletovaných výrobků, ať již jde o zapozdřený olej, nebo jinou formu. Fakt je ale ten, že rybí olej snadno oxiduje a jak znám nekonečnou životnost a způsob skladování léků a doplňků stravy, dal bych si na tyto příprabky opravdu pozor.
Mastných kyselin je kolem nás spousta, akorát nejsme na podobnou stravu uvyklí. Pokud ale nebudete užívat výtažky ale přirozené komplexy, je šance že součástí toho komplexu bude i nějaká ochrana před znehodnocením. Je bohudík/bohužel také možné, že se podle současných měřítek, může zvýšit/snížit míra vstřebání lidským organismem.
**
Osobně nevidím žádný důvod vyhýbat se nasiceným, zejména živočišným tukům. Pokud je zvíře správně krmeno a správně žije, má tuk bahatý na spoustu zdraví prospěšných věcí, které bychom měli rádi chtít využít pro každodení potřeeby našich těl, nejlépe i přesunout do vlastních tukových zásob, kde na nás počkají na období kdy nebude všeho hojnosti (už to máme za pár, i když nejbohatší období roku je teprve před námi).