Asi bych lhal, kdybych tvrdil, že se po tom můžu utlouct, ale sním to. Zajímá chuť. Mám z toho ale takový blbý pocit, že to je syrové maso. Škoda, že článek je tak povrchní. Jak jsem narazil na zmínku o produktové nabídce tyčinek, tak jsem se vrátil i k perexu, jestli náhodou nečtu reklamu.
Docela rád bych si přečetl něco o technologii výroby, jestli v balíčku může být něco typu svalovec u prasat a případně proč ne, jak je to se skladováním, jestli to můžu nosit půl dne v batohu po horách ve třiceti stupních a podobně.
Okurková sezona v plném proudu a tady vidím docela odbyté zajímavé téma. Nebude pokračování?
Ad mnohem levněji - poměr hmotnosti po usušení k surovině je cca 1:4 a vhodné maso na jerky určitě nebude pod 200/kg, spíš více, takže to zas taková láce není ani při domácí výrobě - je to jistě mnohem levnější než malý 25g sáček za 60 a více korun, ale třeba proti většímu balení od zde debatovaného výrobce už to tak propastný rozdíl není.
Co se týče použití sušičky, tak netuším, jakou máte, ale obecně by při sušení masa měla být teplota cca 80st, aby se spolehlivě zničily různé "potvůrky", tohle moc nesplňují sušičky primárně na ovoce. Maximum vesměs 70st, což je "s přimhouřením oka", některé ale jen 60st, což už mi opravdu přijde dost málo. Ověřená metoda na domácí výrobu je v horkovzdušné troubě - rošt se dá nahoru a maso visí na špejlích z něj, pod ním plech jako miska.
Specifika jídel v USA se sice často dávají spíš za odstrašující příklad (často právem), ale zrovna "jerky" je jednou z mála věcí, kterou by naopak vůbec nebylo od věci více popularizovat i u nás. Je to skutečně nutričně velmi slušné, v USA navíc existují mraky variant, takže si vhodnou chuť najde každý (jak přírodní pouze solené, tak řada kořeněných). A díky tomu, že to tam má charakter potraviny zcela běžné je proti situaci u nás dost jinde i cena.