Me by jenom zajimalo, jestli je tenhle recyklat zbytecnych kecu bez seriozniho vedeckeho zazemi placeny nebo je to jen jako reklama pro Unilever / Vim co jim nebo je to sluzbicka na oplatku - Vitalia zaplacne clanek a Vim co jim ma reklamu.
Hlavne nezapomente doporucit margarin! Co na tom, ze plnotucne mlecne vyrobky vcetne masla jsou opakovane spojovany (sic pouze korelacne) s dobrym zdravotnim stavem stran srdecne-cevních onemocneni nebo cukrovky (naposledy viz treba http://ajcn.nutrition.org/content/101/5/1065.abstract ). Hlavne nezapomente maslo nahradit margarinem.
Mně se článek líbil, zdál se mi stručný a přitom informačně bohatý.
Až na informaci o dobarvování pečiva karamelem - to již několik let není legální. Karamel se může přidávat z pečiva jen do sladového chleba. Výrobci si tak museli najít jiné způsoby jak pečivo, které není celozrnné, opticky dobarvit.
Dobrý den, Ivano,
děkujeme za Váš příspěvek. Informaci o barvení pečiva karamelem jsme ověřili u prof. Jany Dostálové z VŠCHT a znění v článku je správné. "Barvit pečivo karamelem není zakázáno a pečivo se karamelem barví. Existují čtyři druhy karamelu E150a, E150b, E150c a E150d. Poslední dva nejsou pouze produkty karamelizace, ale přidávají se při výrobě amonné sole. Jelikož se spotřebitelé éček bojí, barví často pekaři pečivo praženými obilovinami, což může být z hlediska zdravotního v některých případech horší (při intenzivním pražení mohou vznikat i látky karcinogenní). Barvení je v každém případě špatné, protože simuluje pečivo z tmavých nebo celozrnných mouk. Zkušený spotřebitel může výrobek barvený rozeznat, u baleného to musí být napsáno na obalu," uvádí prof. Dostálová.
Zdravím, LK, Vitalia.cz
Ono je to podle mě v rámci máslo x margarín dost vyhrocené. Odborníci se na 100 % neshodují a lidi stejně jedí, co jim chutná nebo se třeba právě líp roztírá. Ale co sleduju stránky Vím, co jím, tak nejsou proti máslu. http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/tipy-zdrave-vyzivy/Maslo-nemusite-z-jidelnicku-uplne-vyradit__s639x7973.html Upozorňují hlavně na zdravá a nezdravá množství potravin a na důležitost toho, aby byli lidé i fyzicky aktivní. Takže já s tím třeba žádný problém nemám...
Kdo neni proti maslu, nedoporucuje jeho nahrazeni margarinem.
Upozorneni na "zdrava mnozstvi" jsou zalozena na vedecky nepotvrzenych hypotezach a ty uz jsou tady od 60. a 70. let. Bylo by zahodno ukazat solidni vyzkum, ktery dokazuje, ze konzumace tuku nad 70 gramu celkove nebo NMK nad 10 procent energie je skodlive.
Kdyz jsme u masla - bylo by zahodno ukazat vyzkum, ze je mene zdrave nez margarin. V odkazanem clanku je jenom zopakovani hypotezy o nasycenych tucich, ale ta se pred svym prijetim/zamitnutim musi radne otestovat. Zatim provedene experimenty v teto oblasti maji rozporne vysledky a tak je vedecky nespravne hypotezu prijimat. Hypoteza o skodlivosti masla nebyla navic radne testovana snad nikdy, nebo jsem o tom jeste necetl. Byl bych tedy rad, kdyby pstrosi vystrcili hlavu z pisku a odkazali me na studie srovnavaji maslo s margarinem, optimalne na lidech, v realnych i kontrolovanych podminkach, s patricnymi koncovymi body.
Opravdu smesna je poznamka o tom, ze maslo ma malo esencialnich MK - pouhych 1 - 3 procenta. Shodou okolnosti je lidska potreba techto MK (o-3 a o-6) cca 1 - 3 procenta energie. Nekdo tady bud nerozumi zakladnim vecem nebo chce vodit lidi za nos.
Zajímavý článek pojednávající komplexně o vlivu nasycených tuků a vlivu jejich náhrady v dietě. http://ajcn.nutrition.org/content/93/4/684.full
A k tomu mléčnému tuku - samotná konzumace tučných mléčných výrobků opravdu nemusí vést ke zvýšení celkového a Ldl cholesterolu a tím zvyšovat riziko onemocnění srdce a cév. Jak je zmíněno i v uvedeném článku, jedná se vždy o celkový příjem tuků a zastoupení jednotlivých mastných kyselin. A pokud někomu může pomoci ke zlepšení poměru mezi nasycenými a mono/polynenasycenými kyselinami náhrada másla za rostlinný margarín,tak není důvod mu toto nedoporučit. Pro ostatní je i v článku zmíněno doporučení např. sýrů a dalších mléčných výrobků.
Díky za odkaz, dovolím si citovat:
"It is quite clear that the effect of a specific food (eg, meat and dairy products) on risk of CVD cannot be determined simply on the basis of the fatty acid profile of a food."
Takže není důvod doporučovat nahrazování másla margarínem jenom na základě složení mastných kyselin.
Jinak doporučím třebas:
Děkuji i za váš odkaz,ale popravdě jeho vědecká hodnota je o několik pater níž, než souhrn, který jsem uváděl já. Nebo snad i vy jste zastáncem další verze Atkinsonovy diety?
Citovaná věta je asi to nejpodstatnější. Není nutné doporučovat jen tuhle nebo jinou potravinu kvůli složení mastných kyselin, ale je potřeba si ohlídat jejich celkové složení za celý den či týden.
Samozřejmě, pokud se někdo stravuje zdravě, tak pro něj není margarín nutností. A pro ty ostatní může jeho použití být možností, jak něco pro své zdraví udělat.
Vim co jim dostava penize mj. od Unileveru a na oplatku propaguje jeho vybrane produkty. Obycejny business.
Priklad obdobne spoluprace s Aholdem - napise se clanek, zmini se pozitiva piti zeleneho caje a vedle se doporuci Albert Quality zeleny caj oznaceny logem (http://m.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/tipy-zdrave-vyzivy/10-potravin-pro-snadnejsi-hubnuti__s639x8981.html). Neexistuje objektivni duvod doporucit zrovna tento konkretni caj, ktery je dle dTestu (financne na vyrobcich skutecne nezavisly) podprumerny. Jsou to jenom penize.
Když teda Vím, co jím slouží jen k propagaci margarínů od Unileveru, tak proč pak mají v databázi označených produktů i konkurenční margaríny? http://www.vimcojim.cz/catalog.php?listid=18&sfood=&page=0&Lang=cs
A jestli do článku na stránkách přidají produkt s logem, který se tematicky hodí, není podle mě nic špatného.
Sušenky od menší společnosti jsou v pořádku? http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/tipy-zdrave-vyzivy/Vlaknina-je-pro-lidske-telo-nedocenitelna__s639x9052.html
Děkuji za odkazy, přesně podtrhují mé výhrady - logo a celkovou propagaci mají jenom ty společnosti, které si jej zaplatí (Unilever, Albert, Kaká v margarínech, BonaVita, Emco a Rej v muesli apod.), ostatní s podobnými nebo lepšími produkty ne.
Nikde jsem nepsal, ze logo slouzi k propagaci JEN Unileveru, psal jsem snad dostatečně zřetelně, že slouží MIMO JINÉ Unileveru. Tak mi to prosím nepodsouvejte, buďte tak laskava.
Zelených čajů jsou na trhu mraky. Proč je tedy u článku podřadný čaj z Albertu a ne kvalitní (v rámci kategorie pytlíkových čajů, nemluvím o sypaných) z Billy? No protože Albert zaplatil, Billa ne. Prosté - nástroj propagace za peníze, ne nástroj spotřebitelské orientace.
BTW jestli má být údajně jedním z cílů pomoci spotřebitelům se orientovat na trhu, k čemu je potom mít logo na 22 margarínech (16 od Unileveru)? Jak tohle pomáhá v orientaci?
A kdyz uz jsem se rozparadil, tak pokud má někdo potřebu svačit aby si udržel stabilní hladinu krevního cukru, tak je
a.) vysoce aktivní sportovec pravděpodobně upřednostňující maximalizaci výkonu před maximalizací zdraví nebo těžce pracující a potom ať svačí, pokud je to pro něj pohodlnější než si dát pořádné jídlo na oběd
nebo
b.) na cestě k cukrovce. Sem bude spadat většina příjemců těchto doporučení (prevalence metabolického syndromu je u dospělé populace v ČR cca 30 %). Pokud je ale někdo na cestě k cukrovce (má inzulinovou resistenci s důsledkem v podobě metabolického syndromu),
tak efektivnější strategií než zplošťovat křivku výkyvů glukózy v krvi rozdělením na více jídel je stabilizovat ji celkově nižším příjmem sacharidů. V doporučení nemá co dělat rohlík - poměr sacharidy vs. (mikro)živiny je v případě inzulinové resistence neospravedlnitelně vysoký.
Matematicky řečeno rozhoduje plocha pod křivkou obsahu glukózy v krvi a ta bude nižší ve scénáři, kdy se křivka nehýbe než ve scénáři, kdy se hýbe 5 - 6x denně "málo" nebo 2 - 3x denně "hodně".