Když má v kalendáři svátek Martin, nejde jen o pečenou husu a očekávání prvního sněhu. Otevírají se také první vína nového ročníku. Zrála pouhých několik týdnů, ale stačila získat své osobité vlastnosti a napoví, jak kvalitní vína je možné v daném ročníku celkově očekávat.
Co se dozvíte v článku
Tradice Svatomartinských vín
I když se může zdát, že akce spojené s představením Svatomartinských vín jsou novodobou záležitostí, tato tradice má poměrně dlouhou historii.
V českých zemích sahá až do doby vlády císaře Josefa II., tedy do 2. poloviny 18. století. Počátkem listopadu končila služba vinařům, pracujícím u větších hospodářů, a bylo zvykem ochutnávat novou úrodu i domluvit nad sklenkou vína spolupráci na další rok. Protože toto období připadalo na dobu, kdy sklizeň byla již pod střechou a blížil se poklidný adventní čas, spojený s předvánočním rozjímáním a půstem, svátek sv. Martina byl spojen s hodováním a veselím.
Galerie: Svatomartinské menu s recepty
Podle pravidelného otevírání a prvního ochutnávání pak mladé víno získalo svůj název a tradice se postupně vyvíjela až do dnešní podoby. Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku každoročně propůjčuje vinařům.
Svatomartinská vína musí splnit náročná kritéria
Tradičně se tak Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích, letos s ohledem na aktuální situaci budou však možnosti omezené.
K jejich popíjení a prodeji se váže kromě data otevření prvních lahví několik dalších pravidel.
Odrůdy Svatomartinských vín
a další požadavky:
- Svatomartinská vína mají vždy na etiketě logo s obrázkem sv. Martina na koni.
- Každá láhev musí být opatřena předepsanou záklopkou či šroubovým uzávěrem s nápisem Svatomartinské a datem ročníku na hrdle láhve.
- Aby mohlo nést tuto značku, musí být vyrobeno z hroznů raných odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané nebo Muškát moravský (bílá vína), Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké (růžová vína, klaret) anebo Modrý Portugal a Svatovavřinecké (červená vína).
- Povolena jsou i jejich cuvée (směs z těchto uznaných odrůd).
Hrozny se sklízejí už od poloviny září.
Vína musí rovněž projít hodnocením nezávislé komise. Ta posuzuje jejich vlastnosti, kterými jsou barva, vůně a chuť. Celek pak ohodnotí body, nejvíce to může být 100 bodů. Nároky na kvalitu Svatomartinských vín průběžně narůstají, pro uvedení vína na trh jako „Svatomartinské“ je v současnosti nutné dosáhnout aspoň 80 bodů.
Nejvíce je bílých vín
Svatomartinská vína jsou suchá vína, u kterých je stanoven povolený obsah alkoholu podle druhu do 12,5 či 13 %. Na trh se každoročně dostane okolo dvou milionů lahví Svatomartinského vína. Letos to bude o něco méně.
Od středy 11. listopadu 2020 bude v prodeji 312 vín od 74 vinařství a Vinařský fond odhaduje, že se celkově bude jednat zhruba o 1,75 milionu lahví. To představuje pokles asi o 20 % oproti předchozím rokům.
Nejvíce jsou zastoupena bílá vína (143), následují růžová vína a klarety (87) a nejméně bude červených vín (82). Snížení množství Svatomartinských vín v letošním roce se však podle odborníků rozhodně netýká jejich kvality.
Jaké bude Svatomartinské 2020?
Vinařská unie ČR ve své tiskové zprávě uvádí, že z hlediska hodnocení kvality Svatomartinského vína si vinaři nový ročník velmi pochvalují.
„Všechna Svatomartinská vína jsou zajímavá a je těžké najít jen jednoho favorita. Letošní vína krásně voní, mají vyšší intenzitu aromatických látek a jsou krásně šťavnatá,“ uvádí David Šťastný z Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.
Trvanlivost Svatomartinského vína
Vinaři doporučují spotřebovat tato vína nejpozději do jara, ideálně do Velikonoc, aby bylo možné vychutnat si přirozenou svěžest, výjimečnou chuť i další charakteristické vlastnosti mladého vína, o které po této době může přijít.
Kromě Svatomartinských jsou na trhu i další vína z letošních hroznů. Vinařství v jejich názvu většinou používají slovo mladý nebo mladá. Kvůli rušení tradičních akcí si letos lze vína vybrat především v obchodech nebo objednat prostřednictvím e-shopů. Jejich databázi lze najít například na webu Vinařského fondu.