Chtělo by to doplnit o trochu odbornosti: není pravdou, že prvním lékem byla antibiotika. První účinný lék proti syfilidě syntetizovali Němec Paul Ehrlich a Japonec Hata v roce asi 1908 pod názvem Salvarsan, chemicky kyselina p-aminoarsonová přesněji 3,3´-diamino-4,4´-dihydroxyarsenobenzen. Kvůli nežádoucím vedlejším účinkům arsenu byl poněkud přepracován a byl patentován pod názvem Neosalvarsan. Později se začalky dělat další deriváty s obsahem stříbra, zalata a mědi.
Když ale zásadní průlom byl fakt spíš ten Salvarsan... Tohle vynechat je fakt neomluvitelná chyba, to totiž nebylo žádné šarlatánství jako postupy s rtutí, ale poctivá věda, za kterou Ehrlich dostal Nobelovu cenu.
Tvrdit, že průlomem byla až antibiotika je prostě nepravdivé tvrzení, to neokecáte :-)
Dobrý den, děkuji za podnětný názor. Chtěla jsem především ukázat zajímavé pohledy na možný původ syfilidy, ne až tak léčbu, přesto jsem zmínila nejznámější léčebné postupy z 19. století. Antibiotika vynechat nešlo, dodnes se jimi syfilis léčí a skutečně si myslím, že právě ATB jsou průlomem. Věřím, že Salvarsan byl ohromující novinkou, ale brzy se od této léčby upustilo. Omlouvám se, že jsem to nezmínila :-) Níže cituji informaci, kde se zmiňuje, že průlomem v léčbě byl až penicilin.
"V roce 1910 vynalezl německý vědec Paul Ehrlich lék salvarsan, který byl velmi účinný, avšak byl velmi toxický a měl nepříjemné vedlejší účinky. Poté byla vyrobena modifikovaná sloučenina neosalvarsan, ale průlom v léčbě přinesl až penicilin ve 40. letech 20. století. Léčba antibiotiky převládá dodnes a je velmi účinná." (https://knihovna.lf2.cuni.cz/)
Taťána Kročková