Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně získala jako první zdravotnické zařízení na jižní Moravě oprávnění pro přípravu autologních sérových kapek. Může tak pacientům nabízet tuto moderní, účinnou a pojišťovnou hrazenou léčbu syndromu suchého oka v případě, že běžné léky nezabírají.
Pod názvem autologní sérové kapky se skrývají kapky specifické tím, že se vyrábějí z krevního séra pacienta – do programu na jejich přípravu se tak zapojuje hned několik pracovišť v rámci fakultní nemocnice.
První pacientkou, která získala své autologní sérové kapky vyrobené v nemocniční lékárně nemocnice u sv. Anny v Brně, se stala Ivana Dohnálková. Cítila jsem se, jako bych v očích měla žiletky. Víčka se mi lepila k oku a moje potíže vygradovaly letos v únoru, kdy se u mě objevil velký zánět. Po neúspěšné léčbě několika antibiotiky jsem se setkala s paní doktorkou Zemanovou, která mi představila svůj plán,
popsala žena začátek svojí cesty za úlevou.
Syndrom suchého oka
Onemocnění povrchu oka, které se vyskytuje čím dál častěji.
Mezi příznaky patří pocit cizího tělíska nebo písku v očích, pálení, únava, tlak, bolest a diskomfort očí. Pacienti si často stěžují na zhoršené vidění, světloplachost, vadí jim kontaktní čočky, klimatizované místnosti, větrné a zakouřené prostředí.
Správná a včasná léčba může pacientům značně ulevit. Ivana Dohnálková zatím používá autologní sérové oční kapky měsíc a dle svých slov pozoruje velké zlepšení. Zmizelo zarudnutí bělma i další nepříjemné potíže,
popisuje žena. Jako pozitivní hodnotí také fakt, že kapky stačí aplikovat pětkrát až šestkrát denně, zatímco kvůli volně prodejným umělým slzám musela vstávat i v noci. Z jedné várky odebraného krevního séra získala kapky na čtvrt roku, poté se proces chystá zopakovat.
Oční lékařka Markéta Zemanová se rozhodla rozjet program kvůli tomu, že pacientů se syndromem suchého oka přibývá, zatímco na straně druhé stoupala četnost výpadků běžně používaných léků na tento problém. Na jaře na trhu nebylo dostatečné spektrum účinných léků pro tyto pacienty. Bylo mi líto, že jsou kvůli svým potížím často vyřazováni z běžných denních aktivit,
líčí svou motivaci oftalmoložka.
Oproti běžně dostupným umělým slzám jsou autologní sérové kapky podstatně účinnější, a navíc nemají žádné nežádoucí účinky. Hlavní léčivou látkou je totiž vlastní sérum pacienta, které se vyfiltruje z jeho krve. Následně se v nemocniční lékárně ve vhodném poměru rozředí a po kontrole mikrobiologickým ústavem vydá ve zmrazené formě pacientovi,
popisuje proces lékařka Zemanová.
Léčbu pro dospělé pacienty schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv a je plně hrazená zdravotní pojišťovnou. Účinnost léčby pomocí autologních sérových kapek doložila například tato tuzemská studie publikovaná před lety v časopise Česká a slovenská oftalmologie.
Podle lékařky Zemanové je lidí se syndromem suchého oka stále více a mnozí z nich své potíže podceňují, protože netuší, o jak závažný problém jde. K nám do ambulance často přicházejí až v momentě, kdy jejich nález vyžaduje chirurgickou léčbu. Určitě bych proto doporučovala řešení suchého oka neodkládat,
radí lékařka.
Brněnská nemocnice sice tuto léčbu nabízí jako první na jižní Moravě, ale v zemi už je více zdravotnických zařízení, kde mohou lidé se syndromem suchého oka tuto terapii podstoupit. Poradit by vám měl například váš oční lékař.
Lékařka vysvětluje, pro koho se hodí autologní sérové kapky
Suché oči na dovolené
Ačkoli si syndrom suchého oka často spojujeme s prací na počítači, ve skutečnosti může být za potížemi spíše klimatizace, a proto má smysl myslet na prevenci těchto potíží i na dovolených, kde bývá pobyt v klimatizovaných prostorách velmi častý – ať už na cestě v autě, letadle, nebo při pobytu v hotelových pokojích.
Výsledkem bývá osychání povrchu oka a potíže mohou mít i lidé, kteří jinak tuto potíž neznají, i když častěji jimi trpí lidé se sníženou schopností tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu.
Do kufru je tak ideální zabalit i tzv. umělé slzy – kapky, které pomáhají zvlhčovat povrch oka a posilují tak přirozený slzný film v oku. Suché oči určitě není dobré dlouhodobě podceňovat, neboť zanedbání může vést až ke vniku syndromu suchého oka i s případnými problémy v podobě zánětu rohovky a spojivky,
doporučuje oční lékařka Lucie Frantlová, vedoucí lékařka ambulantního provozu Očního centra Praha a sítě MediPort.
Ta doporučuje na letních cestách i ochranu očí před sluncem, protože jinak může UV záření při dlouhodobém působení způsobit i vážné problémy se sítnicí nebo urychlit vznik šedého zákalu – oči lze chránit kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem 400, certifikát CE včetně stupně ochrany najdete na vnitřní straně postranice brýlí.
Oči před běžným podrážděním můžete na dovolené chránit třeba tak, že je po koupání v moři či v bazénu vypláchnete čistou vodou. Určitě není dobré je jen utřít do ručníku, neboť si pak sůl či v případě sladkých koupališť vodní řasy a sinice do oka spíše vetřete.