Takto koupené syrové mléko by se mělo převářet/ pasterizovat zcela samozřejmě. Pasteur to věděl, naše babičky to věděly, bohužel dnes je často označení "přírodní" bráno jako synonymum ke "zdravý" a "bezpečný", což bohužel ne vždy platí. Encefalitida není jediný patogen, který se může vyskytnout, ani očkování nemusí poskytnout stoprocentní ochranu, takže - vždycky raději opatrně.
Tak jak to dělala Vaše babička nevím, ale nevěřím, že nadojila pak šla na plotnu ohřát na 75stupňů a odstavila pro schladnutí...
Děda měl statek s jedné i druhé strany a, ani jedna babička to nedělala. A vždy říkali, není nad to nadojit a pak se přímo napít s nádoby na dojení. Takže i to mi říká, že žijete ve fantasii nebo jste s města...
A Pstérovy, problém co řešil bylo víno, s mlíkem i tehdá problém nebyl i když píšete, že ano. Takže ještě se naučit historii, než začnete psát blbosti...
Je rozdíl mezi tím, co říkáte, a tím, když si takové mléko od někoho koupíte (nebo se chvíli skladuje). Tam je riziko vždycky větší. A představovat si, že infekce či nakažení parazity z jídla (včetně mléka) v historii nebyly, je ještě naivnější než moje "městské" fantasie. Proč myslíte, že se ve většině starých receptů všechno vařilo tak dlouho? Moje babička mléko koupené od sousedů každopádně převářela (horší je to se smetanou, ta se v domácích podmínkách při zachování potřebných vlastností ošetřuje hůř). Byla bych na vašem místě trochu opatrnější v tom, co říkáte, nebo jak to říkáte. Diskuse je dobrá věc a rozhodně si nemyslím, že jsem k tématu napsala 'všechno', ale ať je raději věcná.
Tak mne ani nepřekvapilo, když jsem viděl nadpis, kdo mohl tento článek napsat. Kdo zaplatil článek? Madeta? Tak, jak si zaplatila antireklamu na mléčné automaty?
Najsděte si svého dodavatele, prohlídněte si jeho chlívce a hned poznáte, jak se ke všemu má a jak pečuje o své miláčky..... co můžetze čekatod jeho mléka.
Mám svého dodavatele. Mléko za 10,-, kozí 20,-, máslo 25,-, tvaroh 60,- atd. Madeto apod. jděte se s obarvenou vodou někam.
Takto malým zemědělcům nepomůžete. Místo, abyste rozvedli, jak se má mléko upravovat, tak tento autor )ne poprvé) straší. Tento portál má být pro zdravou životosprávu a ne pro komerční sdělení.
Tak nevím o čem píšete Vy paní Rybářová, ale asi znalosti o distribuci mléka budou na NULE.
K tomu syrovému mléku, automatům a vašemu převaření. S mléka s atomatů se bez převaření "pos,,,u" jenom ti lidé co ho nepijí alepoň 1-2 za 5-6 měsíců? Protože nemají ve střevách mikroflóru co tomu brání. Ale to se vám stane 2-3x a pak nemáte problém. To semé vás postihne, když pojedete na dovolenou do zahraničí a nikdo nekřičí "je to probllém, budem převařovat jídlo".
Za další, na skutečně nebezpečné věci se dělají testy, takže pasterizací zabijete i ty "dobré" bakterie=dostanete břečku jak od madety.
Takže, když vám t vyhovuje, převařujde, což je proces kdy je tzeplota hoooodně nad 72 stupňů, ale vy jste určitě myslela psaterizacei ne převařování...
Asi problém se znalostmy nebude u BUBUBU, ale u nějaké Rybářové, co je chytrá jak rádio, proč ne, přečetla si časopis pro dámy co píšou nanynky pro nanynky a pteĎ děláte chytrou....
Malá poznámka - pokud si článek přečtete, tak zjistíte, že se týká encefalitidy a je v něm výslovně uvedeno, že kravského mléka se konkrétně tento problém týká velmi výrazně méně, primárně se zmiňuje kozí..
Další možné problémy jsou na zcela jinou diskusi, obecně ale zmíněné aféry kolem mlékomatů se týkaly bakteriální kontaminace, z čehož se s prominutím poděláte i s mikroflórou, vzniklo to asi nějakou chybou při rozvozu nebo ve funkci mlékomatu. Zrovna tak vám "mikroflóra" nepomůže ani při vypití kozího mléka při zmíněné nákaze encefalitidou, její smysl je v tom, že někomu vadí "pravé mléko" i bez jakékoli kontaminace.
Faktem je, že převaření vyřeší velkou část možných komplikací a když holt má někdo problém přímo s mlékem, tak má smůlu.
Správně položený dotaz by zněl: Co obsahuje mléko z velkochovu? Obsahuje stopy antibiotik či dalších látek se sporným účinkem na lidské zdraví? Jak je na tom v porovnání s 'bio' mlékem?
Vy si totiž na svůj dotaz zároveň odpovídáte, ale bez příslušných dat z případných rozborů, které právě by na tom byly nejzajímavější. Ještě bych přidala podrobný test mlék z bio produkce, zda skutečně splňují naše představy o své kvalitě. Jako spotřebitele by mě to opravdu velice zajímalo.
Ale to opravdu nemá s potvrzením relativně vzácné možnosti přenosu encefalitidy kozím mlékem (kterému se navíc lze poměrně snadno vyhnout, jak článek uvádí) mnoho společného.
I mléko z velkochovu musí projít jogurtovou zkouškou, to znamená, že z něj jde vyrobit jogurt. A ty jogurtové bakterie jsou tak háklivé na všechno možné, že když se z něj dá vyrobit jogurt, je to mléko pro člověka zcela jistě naprosto neškodné.
Stejně jako dříve měli horníci v dolech kanáry - ten kanár chcípnul dřív, než to bylo pro člověka nebezpečné. Nebo v čističkách vod se ve vyčištěné vodě pěstují pstruzi - taky test čistoty, rychlejší a citlivější než laboratoř.
Jestli výzkumům říkáte manipulace :-D Klidně si pijte nepřevařené mléko, to je váš boj.
Pozitivní je přece to, že může člověk vybrat:
1/ pít nepřevařené mléko s rizikem nějakého onemocnění
2/ pít převařené mléko bez rizika
A vědět o možných rizicích. Ta varování jsou fakt od pana Havla manipulativně nebezpečná :-)