Názor k článku Tajemství 100% džusů z koncentrátu: vysušené pomeranče od Miloslav Ponkrác - „Může mi prosím autorka vysvětlit rozdíl mezi chemickou...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 1. 2013 10:32

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    „Může mi prosím autorka vysvětlit rozdíl mezi chemickou strukturou přírodního a umělého vitamínu? Stačí třeba u kyseliny askorbové, tedy vitamínu C .. jestli to dokáže, sám ji navrhnu do švédska na Nobelovu cenu.“

    Na vysvětlení není třeba mít Nobelovu cenu. Stačí mít pouze znalosti a ne jenom sebevědomí.

    Látky, zejména organické, nejsou definovány jen svou chemickou strukturou, ale dalšími věcmi. Například prostorovou strukturou molekul.

    Jako příklad: tuha v tužce i diamant mají stejné chemické složení: je to uhlík. Přesto se obávám, že tuhou z tužku neprovrtáte třeba křemen, zatímco diamantem to dokážete. A přitom je to stále stejné chemické složení. Takže to je vyvrácení prvního, že chemické látky jsou definované chemickou strukturou.

    U vitamínu C, tedy kyseliny askorbové, existují minimálně dvě základní prostorové struktury, většinou označované jako L a R (podle stáčení roviny polarizovaného světla). Všechny živé organismy, vyrábějí a dokáží zužitkovat pouze L varientu. Proto se někdy píše, že vitamín C je kyselina L-askorbová.

    Chemicky ovšem vyrobíte pouze směs jako L, tak R, varianty. R varianta pouze zatěžuje tělo.

    Vitamín C, tedy kyselina askorbová, přitom zátěž pro tělo opravdu je. V těle metabolizuje na kyselinu šťavelovou (přes meziprodukty dehydroaskorbovou kyselinu a diketogulovonou kyselinu). Kyselina šťavelová je dosti silná kyselina a ledviny ji musí vyloučit – aby oslabilo kyselost, neustralizuje ji částečně vápníkem (= odvápňování kostí).

    Pomíjím to, že vitamín C potřebuje další látky, které v přírodních produktech spíše jsou, než v chemických.

    Jinak řečeno, minimálně polovina syntetického vitamínu C pouze zatěžuje vylučovací orgány, což se u přírodního nestává.

    To není vše. Neutralizací přeytečného vitamínu C, přesněji jeho metabolického produktu kyseliny šťavelové s vápníkem vzniká šťavelan vápenatý, což je chemické složení 60 % všech ledvinových kamenů.

    Doufám, že jsem Vám to vysvětlil, byť velmi stručně a povrchně, ale gró jsem nastínil. Přeji méně sebevědomí a dogmat a více znalostí.

    Miloslav Ponkrác

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).